Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 07 Mai 2017, 20:24

>>> Reteta unui Paste fericit : Ardeal - companie placuta , bucate bune , timp frumos . Am evacuat zona la timp , in urma noastra s-a dezlantuit stihia . Zapada , in locatia in care am stat , a ajuns la 25 cm . Am incercat sa beneficiez din plin de zilele frumoase , cam reci dar am putut face ceva plimbari , asa …sa mai alternez cu praznicele crunte , specifice marii sarbatori crestine .
Am participat la coacerea painii si baterea ei de coaja in Cean , degustari de palinca si slana in Aiton , ospete cu delicatese de miel si vinuri alese. S-au colorat oua cu coji de ceapa , pasca si cozonacii s-au copt in cuptorul cu lemne , gratarul , cel venerat de romanii de pretutindeni , si-a adus contributia la praznic . Printre altele am prajit niste scrumbii de s-au minunat prietenii ardeleni , au trait o experienta gastronomica inedita .
Am facut si o plachie de crap , lovitura de gratie , mesenii au fost coplesiti .
La propunerea mea de a gati un iepure confiat , gazdele au raspuns cu entuziasm si erau gata sa decimeze efectivul de iepuri , din crescatoria proprie . M-am limitat la un exemplar mare (de carne) , ales si ‘grijit’ de gaze .
>>>Iepure confiat >>>
- Intr-un ceaun am pus un litru si jumatate de untura topita , am aruncat in untura niste catei de usturoi intregi , curatati si zdrobiti cu lama cutitului , crengute de cimbru si 2-3 boabe de ienibahar . Iepurele taiat in bucati mari , a stat in ceaun cam 2 ore , la foc molcom pe jar . Intre timp am pus la fiert vin rosu , o juma’ de litru cu zahar , 2 linguri . L-am lasat la fiert pana cand a ramas cam 250 ml de zeama . Sa ma sparg in figuri , am prajit (separat) , tot in untura si cartofi dati prin razatoarea mare , care , dupa rumenire (3-4 min)au fost scursi bine de ulei . Cand i-am scos in castron , i-am potrivit de sare si am pus marar proaspat peste ei .
Iepurele (scurs foarte bine de untura) sarat si piperat , l-am servit stropit cu sos de vin (nebunie curata) si cartofi . La capitolul bautura nu m-am mai putut intelege cu nimeni , fiecare a baut ce a vrut . Indicat este un vin rosu , sec si dur .
Asa au trecut , prea repede , zilele de sarbatoare .
A trecut ceva timp de cand vroiam sa scriu aceste cateva randuri …

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 28 Iun 2017, 10:03

O salata de vara,satioasa,completa zic eu...venita pe filiera Italia de la un zidar roman.
2 salate,(eu prefer laptuca rosie si verde), taiate grosier sau rupte cu mana,400 grame porumb dulce scurs de zama,2 cutii de ton in ulei de masline(prefer Calvo si prefer bine scurse) ,300 grame rosii cherry taiate,masline Kalamata cate vreti si surpriza dichisului....telemea de capra,cca 200 grame taiata,sfaramata cum va place.
Sare,piper,ulei de masline si otet balsamic si 1/2 h la frigider.
Un pic de parmezan ras iar ca la orice salata dupe gustul fiecaruia puteti creste/scade cantitatea oricarui ingredient.
Ca sa nu ma injurati la taiatul rosiilor cherry iata si un pont..luati 2 farfurii intinse si le suprapuneti..intre ele rosiiile puse si cu un cutit mare si ascutit rezolvati mintenash problema!

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 28 Iun 2017, 18:03

Si inca o reteta simpla dar cu inima,ca de obicei..
Se ia o prelata militara,un "dog" de lemn,slana de 2 feluri,telemea,ridichi,ceapa verde si usturoi asisderea,un pic de tzuica cu margele,vinut si el un pic,pita cu cartofi.muschi afumat de la "purcelasul" de Craciun,gogoshi umplute.
La poale de Cindrel,dupa ce numa'bibanul a vrut sa pape iar cleanul si pastravul erau absenti totalmente..
Un prieten bun langa bucate si un brad secular deasupra.
Festin demn de pomenit!

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 09 Iul 2017, 20:51

“nuke”, cand este vorba de Edi- sibianu’ , superlativele sunt la ordine zilei .

>>> Promisiunea (fata de nuke) – scoici(midii) sotate . Dupa ce ati curatat cochiliile midiilor (cam un kg) , incingeti ulei de masline intr-o tigaie , puneti scoicile la foc iute si amestecati/ agitati tigaia , pana se desfac . Se adauga usturoi curatat (cam 6 catei zdraveni) si taiat grosier si rosii cherry(10 buc) , taiate pe jumatate . Se asezoneaza cu sare si piper macinat si vor sta pe foc cam 10 min., pot fi si acoperite cu un capac . Se amesteca energic in acest interval . Se servesc calde cu un vin alb sec si cu felii de paine prajita sau bagheta proaspata . O reteta simpla dar FOARTE gustoasa .
>>> Puteam sa-i dau direct reteta lui “nuke”, la fel si el putea sa-mi transmita pe alte cai reteta si trairile partidei de pescit alaturi de Edi(te salut stimabile !), dar am preferat sa mai resuscitam topicul si forumul care, se pare , ajunge la capat de linie…

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de edâ„¢ » 10 Iul 2017, 11:28

Multumesc baieti,deltaic dupa 3 ani in care nu am reusit sa ne intalnim asa cum trebuia a sosit si momentul acela,oricum tu erai absentul dar atunci se lasa cu un ciaun si alte cele..
Nuke mi-a facut placere,pacat ca pastravii nu au fost cooperanti asta si datorita temp apei si a faptului ca nu a fost timp de probat prea multe dar in orice caz perioada cea mai faina nu era atunci ptr ca padurea nu oferea mai nimic,de ce spun asta,mergea o portie de galbiori la foc de cetina, trase cu putina slanina si usturoi.

