Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: johnnybravo, dr.pike, tudor, Adelin, Moderatori

Autor Mesaj

Mesajde SF » 30 Sep 2017, 13:06

Nuke , problema care am vazut-o cu ficatu de peste ii ....procurarea , ii nevoie de proaspat , dealtfel , nu-mi amintesc sa fi vazut congelat , si organele congelate . orice ar fi , nu prea merg .Uni pesti au ficat mare , altii mai putin , codu ii cea mai buna sursa , io utilizez snapper , insa pentru ca prind dinastia .

In principiu se baga ficatu rulat in folie in bain-marie , condimentele le pui in functie de ce simti , odata scos tai rondele (ca sa-ti iasa ii bine sa impungi folia cu o furculita , si eventual daca vezi ca masa ficat plus condimente nu pare destul de inchegata adaugi un albus de ou ) si drept garnitura mazare de ex. , fiarta in zeama de peste :wink:
SF
veteran

Mesajde SF » 30 Sep 2017, 13:51

deltaic scrie:
nuke scrie:@deltaic-cica daca vrei vreodata sa nu uiti un peste afumat,incearca anghila..

Top 3 pesti afumati (preferinta familiei):
1 - Stavrid mare (din pacate polonez) ;
2 - Zargan ;
3 - Scrumbie .

cel mai bun peste afumat , rechin din Marea Neagra , acum multi ani , inca am gustu ala in cap , un gust metalic insa teribil , aveam degetele unsuroase si nu ma puteam oprii , Delta acum 25 de ani :cry: ,am vorbit cu multa lume si am probat de toate , pe locu 2 , halibut rusesc via Kamchatka , si pe 3 ....somon

Insa , depinde mult puterea de achizitie :wink: , mojama de atun sau false albacore ii speciala odata afumata , produs insa ...greu de cumparat !Pt. mine :D

Vorbind despre produse prohibitive , parmezan original , ce sanse is sa-l cumparam ?

Atata vreme cat productia ii limitata in zona Parma , imprejurimi , ce sanse avem sa ne intalnim cu produsu!
SF
veteran

Mesajde nuke » 11 Noi 2017, 10:56

Carpatii Meridionali intreaba Bucurestiul...
Au aparut racii prin targ???
Multumim anticipat de orice informatie!
nuke
senior member

Images: 1

Mesajde deltaic » 11 Noi 2017, 14:54

Jawoll ! (sper ca am scris corect...)
deltaic
veteran

Anterior

Înapoi la Cafenea - orice in afara de pescuit