Gura Portitei

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
milcica
junior
junior
Mesaje: 79
Membru din: 04 Iul 2005, 09:07
Localitate: Bucuresti

Gura Portitei

Mesaj de milcica » 10 Iul 2006, 16:01

Poate cineva sa-mi spuna daca a fost la Gura portitei si daca se poate pescui la rapitor?sau daca se poate inchiria fro barca pe acolo.taxe si alte informatii ar fi utile.
Merci

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 10 Iul 2006, 17:20

Eu am fost anul trecut si am vazut lume ce dadea la salau, dar nu am vazut sa prinda. Am stat putin, vreo 2 - 3 zile si nu am mers la pescuit.

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 12 Iul 2006, 09:11

in statiune, pe canal exista bibani, somni, salai si stiuci. dar dimensiunile sunt insignifiante, eu unul n-am prins peste 1,5kg.
daca vrei pesti mai mari incearca pe Razem sau pe canalul 58) , eventual ia o barca de-acolo, cred ca sunt de inchiriat.
vezi ca mai erau niste topicuri despre portita :idea:
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 12 Iul 2006, 10:03

@Leba: unde gasisi tu pe canal stiuci, bre? :? Da stavrizi nu erau? Bibani de epava? Ton? :D
Neam de neamu' meu nu a vazut stiuca la Portita!

Daca o bicicleta la indemana (sau picior) si mergi spre miazanoapte :D pret de cateva ceasuri o sa dai de un complex de canale, pe numele lui Periteasca [de la captul nordic al canalului ce pleaca de la Portita se vad (in zare) niste zone cu stuf si ceva copaci]. Acolo, in copaci, e stiuca. Problema e ca tre sa nu iti lipsesca o vesta antiglont din trusa de jeliboane. Complexul face parte din zonele strict protejate (cum ar fi si Lacul Nebunu'), si, pe cale de consecinta, evident, e concesionata unui arab. Experimente recente ne arata ca daca te impusca cineva cu alice, ar fi bine sa pui curul in bataia pustii si nicidecum sa nu intorci si celalalt obraz. :idea:

In ceea ce priveste Canalul 5, intr-o ora poti ajunge pe jos de la Portita, dar te sfatuiesc sa nu incerci decat in mijlocul zilei. Seara si dimineata TE OMOARA tantarii. Asta daca nu bate vantul. Delta e minciuna. Acolo, la Canalul 5 s-au inventat tantarii.

Oricum, nu te astepta sa dai de captura vietii nici acolo. Or mai fi 10 somni (necurentati) si aia sunt apatici.
near the beer

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 12 Iul 2006, 10:09

:D :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 12 Iul 2006, 10:36

costica_fishing scrie:@Leba: unde gasisi tu pe canal stiuci, bre? :? Da stavrizi nu erau? Bibani de epava? Ton? :D
Neam de neamu' meu nu a vazut stiuca la Portita!...

frate, poate era o singura stiuca pe o raza de 5kmp si nevasta-mea a bunghit-o taman p-aia :D
ergo: pe canalul care e paralel cu satul de vacanta(casutele) si da un nush ce lac. acolo a halit-o, pe la un kil si ceva(s-a intors inapoi, normal), la un jelibon alb cu spate negru. s-a intamplat in vara lui 2005, prin iunie.

ce sa zic, pt. mine a fost prima oara cand am fost acolo, habar n-am ce specii mai bantuie prin apele alea.

p.s. aaa, uitasem, am mai prins doi trevally si un rechin spada
:twisted: :lol: 8)

p.p.s. am sa pun si ceva foto cu stukul cand ajung acasa :wink:
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 12 Iul 2006, 10:40

N-am mai fost de foarte multa vreme, dar nu cred sa se fi schimbat semnificativ lucrurile. Eu o luam cu barca pe canalul ce da spre insula Bisericuta si campam pe insula. Roiurile de tantari care fac ca avionul (fara exagerare) plus serpii de apa si de uscat dau o savoare speciala acestui loc, dar, din motive care-mi scapa :lol: , femeile nu par sa aprecieze prea mult aceasta vecinatate :lol:. Evident, trebuie sa iei apa la tine, ca insula asta e cam cat un teren de fotbal si evident ca n-are nici un izvor. Am prins pe-acolo si partide memorabile la salau si gherle totale, e cu toane, dar cand merge chiar MERGE, ADICA E CARNAGIU :twisted: :wink:.
Cu lacrimi Bastus!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 12 Iul 2006, 10:49

e drept ca p'acolo au trait odata si din neamul stiucilor. Gyorg poate sa ateste, caci din frageda pruncie a fost exilat acolo. Insa aborogenii doar au auzit de asa ceva, de prins insa - neam!
near the beer

musKloiu
veteran
veteran
Mesaje: 1005
Membru din: 11 Apr 2005, 23:08
Localitate: Kpitala

Mesaj de musKloiu » 12 Iul 2006, 19:04

Eu voi tine cont intotdeauna de ce zice costica_fishing zis si peskriciu zis si MAGELAN.....regele neincoronat al excursiilor lacustr_peskristice :lol: :lol: :lol: .....
Ce poate fi mai trist decat mediocritatea in viciu....

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 13 Iul 2006, 10:03

nu pot sa uit cosmarul intre Portita si Jurilovca.
la plecare am prins cred cea mai veche barca din lume, si mica pe deasupra. :? capac la asta, era pe Golovitza un vant...frate, avea barca un tangaj serios de tot! vantu' batea din lateral, normal!
sotia mea era cat pe ce sa dea la boboci...veste de salvare..neam!
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Scrie răspuns