Lanseta de salau pentru somes/mures

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Glad_I
junior
junior
Mesaje: 58
Membru din: 04 Feb 2011, 18:05
Localitate: Cluj

Lanseta de salau pentru somes/mures

Mesaj de Glad_I » 02 Mai 2017, 10:26

Salut,
CAut o lanseta cu care sa pescuiesc pe rau la salau.
Din topicurile anterioare mult se merge pe lansete lungi si putere de aruncare de pana in 1 oz sau 2 oz.
Daca st croix-urile duc cat scrie pe cotor, ajunge un m sau trebuie un mh?(avs 86hf2 sau mhf2)
Daca nu dati-mi va rog alte variante.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta de salau pentru somes/mures

Mesaj de tito » 02 Mai 2017, 12:03

Cred ca o lanseta cu puterea 7-28 gr e suficienta...cu 2 oz pescuiesti la somn sau pe Dunare. Eu unul n-as da banii aia pe Legend Elite sau Xtreme de la St. Croix, ai optiuni mai ieftine de calitate asemanatoare sau chiar superioare. Gasesti multe informatii aici pe forum despre marci si modele specializate pescuitului cu plastice moi. Cu banii dati pe un Legend Elite iti poti face un custom :) .

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Lanseta de salau pentru somes/mures

Mesaj de stefanflorin » 02 Mai 2017, 19:04

Glad_I scrie:Salut,
CAut o lanseta cu care sa pescuiesc pe rau la salau.
Din topicurile anterioare mult se merge pe lansete lungi si putere de aruncare de pana in 1 oz sau 2 oz.
Daca st croix-urile duc cat scrie pe cotor, ajunge un m sau trebuie un mh?(avs 86hf2 sau mhf2)
Daca nu dati-mi va rog alte variante.
lansetele respective nu sunt concepute pt. pescuit cu plastice moi, de aceea se folosesc variante cu puteri mai mari, ca sa compenseze elasticitatea varfului. Un bat de plastice pana in 28g e suficient in majoritatea cazurilor.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Lanseta de salau pentru somes/mures

Mesaj de costi » 03 Mai 2017, 16:33

In general St. Croix-urile duc mai mult decat scrie pe ele.

Trebuie sa te gandesti care e plaja ta uzuala de greutati cu care dai. Eu de exemplu cel mai des pe Mures dau cu o lanseta M (medium) pana in 17 g. Cel mai des folosesc jiuri de 7-14 g. O lanseta de 1 oz (daca e data corect si duce un oz) o vad prea tare pentru Mures,, si cred ca si pentru Somes. E ok doar daca dai in curentul de sub baraje.
Imagine

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Lanseta de salau pentru somes/mures

Mesaj de Zamfi » 03 Mai 2017, 17:08

Am avut Avidul de 8'6" MH ,adica de 1 oz. Desi nu este un bat dedicat de salau ,pentru o apa ca Muresul este un bat universal...Nu trebuie mai puternic ,decat daca dai dedicat la somn. Eu am prins cu el cam orice ,inclusiv somn. Daca vorbim de Elite e altceva,in primul rand ca este mai scump dar si mai fin decat Avid. Am cel de 8'6" H ,adica de 2 oz.Nu mi se pare supradimensionat pentru Mures,desi nici asta nu este dedicat salaului fiind prea lung dupa gustul meu la salau.Acolo dau cu Elite de 7' M sau MH .
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Lanseta de salau pentru somes/mures

Mesaj de Spring » 03 Mai 2017, 19:33

E un avid X la vanzare, pret foarte bun. 750 de lei. Pe rau nu e ca pe balta de ai nevoie sa simti ce face un jig de 4g. Merge si la voblere, cicade...cam tot.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Lanseta de salau pentru somes/mures

Mesaj de zvic » 13 Mai 2017, 09:55

Iti dau si eu cateva idei relativ la betele ce le folosesc eu pe Somes.

In primul rand, pentru mine salau pe rau inseamna si jig si vobler si rattling si cicade, ma duc cu un singur bat la mine chiar daca mai am unul de rezerva prin masina, imi caut betele sa fie mai "universale" si mai zdravene.

Eu am pentru Somes un Wild River 8'6" MH luat de pe forum si un premier M de 7'6". Cand ma plimb mult prin locuri deschise si dau dupa salau si la vobler, poate si la avat sau clean mare, prefer wild river. Cand ma duc in special dupa salau mai mult la jig dau cu premierul. Ca si putere fac fata amandoua la orice naluci intre ~7 si ~25gr si arunca foarte bine in intervalul asta. Premierul e ceva mai rigid dar mai indemanatic si mai usor. Te descurci si cu somni de ~10kg daca e cazul din cand in cand, depinde si de loc.

Avid MH de 8'6" am vrut si eu sa-mi iau, am pus mana pe unul si mie mi se pare relativ rigid, mai usor pe varf decat wild river MH. E fain dar eu raman la wild river care e mai de tavaleala.

