Lacul Mihailesti 2015

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

puffyk
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 122
Membru din: 02 Apr 2012, 18:17

Lacul Mihailesti 2015

Mesaj de puffyk » 09 Ian 2015, 14:22

Dragii mei, i-am cunoscut intamplator pe administratorii lacului Mihailesti, judetul Giurgiu, care m-au rugat sa vin in
intampinarea celor ce sunt interesati de pescuitul pe acest lac prin informari cu privire la pescuitul pe anul 2015.
Iata care sunt vestile.....


"Dragi pescari,

In urma numeroaselor intrebari cu privire la modul in care se va desfasura activitatea de pescuit sportiv pe lacul
Mihailesti va comunicam urmatoarele:
Am hotarat sa nu deschidem lacul pentru pescuit sportiv in anul 2015.
Totodata oferim alternativa pescuitului in zona Posta unde in perioada Iulie-Decembrie 2014 am efectuat o serie de
lucrari ce au tinut de ecologizarea zonei (salubrizare, nivelare, plantari, etc).
Un lac de aproximativ 3ha din zona Posta ce nu comunica direct cu lacul Mihailesti a fost salubrizat si populat cu
peste 2000 de exemplare de crap pentru a fi deschis, incepand cu luna aprilie, pescuitului sportiv.
In aceeasi zona se poate pescui pe gropile de balastiera ce comunica direct cu lacul Mihailesti.
Va aducem la cunostiinta ca echipele noastre de pescari nu au pescuit in zona situata in amonte de Cornetu-Draganescu
si nici nu vor pescui cu plase pe viitor. Dorim ca zona de “coada a lacului” in care se regasesc zonele de reproducere
si numeroase gropi lasate de balastiere sa fie dedicate exclusiv reproducerii in perioada de prohibitie si pescuitului
sportiv in restul anului.
Tarifele pe care le vom practica sunt:
-100 RON pe zi (12 ore) pentru balta de crap din zona Posta pentru patru undite sau lansete, cu retinere maxima 5 kg
-70 RON pe zi (12 ore) pentru restul zonei Posta pentru patru undite sau lansete, cu retinere maxima 5 kg
-nu se percepe taxa pentru copii sub 14 ani
Am luat aceste decizii in urma faptului ca nivelul capturilor in anul 2014 a fost foarte scazut din motive pe care
multi dintre dumneavoastra suntem convinsi ca le cunoasteti mai bine decat noi. Pentru a schimba pe viitor situatia am
intreprins o campanie de populari cu :
-2.000.000 buc puiet predezvoltat de crap romanesc in perioada iunie-iulie 2014
-1.000.000 buc puiet predezvoltat de sanger si novac in perioada iulie –aug 2014
- 55.000 buc vara I (45-50 g) cteno nov 2014
- 60.000 buc vara I (50-60 g) crap romanesc nov 2014
- 55.000 buc vara I (65-70 g) sanger si novac nov-dec 2014
-220.000 buc vara I (40-45 g) caras nov-dec 2014
Vom continua campania de populare (puiet deja platit ce urmeaza a fi livrat din Bulgaria imediat ce vremea va permite)
cu:
-100.000 buc vara I cteno
-100.000 buc vara I sanger si novac
Stim ca parerile cu privire la ratele de supravietuire ale puietului in acest lac sunt impartite dar putem sa va
asiguram ca la pescuit de proba, inclusiv la copca in aceasta perioada se prinde in mod constant crap cu dimensiunea
70-100 g ceea ce ne da speranta ca avem o rata de supravietuire buna.
Referitor la popularea cu caras, desi se spune ca acesta se inmulteste foarte repede si usor, capturile noastre in
plase sunt intre 10 si 30 kg/zi (asta in zilele in care reusim sa prindem ceva) ceea ce ne face sa credem ca lacul este
depopulat. In acelasi timp majoritatea pescarilor se plang ca nu reusesc sa prinda nici macar cateva exemplare de caras
ca sa nu mai vorbim de crap sau cteno. Acesta este motivul pentru care am hotarat sa facem aceasta populare si
bineinteles un pret bun pentru puiet.
In speranta ca cei mai multi dintre dumneavostra vor intelege motivele pentru care am luat aceste decizii si faptul ca
dorim ca acest lac sa redevina interesant pentru pescuit pe termen lung va asteptam incepand cu luna aprilie.

