Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de kleniacul » 17 Iul 2017, 19:57

Nu ştiu, am făcut doar oţet din mere şi miere de albine, dar eu nu sînt fan oţet de orice fel ar fi.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de pikeman » 17 Iul 2017, 23:25

eu am tras un otet de vin de casa care incepuse sa se acreasca dupa reteta asta

https://www.reteteculinare.ro/articole/ ... et-din-vin

din miere nu am incercat dar pare interesant cu trandafiri sau visine sa ii dai o aroma :)
nici eu nu sunt fan otet , mai repede rulez o lamaie la acreala :lol:

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 06 Aug 2017, 21:02

>>> Bunicul meu prefera cartofii prajiti , preparati intr-un anumit fel , cu aroma de cimbrisor salbatic . Reteta era una simpla , pregatita in pripa , pe linia frontului de la Marasesti . Cartofii , chiar cand erau preparati acasa , la multi ani dupa razboi , erau taiati grosier si se prajeau in untura fara sa se atinga intre ei . Fiecare felie de cartof era intoarsa si “grijita” individual , era scoasa int-un castron si presarata cu cimbrisor , apoi castronul era acoperit timp de cca 10 minute , timp in care cartofii se inmuiau si aromatizau . De multe ori cartofii erau insotiti de jumari de porc , mici cat unghia ( in timpul campaniilor din 1916-1917 , o bucatica de slanina impanata , capatata de la taranii din zonele pe unde treceau trupele , era mana cereasca si trebuia sa ajunga la cat mai multi camarazi ). Untura rezultata era pastrata cu grija pentru ocaziile cand faceau rost de cativa cartofi …
>>> “Cei ce cazut-au pentru tara
Pe lanul campului bogat
Jertfind o’ntreaga primavara
Nu au murit ci-au inviat !” Latura vestica a MAUSOLEULUI SOVEJA .
Din pacate , am prins prea putini ani alaturi de bunicul meu . Povestirile lui din zilele glorioase ale luptelor din Moldova sunt ca un vis al copilariei, pe care acum incerc sa le rememorez la adevarata lor valoare .
Bunicul , comandant de cuib de mitraliera , a luptat in Marele Razboi , apogeul luptelor duse de-a lungul numeroaselor operatiuni militare a fost la Marasesti . Insufletiti de indemnul “Pe aici nu se trece !” , soldatii romani , povestea bunicul , au luptat cu darzenie in inclestarile teribile din zona Moldovei . Atacurile si contraatacurile care se succedau cu repeziciune , cumplitele lupte corp la corp , la cutit sau baioneta (baionetele in trei sau patru muchii dau fiori si in ziua de azi privitorilor) , bombardamentele continue , nu au inspaimantat liniile de aparare si rezistenta armatei noastre . Intr-una din zilele de august , acum 100 de ani , inainte de un atac german , precedat de baraj de artilerie , bunicul a fost grav ranit si ingropat partial de un obuz . Gasit de nemti agonizand, a fost trimis intr-un spital de campanie unguresc . A urmat chinul spitalelor si prizonieratul . S-a intors acasa odata cu trupele romane victorioase din Razboiul romano- ungar din 1919 . Mare invalid de Razboi , decorat si improprietarit (desi nu si-a dorit )de rege , s-a bucurat de toate onorurile militare ale acelor vremuri si nu numai .
Miercurea trecuta am facut un pelerinaj (insotit de baietii mei) pe la mausoleele din zonele luptelor de acum 100de ani - Soveja , Marasti , Marasesti si am aprins cate o lumanare pentru eroii cazuti .
In cinstea bunicului , fiul meu cel mic ii poarta numele .

>>> Surcel Ioan 1894 -1972 <<<

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de kleniacul » 07 Aug 2017, 08:50

Facem prea puțin pentru cunoașterea Istoriei Romăniei și pentru onorarea amintirii celor care s-au jertfit pentru țara aceasta,fie ei militari participanți la război,decedați,răniți,deținuți politici sau partizani.Un popor fără rădăcini nu are viitor,prima furtună a istoriei îl doboară.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de tdum » 07 Aug 2017, 10:20

@ deltaic

Va salut. Ne-ati obisnuit cu postari inspirate, sensibile, rafinate, savuroase, cordiale si in plus, emotionanta si nostalgica aceasta ultima postare prin evocarea unor evenimente dramatice. Dati-mi voie sa va felicit! Sanatate!