Uneori mai folosesc la jig si voblere medii un Compre travel MH de 2.1m care e mai bland pe varf dar foarte puternic pe cotor, mai fast decat cele de mai sus, merge bine cu jiguri de 7-14gr. Pentru clean/avat/salau la voblere pana in 10gr folosesc Compre travel M de 2.1m. Le prefer pe astea mai ales in locurile cu vegetatie pe mal sau cand ma bag prin tufe. La senzitivitate sunt sub cele de mai sus dar pe rau nu e o problema, simti ce trebuie. O alternativa la astea sunt Shimano Clarus M si MH, faine si astea doar ca manerul e ceva mai urat, inelele la fel, dar sunt mai ieftine.

Avidul M de 7' il gasesc prea rigid, daca vrei sa pui si un vobler pe el eu zic ca nu e ce trebe, e putin mai rigid decat premierul meu de 7'6", se incarca mai greu si are manerul foarte scurt ceea ce il face dezechilibrat (si comprele e dezechilibrat din acest punct de vedere, cade in bot ca si avidul). Daca te tenteaza avidul M, as merge mai degraba pe versiunea clasica, nu pe X. La cel clasic poti muta mana in fata mulinetei si e mai echilibrat in mana, la jig conteaza (la fel fac si cu premier, compre si forma manerului -foregrip zic eu ca e importanta ca altfel iti rupe mana intr-o zi lunga).

Si inca o comparatie: Avid M si Premier M sunt aproape ca rigiditate dar premierul (mai lung cu 6") e ceva mai solid, mai gros in carne si in diametru si mai progresiv in lanseu si drill, se incarca ceva mai ok. Compre MH e mai apropiat de puterea M de la St Croix dar e mai fast, adica varful e mai moale si cotorul e mai tare. Pe rau as prefera premier 7'6" M si compre 7' MH, pe balta avid 7' M.

In ce priveste lungimea, de cele mai multe ori gasesc ca 2.1m e suficient. Lungimea lanseurilor cu wild river e ceva mai mare dar nu e la fel de manevrabil, uneori ma ajuta (ud mai putin fir) in zonele cu curenti la mal sau cand dau la avat, mai mult control in drill. In schimb betele de 2.1m sunt mai ok in zonele cu vegetatie pe mal, eu folosesc din 2 buc si le desfac cand merg prin tufe (si la alea lungi poti) si le prefer in general pentru ca sunt mai usoare si indemanatice. Te descurci mai bine cu ele si din barca.

Glad_I
junior
junior
Mesaje: 58
Membru din: 04 Feb 2011, 18:05
Localitate: Cluj

Re: Lanseta de salau pentru somes/mures

Mesaj de Glad_I » 21 Mai 2017, 21:24

Va multumesc pentru opinii. Voi incerca sa pipai inainte si o sa dau cu ce am pana ma dumirrc ce voi achizitiona.

Avatar utilizator
Mariu$
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 11 Sep 2015, 11:15

Re: Lanseta de salau pentru somes/mures

Mesaj de Mariu$ » 14 Iul 2017, 09:19

stefanflorin scrie:
Glad_I scrie:Salut,
Din topicurile anterioare mult se merge pe lansete lungi si putere de aruncare de pana in 1 oz sau 2 oz.
Daca st croix-urile duc cat scrie pe cotor, ajunge un m sau trebuie un mh?(avs 86hf2 sau mhf2)
lansetele respective nu sunt concepute pt. pescuit cu plastice moi, de aceea se folosesc variante cu puteri mai mari, ca sa compenseze elasticitatea varfului.
la ce lansete te referi cand spui ca nu sunt concepute pt plastice moi? la alea lungi de 1, 2 oz sau la St.Croix-uri?

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Lanseta de salau pentru somes/mures

Mesaj de zvic » 14 Iul 2017, 10:44

Cred ca se refera la betelende salmon/steelhead, sunt bete mai progresive ceea ce inseamna ca vor fi mai putin eficiente la teapa la distanta deoarece vor ceda putere si pe zona de mijloc. Multi compenseaza asta cu o lanseta de putere mai mare decat ar fi necesar pentru a arunca naluca respectiva. O lanseta de jig pursange, fast, va avea un comportament ca si cum s-ar bloca de la un moment dat, nu se mai indoaie, deci intepare mai eficienta.

De cele mai multe ori poti da teapa foarte bine cu o lanseta progresiva, sau moderata daca vrei, dar ca sa pui aceeasi presiune pe varful jigului cu aceeasi miscare ai nevoie de o putere mai mare a lansetei.

Daca e sa compari totusi puterea necesara sa infigi jigul in gura salaului o sa vezi ca nu lanseta e singura variabila ci si pescarul. Lanseta mai progresiva va necesita o intepare energica cu o cursa mai lunga decat cea fast cu care poate e suficient o miscare din incheietura. Trebuie sa te adaptezi la fiecare lanseta, multi au un fel de automatisme in functie de cum s-au invatat si unora le e greu sa-si schimbe stilul.

Eu de exemplu, daca am pescuit mai multa vreme cu un bat rigid (cateva partide), daca trec la unul mai moale imi ia ceva timp pana ma obisnuiesc. Bineinteles ca trebe sa ai si activitate ... adica sa pape pestanii :)

Scrie răspuns