Va multumim"

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: Lacul Mihailesti 2015

Mesaj de Nemernic » 09 Ian 2015, 15:23

Pufyk, tata....ai nimerit gresit forumul!
Macar daca era populat cu crapi numa' buni de carca :lol:

Am si eu o intrebare.....
Exista documente LEGALE de detinere a acelor gropi (unde spuneti ca s-a populat), gropi care s-au format in urma exploatarii de agregate minerale :?: :!: :idea:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

puffyk
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 122
Membru din: 02 Apr 2012, 18:17

Re: Lacul Mihailesti 2015

Mesaj de puffyk » 09 Ian 2015, 16:37

Dragul meu, nu l-am gresit.....
Nu de alta, dar trei colegi de "rapitori" s-au dus intr-o frumoasa zi de decembrie si nu au fost lasati sa intre pe apa -intrau dupa salau- si s-au intors asa cum au plecat. Si nu trebuie sa iti spun cat de interesant este sa pleci de acasa cu surle si trambite si sa fii intors din drum. E ca si cand, stii tu, nu termini ce ai inceput....In alta ordine de idei....eu am pescuit anul trecut de 3-4 ori acolo, mi-a placut mult, as mai fi pescuit si anul acesta, nu se mai poate...asta e....
Cat e de legal sau ilegal, sincer, nu ma pot pronunta.....
Imi ramane Lacul Morii....cat o mai ramane si asta.... :(

puffyk
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 122
Membru din: 02 Apr 2012, 18:17

Re: Lacul Mihailesti 2015

Mesaj de puffyk » 09 Ian 2015, 16:39

Eu am dat mai departe ce mi s-a comunicat ca o informatie, sper, benefica. Restul....viata e pustiu....

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Lacul Mihailesti 2015

Mesaj de semlecangheorghe » 09 Ian 2015, 17:08

La noi pe o incinta populata cu crap,caras,platica si stiuca, salau,bass si biban(Egreta-Lipova) ,tariful a fost de 20 ron pe zi si 15 ron pe jumatate de zi.Pe perioada de iarna tariful a ...scazut la 15 ron pe zi si 10 ron pe juma' de zi.

Voi aveti tarife ,nu gluma...vai de tara asta..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Lacul Mihailesti 2015

Mesaj de stefanflorin » 09 Ian 2015, 17:43

semlecangheorghe scrie:La noi pe o incinta populata cu crap,caras,platica si stiuca, salau,bass si biban(Egreta-Lipova) ,tariful a fost de 20 ron pe zi si 15 ron pe jumatate de zi.Pe perioada de iarna tariful a ...scazut la 15 ron pe zi si 10 ron pe juma' de zi.

Voi aveti tarife ,nu gluma...vai de tara asta..
cand o sa avem si noi in zona o varianta precum Ungaria, probabil ca or sa scada si la noi tarifele...pan' atunci, mai e cale lunga...de cateva sute bune de km.
Urasc atarnatorii!

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Mihailesti 2015

Mesaj de florin1948 » 09 Ian 2015, 21:53

semlecangheorghe scrie:La noi pe o incinta populata cu crap,caras,platica si stiuca, salau,bass si biban(Egreta-Lipova) ,tariful a fost de 20 ron pe zi si 15 ron pe jumatate de zi.Pe perioada de iarna tariful a ...scazut la 15 ron pe zi si 10 ron pe juma' de zi.

Voi aveti tarife ,nu gluma...vai de tara asta..
Acum inteleg eu, draga Gigi de ce toata ziua esti pe balta in loc sa stai acasa sa cioplesti lemne de foc ! La 20 lei pe zi, m-as muta definitiv pe malul baltii si as plati-o si pe nevastamea sa-mi aduca la trei zile mancare si schimburi. Mi-ar ajunge pensia sa suport toate cheltuielile. Bineinteles, conditia ar fi sa locuiesc in zona, ca tine. Trai nineaca, sa tot mergi la pescuit la preturile estea !
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Lacul Mihailesti 2015

Mesaj de semlecangheorghe » 10 Ian 2015, 10:15

Nu am fost asa de mult pe incinte in 2014, mai mult pe Mures.
Pe Lipova tot timpul este full si spiningarii au loc foar printre feederisti.Chiar si asa este rezonabil.Rezonabil in sensul ca nimeni nu baga plasele si tu sa platesti dar sa nu stii daca ai coada de peste prin fata, asta mi se pare mie foarte urat..La noi, pe o incinta unde este 80 de ron pe zi, primesc barca, motor, saltea de primire, minciog.Si totul e supercivilizat, c@R nu iese un peste di balta..Cel putin asa era pina acuma, asa sper sa si ramana..Mai este o incinta de stiuca ceva mai departe de mine, nu am fost, dar am auzit ca este densitate buna,c@R si civilizat..pentru vreo 40 de ron pe zi, daca nu ma insel..

100ron pe 12 ore si in fata se scot si baga plase... :| :| foarte nasol..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Laurentiu Andronic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 260
Membru din: 16 Mai 2007, 16:49

Re: Lacul Mihailesti 2015

Mesaj de Laurentiu Andronic » 10 Ian 2015, 10:40

Cu aceste taxe uriase administratorii acestor lacuri incearca de fapt sa-si vanda pestele la suprapret :shock: o fi si asta o metoda de imbogatire rapida .

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Lacul Mihailesti 2015

Mesaj de Gogol » 10 Ian 2015, 11:12

Si stii ce e prost? Ca totusi au clienti la tarifele astea, ca daca nu ar avea, ar scadea pretul.

Scrie răspuns