Intrebare

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16144
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Intrebare

Mesaj de adrian99 » 01 Feb 2018, 11:11

da,te inteleg.si eu sunt dezamagit si probabil voi fi si mai dezamagit in viitor.insa pentru mine pescuitul este hrana sufletului...iar de renuntat nu voi renunta niciodata.e drept am rarit trusele cu naluci,nr lansetelor si mulinetor...dar voi merge inainte

magaru39
senior
senior
Mesaje: 305
Membru din: 16 Mar 2013, 17:58
Localitate: arad

Re: Intrebare

Mesaj de magaru39 » 01 Feb 2018, 18:35

MihaiAF scrie:Da, stiu ce zici, nu am foarte mari asteptari in general.. Pescuiesc pe bega in fiecare zi libera de lucru, dar aici capturile sunt foarte rare spre deloc..
As avea timisul si muresul mai aproape de mine, dar si asa, in ultimele 3-4 iesiri n-am vazut nici acolo peste, in schimb am gasit o plasa pe mal..

Dar desi nu prea am asteptari, pe cat de mult iubesc pescuitul, parca tot mai dezamagit sunt de la partida la partida..
NU ESTI SINGURU

nicu doro
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 17 Mar 2007, 09:02

Re: Intrebare

Mesaj de nicu doro » 02 Feb 2018, 07:12

Ordinul de prohibitie pe specii de pesti spune astfel:pescuitul pastavului interzis din 15 septembrie pana la 31 decembrie si de la aprobarea noului ordin de prohibitie pana la 31 aprilie inclusiv.In opinia mea pescuitul la pastrav nu este interzis pana la aprobarea noului ordin publicat in monitorul oficial.

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: Intrebare

Mesaj de lucky_51 » 02 Feb 2018, 08:17

magaru39 scrie:
MihaiAF scrie:Da, stiu ce zici, nu am foarte mari asteptari in general.. Pescuiesc pe bega in fiecare zi libera de lucru, dar aici capturile sunt foarte rare spre deloc..
As avea timisul si muresul mai aproape de mine, dar si asa, in ultimele 3-4 iesiri n-am vazut nici acolo peste, in schimb am gasit o plasa pe mal..

Dar desi nu prea am asteptari, pe cat de mult iubesc pescuitul, parca tot mai dezamagit sunt de la partida la partida..
NU ESTI SINGURU
Si noi ne intrebam daca voi pescuiti, sau prindeti peste? :?: :D

nicu doro
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 17 Mar 2007, 09:02

Re: Intrebare

Mesaj de nicu doro » 02 Feb 2018, 13:32

Ideea este sa faci miscare,sa te bucuri de natura,indiferent daca prinzi sau nu.Altii poate gandesc altfel.

MihaiAF
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 222
Membru din: 02 Oct 2017, 09:00

Re: Intrebare

Mesaj de MihaiAF » 02 Feb 2018, 16:26

Miscare, natura, cu siguranta si asta cautam.. dar pana la urma obiectivul nostru atunci cand mergem la pescuit este sa prindem peste. Iar cand ai 5-10-15 partide consecutive cu cateva sute de lanseuri pe partida, zeci de naluci schimbate si incerci toate combinatile de recuperari posibile fara sa ai macar o eliberare, devine putin frustrant si cel putin dezamagitor..

Astept cu nerabdare ziua cand nu vor mai iesi la braconat pentru ca nu vor mai avea ce prinde, o sa vina si ziua aia cand or scoate numai plase goale.. Cat de curand..

nicu doro
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 17 Mar 2007, 09:02

Re: Intrebare

Mesaj de nicu doro » 02 Feb 2018, 17:56

Este adevarat ca este frustrant ca dupa 10-12 partide sa nu ai macar un atac,dar m-am obisnuit.Sper sa nu vina vremea ca braconierii sa nu mai gaseasca nimic im plase,eu,tu altii,avem copii,nepoti,pasionati de acest hoby(boala deacu).Ce or sa mai faca acestia?

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: Intrebare

Mesaj de lucky_51 » 04 Feb 2018, 11:55

nicu doro scrie:Ordinul de prohibitie pe specii de pesti spune astfel:pescuitul pastavului interzis din 15 septembrie pana la 31 decembrie si de la aprobarea noului ordin de prohibitie pana la 31 aprilie inclusiv.In opinia mea pescuitul la pastrav nu este interzis pana la aprobarea noului ordin publicat in monitorul oficial.
Intrebarea mea era legata mai mult de comentariul acesta. A pescui inseamna a respecta regulile date de asociatii ,care la randul lor,le fac dupa legile care apara fauna piscicola si nu numai. A prinde peste este ceea ce fac braconierii, cei care ocolesc orice regula pentru a-si umple sacul. In concluzie, nu facem noi regulile ci doar le respectam.

Scrie răspuns