Rew.

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 09 Aug 2017, 09:33

deltaic scrie:... Mare invalid de Razboi , decorat si improprietarit (desi nu si-a dorit )de rege , s-a bucurat de toate onorurile militare ale acelor vremuri si nu numai ....
Cinste tuturor eroilor romani!
Sa stii ca Regele Ferdinand(ultimul mare rege roman) s-a tinut de cuvant cu impropietarirea tuturor voluntarilor din 1-ul RM.
"Omul si pogonul(5000mp)" atunci a fost creat ca si slogan(care a fost ulterior preluat de legionari).
Cei "din trupa,simpli soldati"care au dovedit fapte si acte de vitejie in fata inamicului,fiind si raniti sau decorati au primit patru hectare de pamant si privilegii speciale.
Pt.cei care au cazut pe front(4 din 10 flacai din Regat nu s-au mai intors acasa) privilegiile le-au primit vaduvele,copiii lor,etc.
Bravo Liviu pt cum iti educi copii in spiritul romanesc!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de MuskMd » 12 Sep 2017, 12:06

salutari tuturor. ma bucur sa vad topicul asta inca in viata, respectele mele !
e vremea coarnelor. inca se mai gasesc .
atat zic :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

D2O
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 23 Feb 2012, 22:24

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de D2O » 13 Sep 2017, 07:40

""jertfind o-ntreaga primavara" ...media de varsta a ostasilor romani era una destul de scazuta. strabunicul ,la numai 26 de ani ,a fost vazut ultima data la dragosloveni si dupa o invalmasala specifica luptelor din moldova nu a mai fost gasit niciodata . cand am drum prin moldova ma mai opresc la mausoleu,la soveja si aprind lumanari.poate osemintele strabunuluii se afla in osuar,alaturi de camarazi si soldatii altor armate...cine poate sti...

@muskmd am avut privilegiul sa gust din cornata ta (dela liviu), :) buna,foarte buna ! daca destainui ceva dichisuri de obtinere a licorii, te invat sa faci o salata de caracatita ,nebunie curata .

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de MuskMd » 13 Sep 2017, 09:38

:D ma bucur ca v-a placut .
nu e nici o chestie complicata.
eu merg pe urmatoarea reteta
indiferent de recipient , jumatate din volum il pun cu fructe , peste care pun zahar cat sa le acopere, poate mai mult daca preferati mai dulce.
las cam 2-3 zile la intuneric si temperatura moderata si le zbat periodic cat sa inceapa usor fermentatia si sa dizolve zaharul. cand incepe sa fermenteze le stopez cu partea alcoolica ( preferabil vodca fina dar merge si un rachiu curat , cat mai lipsit de alte arome , pruna , struguri , nu e problema) si le pun alcoolul cat sa acopere fructele in recipient.
mai las asa circa 2 saptamani , verificand permanent ca nu mai fermenteaza ( rachiul/vodca trebuie sa fie potrivit de tare, la 40grade) , dupa care completez pana sus si la pastrare.
dupa cca 1 luna transferul de arome si macerarea e completa , si se poate da la consum.

Ca recomandare , facut din prima mai multe sarje , cu diferite cantitati de zahar ca sa vezi cum preferi licoarea....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 13 Sep 2017, 20:07

[quote="D2O"]""jertfind o-ntreaga primavara" ...media de varsta a ostasilor romani era una destul de scazuta. strabunicul ,la numai 26 de ani ,a fost vazut ultima data la dragosloveni si dupa o invalmasala specifica luptelor din moldova nu a mai fost gasit niciodata . cand am drum prin moldova ma mai opresc la mausoleu,la soveja si aprind lumanari.poate osemintele strabunuluii se afla in osuar,alaturi de camarazi si soldatii altor armate...cine poate stii?[quote="D2O"]""

Imnul national al galezilor zice ca "in pamantul patriei mele sunt eroi".
Asa tre"sa gandim.
Dumnezeu sa ii hodineasca pe toti care si-au dat viata in razboaiele de reintregire si ne-au dat posibilitatea sa gandim,sa scriem pe o "tastatura romaneasca"!

Revin cu o mancare de somn cu ciuperci.
Simpla,bun gust,e dedicata lui Edi ot Sibiu.

Scrie răspuns