la ce momeala pacalesti STIUCA mai bine

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: la ce momeala pacalesti STIUCA mai bine

Mesaj de deltaic » 24 Feb 2013, 14:53

boistean scrie:sa nu uitam, totusi, ca in perioada asta este prohibitie la stiuca. :!:
Asta este un amanunt de care nu prea se mai tine seama. Ne uitam cu invidie la bogatia de peste ale altor tari, dar nu suntem in stare sa facem nici cel mai mic efort pentru ameliorarea situatiei din apele noastre.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: la ce momeala pacalesti STIUCA mai bine

Mesaj de George1985 » 24 Feb 2013, 16:32

bine ca tine vremea cu stiucile :D

Avatar utilizator
valy_pike
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 18 Aug 2010, 18:53

Re: la ce momeala pacalesti STIUCA mai bine

Mesaj de valy_pike » 31 Mar 2013, 14:36


hunyadi
junior
junior
Mesaje: 78
Membru din: 23 Apr 2012, 19:45
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: la ce momeala pacalesti STIUCA mai bine

Mesaj de hunyadi » 16 Mai 2013, 15:21

Salut,

Cateva capturi de stiuca cu voblere SanHun
ImagineUploaded with ImageShack.us
ImagineUploaded with ImageShack.us
ImagineUploaded with ImageShack.us
ImagineUploaded with ImageShack.us
Voblere handmade
http://hunyadi.sunphoto.ro/
http://www.s_hunyadi.hotmail.com
http://www.facebook/artistul.pescar

oane2
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 16 Apr 2017, 20:12

Re: la ce momeala pacalesti STIUCA mai bine

Mesaj de oane2 » 26 Apr 2017, 19:08

Sunt din jud Tulcea din zona complexului Razelm-Sinoe si pot sa zic,ca am pescuit ceva la stiuca.pot sa va zic ceva:daca este stiuca acolo unde dai si insisti este imposibil sa nu iei,cu orice ai da,sunt putine si rare zilele cand stiuca nu mananca.Din mica mea experienta va pot spune ca cea mai buna naluca la stiuca este lingura,in special oscilanta.Daca stii sa o joci este imposibil sa nu prinzi...poti da cu ea pe soare,nor,frig,cald,la adancime,la suprafata,si in ori ce stil de pescuit vrei..o singura lingura bine aleasa face cat o trusa de voblere,va spun sigur!!dar cel mai important sa fie peste,nu 10 stiuci pe tot lacul..Eu la inceput,acum multi ani,luandu-ma dupa "mari pescari meseriasi"dade-am asa:cu lanseta de 3 metri si ceva,cu fir de 0,50 si cu niste table de lingurite pe care si chinezii le-ar fi refuzat,si va spun sincer ca nu stiu daca am venit de 2 ori acasa fara stiuca.dupa ceva ani dade-am cu Energoteam,fir de 0,22-0,28 si linguri Kuusamo,rublex eira,dara killer,berti etc..dar va zic iar,povestile cu scule nu stiu de care sunt mai mult de marketing,la stiuca nu iti trebuie scule de prima mana,naluca este importanta si sa fie peste in balta nenica.textil nu am folosit niciodata,nu a fost nevoie.Fire intinse la toti!!

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: la ce momeala pacalesti STIUCA mai bine

Mesaj de tito » 27 Apr 2017, 07:46

oane2 scrie: nu stiu daca am venit de 2 ori acasa fara stiuca.dupa ceva ani dade-am cu Energoteam,fir de 0,22-0,28 si linguri Kuusamo,rublex eira,dara killer,berti etc..dar va zic iar,povestile cu scule nu stiu de care sunt mai mult de marketing,la stiuca nu iti trebuie scule de prima mana,naluca este importanta si sa fie peste in balta nenica.textil nu am folosit niciodata,nu a fost nevoie.Fire intinse la toti!!
Pentru tine si cei asemeni tie conteaza doar sa duceti cat mai mult peste acasa cu investitii minime. Altii pescuiesc din pura placere si pun accentul pe confort . Acolo unde e stiuca din abundenta o prinzi cu orice tabla ruginita, unde a mai ramas putina,datorita unora ca tine care baga tot pestele la traista, faci febra musculara cu o lanseta de 3m ce cantareste jumatate de kg si nu-i vezi culoarea. Daca ai ocazia sa pescuiesti cu o lanseta sub 150 de grame si o mulineta pe masura, vei constata ca nu e doar marketing ci o mare diferenta.Cat despre naluci, sunt locuri si momente cand se prinde mai bine cu gume sau voblere.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: la ce momeala pacalesti STIUCA mai bine

