Introducere Largemouth Bass?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 14 Noi 2008, 21:49

Vorbeam si eu cu un amic de Crangasi care are in acvariu vreo 6 piranha sa le dam drumul prin primavara fie in lacul Ciurelu fie in Tineretului si sa vedem daca se aclimatizeaza. Cum bass nu gasesc in magazinele cu pesti exotoci, macar piranha sunt garla si fac o populare reusita. Daca scapa de prima iarna dupa aia treaba merge de la sine. In Germania scria pe un site ca au dat unii drumul la piranha intr-un lac si dupa 2 ani colcaia lacul de specia asta. E rapitor, creste si la 2 kg, se zbate pe fir deci...merita un pescuit la naluci sau la momeala vie.

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 15 Noi 2008, 01:55

Fario_nebunu scrie:Vorbeam si eu cu un amic de Crangasi care are in acvariu vreo 6 piranha sa le dam drumul prin primavara fie in lacul Ciurelu fie in Tineretului si sa vedem daca se aclimatizeaza. Cum bass nu gasesc in magazinele cu pesti exotoci, macar piranha sunt garla si fac o populare reusita. Daca scapa de prima iarna dupa aia treaba merge de la sine. In Germania scria pe un site ca au dat unii drumul la piranha intr-un lac si dupa 2 ani colcaia lacul de specia asta. E rapitor, creste si la 2 kg, se zbate pe fir deci...merita un pescuit la naluci sau la momeala vie.
:lol: :lol: :lol: .. Nu uita sa te faci inainte importator de lip-grip-uri.
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Kimi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 18 Apr 2009, 01:06
Localitate: Spania

Mesaj de Kimi » 19 Apr 2009, 02:54

stiu ca e cam tarziu sa va dau un raspun la topicul asta dar abia acum l-am vazut. vroiam sa va spun ca eu traiesc in Spania de vreo 8 ani de zile si chiar merg special la pescuit largemouth bass (black bass). aici se organizeaza concursuri anuale de pescuit la aceasta specie de peste si cu premii foarte importante in bani si participari de peste granitele spaniei. cineva spunea ca poate face daune ecologice daca este introdus. vreau sa-ti spun ca daune nu face, ba mai mult ei au o problema foarte grava cu somnul aici care a fost introdus ilegal intr-un rau din Spania de niste pescari nemti si vreau sa va spun ca a facut dezastru, a decimad populatia de stiuci, de salai, de bass. a mai ramas in apa doar crap, caras, anghila si ceva oblete. deci nu va fie frica ca o sa fie daunator black bass-ul ca nu e asa. mai daunator este somnul si bibanul soare decat black bass-ul. fara frica domnilo. am niste poze postate cu black bass in categoria biban, astept comentarii. fir intins tuturor!!

nicul
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 17 Mai 2009, 23:55

Mesaj de nicul » 18 Mai 2009, 00:09

Cred ca cel putin in secolul asta e practic imposibil ca o specie de peste comestibila sa faca ravagii ecologice la noi. Problema se rezolva imediat cu curent, plase ilegale, si altele asemenea. Trebuie doar sa fie bun de mancat, ca de restul se ocupa baietii.

In plus, asa cum s-a mai zis deja, fiind introdus in Ungaria, daca ar gasi conditii prielnice in zona se va raspandi singur si la noi, fara sa-l putem opri. Iar daca nu o face atunci n-avem de ce sa ne temem, n-are cum sa devina invaziv. Oricum, daca ungurii l-au introdus la ei probabil ca au facut si studiile necesare, si in studiile lor am mult mai multa incredere decat in orice studii facute la noi.

Avatar utilizator
sorin15
junior
junior
Mesaje: 90
Membru din: 08 Oct 2008, 20:13
Localitate: Brasov

Mesaj de sorin15 » 18 Mai 2009, 07:59

@Kimi
chiar tu dai exemplu cu somnul introdus ilegal in Spania, care a produs eliminarea unor specii din acele ape, dar esti de acord cu introducerea bass-ului in Romania. Trist

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 18 Mai 2009, 08:27

sorin15 scrie:@Kimi
chiar tu dai exemplu cu somnul introdus ilegal in Spania, care a produs eliminarea unor specii din acele ape, dar esti de acord cu introducerea bass-ului in Romania. Trist
Kimi se cam inseala insa. In peninsula iberica numai mreana si cleanul sunt pesti bastinasi. Toti ceilalti au fost introdusi in sec 20 exceptie facand crapul care e ceva mai vechi.
Faptul ca bass-ul, stiuca, somnul si salaul au fost introdusi genereaza astazi milioane de euro gratie turismului pescaresc. Nu vad ce e de plans din asta. :lol:

