Lanseta noua cu un mic defect - e grav?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Marfaru
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 18 Iul 2016, 15:28

Lanseta noua cu un mic defect - e grav?

Mesaj de Marfaru » 26 Iul 2017, 20:40

Tocmai ce-am primit o bologneza si observ pe unul dintre capete, o mica ciobitura care nu-mi dau seama daca ar trebui sa-i acord atentie sau nu.

http://oi66.tinypic.com/3502der.jpg
http://i66.tinypic.com/vq1b2f.jpg

buzias
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 16 Mar 2013, 10:39

Re: Lanseta noua cu un mic defect - e grav?

Mesaj de buzias » 26 Iul 2017, 22:44

Ar trebui să o duci inapoi și sa ceri alta .. daca este posibil, deși nu trebuie să îți faci prea multe griji , acolo e matisata zona cu ciupitura. Posibil la monștri sa cedeze, ciortani , mrene pana in 2 kg , scobari, morunași nu cred sa aiba ceva . Pentru siguranța ta ..o dai cuiva care se ocupă local cu asa ceva , se desface matisajul, se verifică daca este fisurat in lungime, se îndreaptă tronsonul , se reface matisajul si gata ..la mine in zona asa ceva costă 20-30 lei.. spor îți doresc .
Sper ca am ajutat .

Marfaru
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 18 Iul 2016, 15:28

Re: Lanseta noua cu un mic defect - e grav?

Mesaj de Marfaru » 26 Iul 2017, 23:05

Mda... mai greu cu returnatul, magazinul online e din alt oras. Am ales-o tocmai ca mi s-a parut mie c-ar fi mai rezistenta, desi usoara.
Multumesc de rapuns!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Lanseta noua cu un mic defect - e grav?

Mesaj de tdum » 27 Iul 2017, 08:42

@ Marfaru.
Nu cred ca e grav, deci nu este cazul sa va faceti prea multe griji. Daca imi permiteti, va sugerez o rezolvare pe care sa o aplicati dv. fara alte complicatii. Puneti o picatura de super-glue unde aveti lacul sarit. Eu folosesc frecvent Chemmer fiindca nu se albeste dupa uscare. Se va insinua si in matisaj si sub inel si le va lipi eficient. Dupa uscare, smirgheluiti putin zona daca este cazul si finisati cu lac transparent (pt. unghii sau alt lac la indemana). Timp estimativ alocat pt. toate aceste operatiuni, cca. 15 minute.
Rew.

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Lanseta noua cu un mic defect - e grav?

Mesaj de fishmaster56 » 27 Iul 2017, 11:54

Daca nu-i crapat blancul pe lungime nu-i absolut nici o problema. Chiar si daca-i putin crapat tot nu-i problema ca-l tine matisajul cu lacul intarit si zona aia nu este supusa foarte tare la sarcini fiind pe spate, iar segmentul de sus intra in cel urmator cel putin 6 cm. Ideea cu adezivul nu-i rea, spre linistea ta, dar nu-i nevoie.

magaru39
senior
senior
Mesaje: 305
Membru din: 16 Mar 2013, 17:58
Localitate: arad

Re: Lanseta noua cu un mic defect - e grav?

Mesaj de magaru39 » 27 Iul 2017, 12:27

pai , daca e cumparata online sunt obligati sa ti-o ia inapoi, nu conteaza motivul.

Scrie răspuns