Mesaj de valeriu28 » 29 Apr 2017, 09:20

pana nu incerci... nu ai de unde sa stii. ai prins 2 stiuci, poate daca aveai o naluca mai eficienta prindeai 20 stiuci. Poate cu energoteam prinzi stiuca la kil, poate la kuusamo prinzi stiuca la 5 kile. sunt multe variabile.
tito are dreptate maxima, totul tine de confort. pe de alta parte ma simt putin jignit, adica unii dintre noi suntem niste prosti ca am cheltuit bani grei pe pescuit si tu obtii aceleasi rezultate cu "investitii minime" ?

eu stau toata ziua la birou si imi obosesc creierul, pentru mine pescuitul e un hobby care ma ajuta sa ma relaxez dupa cele 10-11 ore la birou. relaxarea si timpul liber pentru mine sunt o prioritate. putinul timp pe care il mai am liber pentru pescuit trebuie sa fie cat mai calitativ. placerea unei partide de pescuit cu scule usoare, senzitive, precise, e MULT mai mare decat cu o ...telescopica cu guta si o mulineta care se aude pe tot lacul.
Cat despre naluci, e mica noastra placere, jucarii pentru pescari. frumoase, colorate, pentru diverse stiluri, dar daca s-ar prinde la orice cum spui tu, atunci afacerile producatorilor de profil (de zeci de milioane de euro) ar fi fost ingropate de mult.

Nu cred ca ai avut jucarii cand erai mic. Oricum, te incurajez sa pescuiesti cu o singura lingura. poate asa, ne mai ramane si noua ceva peste in Delta aia distrusa de "localnici" ... pe care tot cei ca mine o sustin, prin banii grei pe care ii cheltuim pe acolo pentru ca....asa suntem noi. PROSTI :)
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: la ce momeala pacalesti STIUCA mai bine

Mesaj de tdum » 29 Apr 2017, 10:24

@ oane2:
Domnule, bine ati venit pe forum! Intrucat Nou pe forumul Rapitori, nu este egal cu Nou pe Pamant, sunt convins ca aveti experienta in pescuitul stiucii cu naluci iar sfatul dumneavoastra a fost bine intentionat. Trebuie sa tineti insa cont, ca in timp, conditiile de pescuit se schimba. Ati si spus de fapt ca la inceput prindeati stiuca cu echipamente ce acum vi se par total nepotrivite. Acum insa vedeti din alta perspectiva lucrurile, iar peste alti cativa ani, veti avea foarte probabil o viziune diferita de cea de azi asupra echipamentelor. Pescuitul in ansamblu este in continua transformare si nici pescuitul stiucii nu face exceptie. Daca pe o incinta sau un canal de exemplu, se pescuieste cu aceleasi metode si momeli ani la rand, pestele devine selectiv, va ajunge sa faca diferente daca supravietuieste, se vor reproduce doar exemplarele cu un pronuntat instinct de conservare, mai circumspecte si tematoare, care vor transmite aceste caracteristici urmasilor, rezultand produsi de selectie. Nu vi s-a intamplat sa pescuiti cu o tehnica diferita de cea traditionala pe o apa si sa uimiti ,,audienta" cu rezultatele? De multe ori, schimbarea si inovatia sunt binevenite. Nu putem face acest lucru daca avem in trusa doar o oscilanta pe care o consideram perfecta. Titlul topicului ,, La ce momeala pacalesti stiuca cel mai bine" nu poate avea un singur raspuns valabil, fiindca conditiile sunt variabile. Bunicul meu, prindea stiuca acum 60 de ani, numai cu oscilante, dar nici nu avea altceva in trusa. Eu am incercat si tublere, devoni si alte naluci uitate acum, insa ulterior am prins mai bine pe oscilante, twistere, rotative si voblere in aceasta ordine. Nu sunt un pescar dedicat stiucii, deci nu-mi permit sa va dau sfaturi, dar totusi, puteti face macar o incercare cu firul impletit... Eu unul nu l-am mai lasat dupa ce l-am incercat. Au dreptate si colegii care spun ca placerea sta si in echipamentele pe care le folosim nu doar in cantitatea de peste pe care o ducem acasa. Respectele mele pentru experienta pe care ati acumulat-o si fire intinse in continuare. Rew.

Scrie răspuns