Informatii incepator - mulineta si altele.

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Liviu94
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 04 Apr 2017, 09:05

Informatii incepator - mulineta si altele.

Mesaj de Liviu94 » 04 Apr 2017, 09:39

Vă salut,
Sunt incepator.
Este prima oara cand postez pe acest forum, sperand ca voi capata informatii utile pe care la randul meu sa le impartasesc cu alti incepatori.

Am incercat spinningul in anul 2016 de cateva ori si mi-a placut!
Oradea - Crisul Repede ( mai degraba lacul dar nah..)
De pe mal
O lanseta luata printr-o recomandare de la decathlon 2.7m caperlan, care aparent este grea, nu mi se potriveste, si eram singurul din 20 de pescari care avea asa lanseta lunga...


In 2017 am vrut sa incep serios acest stil de pescuit si am reusit sa pun mana pe o lanseta Shimano Scimitar AX Spin 210MH la un pret foarte redus!!
Rugamintea mea este sa-mi recomandati mulinete! Nu ma pricep chiar deloc.
-buget 400 ron
-pescuit la stiuca si ce rapitori mai sunt pe Crisul Repede
-as dori si explicatie daca se poate sa inteleg si eu de ce mi-ar merge recomandarea.
-Daca sunt Oradeni pe-aici as dori recomandari la balti private unde pot sa merg sa exersez cu noul setup, pana trece perioada de prohibitie.

Liviu94
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 04 Apr 2017, 09:05

Re: Informatii incepator - mulineta si altele.

Mesaj de Liviu94 » 04 Apr 2017, 11:38

am primit 2 recomandari la Ryobi Zauber 3000.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Informatii incepator - mulineta si altele.

Mesaj de valeriu28 » 04 Apr 2017, 12:45

O clona foarte buna (eu zic peste) ryobi zauber este Spro Red Arc. Nu stiu pe unde mai gasesti dar e foarte buna. E full metal si ai tambur de rezerva, rezista bine pe curgator
Totusi are 300gr. Depinde cat timp pescuiesti. Shimano sunt mai usoare dar ceva mai scumpe.
Poti sa te mai uiti la shimano ultegra, pare bine construita.
Depinde mult de pestii tinta, cat timp pescuiesti etc.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Informatii incepator - mulineta si altele.

Mesaj de stefanflorin » 04 Apr 2017, 16:22

Poti incerca din noile modele hagane de la Shimano, Sedona, Sahara, Nasci, Ultegra, sunt foarte bine construite si foarte accesibile ca pret. In bugetul tau s-ar incadra primele doua:

http://www.totalfishing.ro/mulineta-shi ... 71921.html
http://www.totalfishing.ro/mulineta-shi ... 70791.html

O alta varianta ar mai fi o mulineta foarte robusta de la Team Dragon, care la baza este un Ryobi Excia marimea 2000 http://www.totalfishing.ro/mulineta-tea ... 67655.html este practic clasa de varf la Ryobi a mulinetelor de spinning, cu wormshaft ca si Zauber, full metal, dar cu un dragforce mai mare.
Urasc atarnatorii!

pipabh
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 08 Feb 2012, 14:14
Localitate: oradea

Re: Informatii incepator - mulineta si altele.

Mesaj de pipabh » 06 Apr 2017, 01:14

-Pescuit stiuca pe Crisul Repede?! mai greu! Alti rapitori: clean, cate un avatel(mai nou ce trece de 1500g e deja trofeu)
-Lanseta mi se pare cam nepotrivita : 210 cm si 15-60 g: actiune mare , daca vrei sa folosesti naluci de peste 15g trebuie sa ai si pesti iar pe Crisul Repede RAR tare RAR pt nalucile acestea , mai cu seama ca anul acesta nu poti pescui de la pod Gheresig pana la granita!
-Nu cred ca 270 cm lanseta de spining e exagerat de mare, daca te obisnuiesti cu ea e ok , poti conduce mai bine naluca printre "padurile" de alge de pe Crisul Repede.
Parerea mea!
Fir intins!

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: Informatii incepator - mulineta si altele.

Mesaj de lenovo » 07 Apr 2017, 10:19

Cum spune si colegul de mai sus, nu stiu de exemplare mari de pesti pe crisul repede. Cel putin nu pentru o lanseta de 15-60g.

Eu la lanseta de stiuca pe care o folosesc am o mulineta : http://www.totalfishing.ro/mulineta-tic ... 37469.html .
Sunt foarte multimit de ea, raport calitate/pret foarte bun, este "inchegata" merge bine.

Liviu94
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 04 Apr 2017, 09:05

Re: Informatii incepator - mulineta si altele.

Mesaj de Liviu94 » 10 Apr 2017, 11:05

Multumesc tuturor pentru sugestii. Am primit si alte explicatii in particular prin mesaje.
Pana la urma comboul meu este urmatorul. Inca mai am si lanseta de 15-60 pentru alte ocazii.
Mulineta Spro Gold Arc de 1030 (3000)
Lanseta Dragon X-Treme 2.50m/5-25g

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Informatii incepator - mulineta si altele.

Mesaj de valeriu28 » 10 Apr 2017, 11:38

nu dai gres cu nici una !
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Informatii incepator - mulineta si altele.

Mesaj de tdum » 10 Apr 2017, 12:56

Doar ca Spro GoldArc nu se incadreaza in bugetul specificat, de 400 de lei. E cu 50% mai mare. Un Spro BlackArc, este insa in buget, tot tuffbody si chiar jocuri mai mici pe axul tamburului, fiindca nu are depanatorul pe wormshaft ci pe pinioane. O alta mulineta de la Spro care este in buget, este Hypalite (1112), care are sistemul de asezare al tamburului pe ax, copiat de la Daiwa si are in plus chiar doi rulmenti sub tambur, antireturul nu cedeaza la rece, fiindca l-au prevazut cu arc de ajustare a pozitiei coliviei cu role, iar la interior seamana izbitor cu Certate, Infinity Q sau Bradia... de la Daiwa. Adica, frecarea din sistemul depanator in sarcina, este preluata de un sistem cu rola si rulment exact ca la modelele scumpe amintite. Alegere inspirata! Rew.

Liviu94
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 04 Apr 2017, 09:05

Re: Informatii incepator - mulineta si altele.

Mesaj de Liviu94 » 10 Apr 2017, 13:08

tdum scrie:Doar ca Spro GoldArc nu se incadreaza in bugetul specificat, de 400 de lei. E cu 50% mai mare. Un Spro BlackArc, este insa in buget, tot tuffbody si chiar jocuri mai mici pe axul tamburului, fiindca nu are depanatorul pe wormshaft ci pe pinioane. O alta mulineta de la Spro care este in buget, este Hypalite (1112), care are sistemul de asezare al tamburului pe ax, copiat de la Daiwa si are in plus chiar doi rulmenti sub tambur, antireturul nu cedeaza la rece, fiindca l-au prevazut cu arc de ajustare a pozitiei coliviei cu role, iar la interior seamana izbitor cu Certate, Infinity Q sau Bradia... de la Daiwa. Adica, frecarea din sistemul depanator in sarcina, este preluata de un sistem cu rola si rulment exact ca la modelele scumpe amintite. Alegere inspirata! Rew.
Mi-au fost vandute mulineta si lanseta in pretul bugetului. ( pt lanseta am mai pus putin)
Multumesc!

Scrie răspuns