jigging vertical pe dunare

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

jigging vertical pe dunare

Mesaj de danr » 20 Iul 2017, 09:35

a practicat cineva jigging vertical pe dunare ?

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: jigging vertical pe dunare

Mesaj de makaveli » 20 Iul 2017, 16:39

pescuiesc des pe verticala insa nu pe dunare.Daca te pot ajuta cu ceva,cu cea mai mare placere
Zander_Master

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Re: jigging vertical pe dunare

Mesaj de danr » 20 Iul 2017, 20:18

pana acum, in general pe dunare am dat ancorat, la vale, si am prins preponderent pe cadere, 2 sec
acum am un electric care imi permite sa stau pe loc, si pot sa ma pun deasupra structurii, si sa ma mut foarte des
sunt curios daca cineva a avut rezultate la jigging vertical pe dunare, pentru ca la vertical caderea twisterului nu e libera, chiar daca batai sus jos tot nu e acelasi lucru

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: jigging vertical pe dunare

Mesaj de makaveli » 22 Iul 2017, 19:26

personal,pescuiesc pe balta la salau si somn si cateodata la stiuca cu tehnica asta,in special din float tube. Pe balta nu am problema curentilor,doar vantul imi poate face problema.Nu ma ancorez pentru ca sunt in miscare aproape tot timpul.Avantajul de a pescui din float tube este ca mainile le am libere,nu trbuie sa vaslesc sau sa manevrez motorul si deci e mai usor si mai rapid sa stau deasupra pestilor.
Cat despre naluci,nu folosesc twisteremai deloc,dau aproape exclusiv cu viniluri special concepute pentru verticala.Cand am gasit un banc de pesti sau un salau care merita incercat ii prezint naluca,in functie de limpezimea apei/luinozitate/soare etc la 0'5-1m deasupra si incep sa ii dau viata cu miscari destul de agresive.Nalucile respective nu "inoata" in cadere,pur si simplu descriu o spirala cu diametru in functie de greutatea jig-ului.In general folosesc 14-18g dar la nalucile de 7 si de 10" poate fi putin daca e adanca apa.30-40g e ideal pentru lungimea aia.
Maine cel mai probabil o sa fac o iesire la salau si acum imi pregateam geanta.
Iti las o poza cu cateva viniluri sa iti faci o idee si sa nu dau nume. Cat despre jig-uri ,cele mai bune sunt de genul screw-in.
Sper ca te-am ajutat cu ceva.
Fir intins!



Imagine
Zander_Master

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Re: jigging vertical pe dunare

Mesaj de danr » 23 Iul 2017, 10:21

multumesc frumos pentru raspuns !

sunt curios daca practica cineva pe dunare, in mod constant....

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: jigging vertical pe dunare

Mesaj de adrianc » 04 Aug 2017, 11:55

Makaveli, cred c-ar fi util sa ne zici si pe ce balti/adancimi pescuiesti la salau cu obuzele alea :)

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: jigging vertical pe dunare

Mesaj de makaveli » 07 Aug 2017, 15:10

adrianc scrie:Makaveli, cred c-ar fi util sa ne zici si pe ce balti/adancimi pescuiesti la salau cu obuzele alea :)
Nu pescuiesc in Romania.Adancime pana in 50m dar e irelevant,urmaresc si pescuiesc salaii,la orice adancime ar fi ei;de obicei pana in 25-30m si ii urc foarte incet sa nu sufere din cauza schimbului brusc de presiune .In situatia asta multi imi scapa dar prefer asta.La mai mult de 25-30m e aproape imposibil sa il scoti si sa reziste.
Zander_Master

Scrie răspuns