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 13 Iul 2017, 19:44

Gresesti stimbabile deltaic!
Cred ca printre sute de topicuri acesta este unul "de calitate" deci nu poate muri..
A facut ca sa se intalneasca si sa se imprieteneasca ,chiar si virtual,pescari "pofticiosi" si nu in ultimul rand oameni civilizati care au si ramas prieteni.Nu vreau sa fac o enumerare ar fi nedrept.
Cei "vizati" se stiu.
Plus uita-te la cata lume strange retete citind p-acilea.
Deci scopul a fost atins,daca mai sunt retete probate(eu asa le-am pus) mentionam la timpul potrivit.

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 14 Iul 2017, 09:48

Scuze moncher deltaic,am vrut a scrie stimabile...
@Edi-eu iti multumesc si te sun cand ajung acas'la Piriul Muntelui...
Daca mai ai nevoie de ceva din B.nu ezita..

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de pikeman » 16 Iul 2017, 21:06

desi mai studiez pe aici una alta trebuie sa recunosc ca nu am mai postat demult, asta pentru ca in ultima vreme de lene mananc slana(clisa) cu ceapa si branza cu rosii :lol: stau la ultimul etaj din bloc si pe caldura, sauna e asigurata daca rulez cuptorul :lol:
In pofida gerului din aprilie s-a facut miere buna la salcam cu amestec de faneata si la floarea soarelui se anunta o recolta bogata de poliflora
Ce am realizat anul asta ? dupa ce anul trecut am bagat catina la macerat in miere, anul asta, mugurii de brad la macerat in miere au fost o revelatie, secretul este (cred) sa fie culesi de sus, la gastronomie munca face diferenta,nu recomand sa culegeti de langa drumuri batute de masini, atv-uri sau alte cele, muguri de brad, flori de soc, tei (mai ales din oras) - pline de noxe. Normal ca toate toxinele se depun pe ele si lucrand la rece mai greu cu spalatul. De exemplu socul nu il poti spala mult deoarece pierzi din gust. Undeva prin Bistrita la Sangeorz bai am aflat ca poti baga muguri de brad la macerat in miere, trebuie lasati cam o luna si apoi scosi, am degustat minunatia zilele trecute, e perfect egala cu siropul de brad dar evident mult mai sanatoasa, fara fierbere, fara zahar. Nu stiu cam ce termen de valabilitate are, momentan nu am scos mugurii dar urmeaza (s-au ingalbenit in miere). Deoarece mi-am permis luxul (fara suparare) am facut suc de soc cu miere, alta treaba, am avut si zahar brun ramas prin bucatarie pe care l-am folosit o tura tot la suc de soc, diferenta totala. Ca sa concluzionez, recomand maceratul in miere - fara fierbere-fara zahar. Ce am observat , maceratul se poate face si in mierea poliflora dupa extractie cand inca - curge , ea va zaharisi dar deoarece fructele (catina, macese, afine, muguri de brad) vor lasa suc , ea nu se va zaharisi total. Dupa 3-4 saptamani e recomandat sa scoateti fructele si sa bagati mierea la frigider, in cel mai rau caz va zaharisi in partea de jos a borcanului dar siropul va ramane
Sper sa va fie de folos
Mierea cu muguri de brad pe degustate - nu am simtit nicio diferenta fata de sirop

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de kleniacul » 17 Iul 2017, 12:14

Bune retete, Să dau și eu una, de dulceață de trandafiri, Se iau petalele de trandafiri, se spală, se aleg, apoi se pun la macerat cu miere de salcâm, după formula magică un strat de petale , cam 1cm, un rind de miere.Se incepe , la fundul borcanului, cu un deget de miere.După macerare se pastrează gustul intens intens de trandafir. Este important să folosiți miere de salcîm, cristalizează greu,2 ani, şi nu influentează gustul.Folosiţi trandafiri pt dulceaţă, nu din aia amărui, de Kisselef, psd-isti.

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 17 Iul 2017, 14:47

@pikeman-reteta rapida pana se face socata e cam asa...2 flori de soc,mari,fara coditze si verzituri se "blenduesc" cu zeama de la o lamaie si miere(2 linguri).
@kleniacul-puteti detalia cum se face si otetul din trandafiri,va rog?
Reteta primta de mine de la un basarabean era....1/3 flori trandafir si restul oet bun.3 saptamani la macerat.
La fel era si reteta de otet de visine.
Multumesc!

Scrie răspuns