Introducere Largemouth Bass?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 19 Mai 2009, 14:35

Atât somnul pitic cât soretele sunt specii invazive si nu prea au duşmani naturali decât din simpla întâmplare. Asa ca atunci când intra într-un mediu fac prăpăd.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 19 Mai 2009, 14:39

StefanDinu scrie:Atât somnul pitic cât soretele sunt specii invazive si nu prea au duşmani naturali decât din simpla întâmplare. Asa ca atunci când intra într-un mediu fac prăpăd.
Pai exact asta e ideea! Somn pitic vs Sorete....Allien vs Predator, batalia monstrilor. Noi oamenii suntem...spectatori sau hrana pentru ei. As vrea sa vad sorete de 30 de kg si somn "pitic" de 40-80 kg. S-ar scalda mai putini in lac si ar fi mai liniste.... :lol:

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 19 Mai 2009, 17:23

Fario_nebunu scrie: Exact asa stiu si eu o balta spre Ploiesti unde soretele a invadatr si practic a eliminat carasul si crapcenii. Ma gandesc sa cumpar din Obor vreo 10 somni pitici (se vand pe post de nada la stiuca) si sa ii eliberez in acel lac sa eliminete soretele. Intre sorete si somn pitic, clar ca somnul e mai valoros, mai ales ca ajunge la un 30-40 de cm,. fata de maxim 20 soretele...Rau nu fac pentru ca deja balta e compromisa. Ramane de vazut daca "piticii" mei se vor alimenta cu regina sau nu...sper sa nu treaca la canibalism. Am uitat sa spun - balta e a unui privat care de ani buni nu se mai ocupa de ea. A vrut sa faca un restaurant pe o insulita din lac, a cam lasat-o balta si asa a invadat soretele.
Numai ca somnul pitic nu va manca soretele. Traiesc bine merci impreuna in aceleasi balti. Deci vei avea somn pitic si sorete in acea balta. :lol:
Bass-ul este inamicul lor natural. Dar si silurus glanis ii mananca cu spor.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 20 Mai 2009, 01:10

tudor scrie:
Fario_nebunu scrie:

Numai ca somnul pitic nu va manca soretele. Traiesc bine merci impreuna in aceleasi balti. Deci vei avea somn pitic si sorete in acea balta. :lol:
Bass-ul este inamicul lor natural. Dar si silurus glanis ii mananca cu spor.
Tudor, asa o fi, numai ca in afara de pui de sorete acei somni pitici efectiv nu vor avea alta sura de hrana! Doar daca nu mananca si alte larve, insecte, melci de apa etc.

REFLECTION
veteran
veteran
Mesaje: 967
Membru din: 01 Iun 2016, 06:59

Re: Introducere Largemouth Bass?

Mesaj de REFLECTION » 28 Mai 2017, 13:21

oare nu pot fi dresati?

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Introducere Largemouth Bass?

Mesaj de zvic » 11 Sep 2017, 12:35

Am regasit subiectul asta, azi ne pastram opiniile sau s-a mai schimbat ceva?

Am auzit ca in Colibita deja este bass, ar fi mai multe balti prin tara.

Bassul poate fi solutia impotriva somnului pitic?
Pe lacul Varsolt a fost introdus de niste "binevoitori" somnul pitic, a ajuns sa se prinda si la jig dand dupa salau. Inteleg ca e foarte daunator, deoarece mananca icrele celorlalte specii si nu are dusmani. Situatia pare raspandita in toata tara.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Introducere Largemouth Bass?

Mesaj de zvic » 11 Sep 2017, 12:44

Sorry, acuma am vazut ca mai este un topic mai recent.

Scrie răspuns