Lacul Vlahii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Lacul Vlahii

Mesaj de cristian.ene » 17 Oct 2016, 09:10

Am fos ieri pe lacul Vlahii(CT) si am dat greu de stiuca care parca s-a ascuns din cauza vantului puternic.Lacul mare era relativ tulbure iar zona limpede am gasit peste exclusiv pe 2 canale unde apa era mai adanca si stiucile aveau confort termic.

Am prins si o bibaniada de canal cu naluci mari mai ca in Delta.

Ma intereseza unde se retrag stiucile pe vant puternic si cand ies de pe apa limpede din zona cu stuf si stepi unde apa este mica. Am mers al vasle si greutatea nu facea fata vantului puternic.

Apa este relativ mica 1-1.6m cu unel zone de 2-2.2m cl putin pe zina inundata de stuf si canale. Nici lacul mare nu cu certitudine prea este adanc dar vantul prea puternic nu pe permitea sa il exploram.In plus apa era relativ tubure . bradisul practic inexistent.
Nu este clar habitatul pe care imi place sa pescuiesc cu voblere si alte naluci cu ancore dar este un tip de unde sigur se paote prinde bien cu informatii suplimentare.Colegul de suferinta Mihai a crezut ca ,,oricand,, stiucile alerga lingurile desupra stepilor :D si a iesit greu din paradigma.


Stiucile se hraneau slab au muscat discret pe un spinerativ mic (plastic de 7cm si paleta mica, jig de 3.5g) , un spinerbait mai mare a fost tatonat de 2 ori si luat pe cadere langa barca ,Cu toate acestea pe plastice simple nici un atac dar nici nu am avut culori nalturale comparabile cu plasticul mic.
Mihai prins una singura pe un crank de 6cm pe un canal si a mai avut un atac violent .pe acelasi crank prins excelent bibani .

pescuitul cu naluci armate cu ancore da mare batai de cap si mi se pare ineficient datorita agatarilor frecvente in stepi.

Toate cele 4 stiuci intre 1-2kg nic urme de stiuci mai mici, bibanii intre 22-30cm.

Barcile ingrijite si curate , administratorul lacului civilizat si prietenos.Taxa 100lei cu 50 lei barca(125 lei /per om pt.2 in barca)barca nu e mica dar merge destul de greu la rame preferabil motor electric. Barca nu e nici cea mai stabila .Distanta pana la lac masurata din Bucuresti 182km. La chetuilei mai intra si taxa de pot x2.In total taxa plus drum aproape de 200lei de om in 2.
Se pot retine 4 stiuci intre 1-5kg(minim 40cm)

gibinel
junior
junior
Mesaje: 94
Membru din: 13 Sep 2016, 18:22

Re: Lacul Vlahii

Mesaj de gibinel » 11 Noi 2016, 20:29

Anul trecut am fost de mai multe ori pe Vlahi si am avut rezultate bune. Anul asta am fost de doua ori si voi mai merge incautarea stiucilor mai mari, de peste 4 kile. Din pacate, anul acesta pare a fi unul mai slab decat anul trecut si pun asta pe seama schimbarilor de pe balta. Patronul are un utilaj cu care vara asta a ras toata iarba din balta pt. a le usura pescuitul celor care vin la crap. Anul trecut cele mai multe atacuri si capturi erau pe intinsura..mijlocul baltii, pentru ca stiuca avea iarba multa. Asta este principalul motiv pt care stiuca s-a retras in zonele cu stuf..nu neaparat vantul. Acum, intr-adevar este cantonata in zonele cu stuf, canale, sub plauri. Am prins la fiecare partida 5-6 stiuci dar niciuna sa depaseasca 2 kilograme. Ma intreb, unde este stiuca mare? Ca naluci, am avut rezultate bune pe linguri si slidere/glidere...floating/slow sinking. Mai ales in zonele cu agatatura multa da-i cu incredere pe slidere si glidere. Cu siguranta voi mai face cateva partide pana da inghetul.

bogdanteo
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 21 Dec 2015, 23:36

Re: Lacul Vlahii

Mesaj de bogdanteo » 11 Dec 2016, 17:01

Am fost ieri la Vlahii.
De la debarcader in dreapta/ fata, era inghetat. Canalele erau dezghetate si aproape jumate din platformele din spate, cele cu apa mica. Niciun atac.
Pe lacul mare, in stanga debarcaderului, l-am batut pe lat dintr-un mal in altul, nimic, apoi, spre final am luat marginea stufului si inca o data l-am batut pe mijloc, de data asta pe lung din spate pana la debarcader. Nimic, nimic, nimic.

Mai erau 2 barci pe balta, o marlita de 40 cm singura captura. Iarba pe lacul mare nu prea mai e, a aparut un utilaj cu care au taiat atat iarba cat si stepii care erau pe fund. Unde o fi disparut stiuca, nu stiu :)

Avatar utilizator
Striper
veteran
veteran
Mesaje: 599
Membru din: 12 Iun 2007, 12:22
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Vlahii

Mesaj de Striper » 16 Mar 2017, 14:43

Tinand cont ca acolo patronul incurajeaza pastrarea stiucilor, e clar unde au disparut. La portbagaj :)

Scrie răspuns