Avatar utilizator
PescarNebun
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 05 Mai 2009, 09:25
Localitate: Craiova/Moreni
Contact:

Mesaj de PescarNebun » 18 Mai 2009, 08:43

Eu sunt in totalitate pentru introducerea bassului. Pentru simplul motiv ca multe tari europene al caror ecosistem acvatic e identic aproape cu al nostru l-au introdus fara nici o problema. :roll: Mai simplu de asa nu se poate. Si in plus daca atata amar de pescari sunt innebuniti dupa pestele asta eu zic k o fii ceva de capul lui.
A, si popularea normal ca trebuie pe sestache pentru ca nu cred ca nu ati observat ca legislatia romaneasca nu e IN FAVOAREA cetateanului platitor de taxe, ci IMPOTRIVA lui. E firesc sa fentezi ceva care te dezavantajeaza, nu te apara si te infunda de cate ori se poate, nu?
Bineanteles, nu zic hai sa trantim 3 vagoane de alevini in mijlocul deltei, ci sa se inceapa cu o balta si apoi, extinderea.

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 18 Mai 2009, 11:41

PescarNebun scrie:Eu sunt in totalitate pentru introducerea bassului. Pentru simplul motiv ca multe tari europene al caror ecosistem acvatic e identic aproape cu al nostru l-au introdus fara nici o problema. :roll: Mai simplu de asa nu se poate. Si in plus daca atata amar de pescari sunt innebuniti dupa pestele asta eu zic k o fii ceva de capul lui.
A, si popularea normal ca trebuie pe sestache pentru ca nu cred ca nu ati observat ca legislatia romaneasca nu e IN FAVOAREA cetateanului platitor de taxe, ci IMPOTRIVA lui. E firesc sa fentezi ceva care te dezavantajeaza, nu te apara si te infunda de cate ori se poate, nu?
Bineanteles, nu zic hai sa trantim 3 vagoane de alevini in mijlocul deltei, ci sa se inceapa cu o balta si apoi, extinderea.
Personal cred ca ne dam toţi doar cu părerea ... când va exista un studiu ştiinţific (şi nici atunci nu cred ca informaţiile vor fi 100% verificabile) mai vorbim.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
PescarNebun
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 05 Mai 2009, 09:25
Localitate: Craiova/Moreni
Contact:

Mesaj de PescarNebun » 18 Mai 2009, 12:56

Asta cam asa e.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 18 Mai 2009, 15:27

PescarNebun scrie:Eu sunt in totalitate pentru introducerea bassului. Pentru simplul motiv ca multe tari europene al caror ecosistem acvatic e identic aproape cu al nostru l-au introdus fara nici o problema. :roll: Mai simplu de asa nu se poate. Si in plus daca atata amar de pescari sunt innebuniti dupa pestele asta eu zic k o fii ceva de capul lui.
A, si popularea normal ca trebuie pe sestache pentru ca nu cred ca nu ati observat ca legislatia romaneasca nu e IN FAVOAREA cetateanului platitor de taxe, ci IMPOTRIVA lui. E firesc sa fentezi ceva care te dezavantajeaza, nu te apara si te infunda de cate ori se poate, nu?
Bineanteles, nu zic hai sa trantim 3 vagoane de alevini in mijlocul deltei, ci sa se inceapa cu o balta si apoi, extinderea.
Clar ca pe sestache....tot ce s-a facut bun in tara asta a inceput asa, in ilegalitate sau semilegalitate. Daca stai sa ceri voie tuturor birocratiilor din tara asta, in veci nu mai faci nimic. Mai greu va fi sa aduca cineva camionul cu basi in Romanica. Ce va spune la vama, ca sunt pesti de acvariu? Sau va aduce icre deja fertilizate, in cutii Vibert? Sa asteptam sa intre Rom in Schengen ca atunci nu se va mai controla in si dinspre Ungaria si vor putea veni si basii. As vrea sa populez cu ei Snagovul, dar si Mihailestiul, Mogosoaia, sa vad daca se adapteaza. Inevitabil va ajunge si in Dunare...sa vedem ce o iesi!

Scrie răspuns