Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de adrian99 » 21 Dec 2016, 09:53

mariuse,eu zic sa recitesti postarile anterioare....nu ai fost atent :)..probabil te gandeai la pescuit :D

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 21 Dec 2016, 10:42

adrian99 scrie:baieti,pescuitul(sportiv si industrial)al sturionilor este intrezis inca din 2006...iar aici discutati despre retete de strurion salbatic... :roll:c
"deltaic" e singurul om care "merge" in balta dupa deviza "in barca mea nu se retine peste".
Si taie si plase.
Si se cearta cu lipovenii braconieri fara teama..
Ce povestea el,este vorba de vremuri frumoase, de mult apuse.. din pacate pt sturion si pt gurmanzi.
Iar in zona Sibiului in care activez eu din 2009 sunt 2 delte cu sturion salbatic(la pret) pt mine...delta Metro si delta Carrefour..

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 08 Ian 2017, 10:55

>>> La multi ani , dragilor !

> Sarbatori cu arome de mere coapte stropite din belsug cu rom , miresme de fripturi tinute in bait si alte asemenea preparate de sarbatoare , deliciul ospetelor . Cateva zile le-am petrecut prin zona Buzaului , in Subcarpati. Amintirile haladuielilor de odinioara m-au coplesit . Pe aceste meleaguri revin intotdeauna cu mare placere , mai cu seama ca este principala zona viticola a tarii . Cum era firesc , nu m-am putut abtine si am cumparat o serie intreaga de vinuri , care mai de care mai savuroase . Bine potrivite cu bucatele recomandate , desavarsesc orice festin .
Ca tot a fost o incursiune gastronomico- vilegiaturistica , la Sarata Monteoru , de exemplu , m-am delectat cu tzuica coapta si ciorba de babic , bunataturi specifice zonei .
Ca am preparat si eu coaste de mistret tinute 7 zile in bait vanatoresc (nebunie curata) , asta este o alta poveste .
Povestea de azi , se refera la o alternativa mai usoara exceselor cu carne de porc si vom savura - midii picante .
>2 kg midii cu cochilia curatata bine (eu am o perie de sarma) . Intr-o tigaie arunc cativa catei de usturoi taiati grosier care vor fi caliti impreuna cu un ardei iute tocat , in ulei de masline . Adaug midiile si piper rasnit proaspat , un praf de sare si astept sa se deschida scoicile . Adaug 2 conserve de rosii cuburi , sare si mai las tigaia pe foc circa 10 minute acoperita si vreo 5 fara capac . Ca tot am adus acasa niste Feteasca Regala de Valea Calugareasca , seaca dar plina de personalitate , “sacrific “ o sticla .
Pentru cei nostalgici dupa sarbatorile abia trecute , le pot tine si pe rit vechi , ca de-abia au inceput …

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de adrian99 » 09 Ian 2017, 10:00

liviu,daca mai ajungi in zona Buzaului mergi la Berca(pensiunea Moara Veche) si gusta pastrama de oaie si(sau)berbecut...alaturi de niste carnati de Plescoi(autentici)...

de la Sarata-Monteoru poti sa urci pe drumul recent asfaltat care duce la manastirea Barbu si apoi prin Tisau ajungi in drumul Brasovului...traseul este super numai prin padure...

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de Adi G » 09 Ian 2017, 19:01

deltaic scrie:>>> La multi ani , dragilor !
>2 kg midii cu cochilia curatata bine (eu am o perie de sarma) . Intr-o tigaie arunc cativa catei de usturoi taiati grosier care vor fi caliti impreuna cu un ardei iute tocat , in ulei de masline . Adaug midiile si piper rasnit proaspat , un praf de sare si astept sa se deschida scoicile . Adaug 2 conserve de rosii cuburi , sare si mai las tigaia pe foc circa 10 minute acoperita si vreo 5 fara capac . Ca tot am adus acasa niste Feteasca Regala de Valea Calugareasca , seaca dar plina de personalitate , “sacrific “ o sticla .
si la scoici nu pui vin??? sau n-am inteles io? :D

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 09 Ian 2017, 20:39

Adi G scrie:si la scoici nu pui vin??? sau n-am inteles io? :D
Salut stimabile ! Cam rar pe la noi ...

Dintre cele 7-8 retete cu scoici scrise de mine sau de alti participanti la discutii , asta este o reteta fara vin .

D2O
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 23 Feb 2012, 22:24

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de D2O » 10 Ian 2017, 10:08

la multi ani !ca tot veni vorba. vreau sa lamuresc problema uleiului de masline ,cica ala extra virgin nu se foloseste la prajit , se foloseste numai la salate. la temperaturi mari devine destul de nociv, ati auzit ceva referitor la problema ?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de adrian99 » 10 Ian 2017, 10:18

pentru prajit este recomandat uleiul cu cifra de fumegare ridicata(palmier,floarea soarelui).
cel de masline avand cifra de fumegare scazuta se arde,devine nociv.
se foloseste la salate,cure de slabit etc

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 10 Ian 2017, 19:19

D2O scrie:la multi ani !ca tot veni vorba. vreau sa lamuresc problema uleiului de masline ,cica ala extra virgin nu se foloseste la prajit , se foloseste numai la salate. la temperaturi mari devine destul de nociv, ati auzit ceva referitor la problema ?
La multi ani tuturor confratilor!
Scuze de off-topic dar..
Imi pare rau ca nu m-am vazut cu Edi ot Sibiu,probleme personale m-au tinut departe de Craciun in Cibin..
La fel,nu stiu ce e cu biban solzos ot Oradea,internat in spital inainte de Craciun,orice stire de bine ar fi buna pt care ambele tel.inchise.
A fost un an(2016) pe care personal vreau sa il uit..
On-topic pt Deuteriu..
Daca ai max 2-5 fileuri de salau,calcan,orice peste alb taiat subtire incalzesti ulei de masline extravirgin si ...dichis...pui o lingurita mare de unt.Nu se arde.Daca nu ai incredere, ia ulei de samburi de masline sau din turte de masline.
Daca vrei sa faci ceva mai serios ca si cantitate,gen x kg de peste prajit(caras,crap),cartofi,etc ia ulei de floarea soarelui.
Daca ai un somn ,untura de rata/gasca(Cora hyper...) e strashnica.
Si daca ai o platica peste 2 kg,de Dunare ma ofer impreuna cu fratele Liviu sa ti-o preparam la disc cu untura de porc si vin rosu.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 11 Ian 2017, 13:43

[quote="nuke"]Si daca ai o platica peste 2 kg,de Dunare ma ofer impreuna cu fratele Liviu sa ti-o preparam la disc cu untura de porc si vin rosu.
[/quote

>>>Imi aduc aminte de bunul meu prieten “Primaru “ (porecla) , pescar din Gorgova , cum a venit intr-o zi iarna de la pescuit si vazandu-ma cascand gura fara o treaba anume >>> pe dig , ma cheama si-mi ofera o platica de 4,700kg (cantarita). Am fost atat de incantat de dar incat mi-am scurtat sederea cu 2 zile , oricum desi delta nu inghetase nu prinsesem nimic timp de 3 zile. Asta se intampla acum 11 ani , amintirea prietenului pescar ramane vie , el pescuieste acum in alte dimensiuni , o boala crancena dar si lipsa banilor de tratament i-au pus capat existentei , prematur .
Un exemplar de platica sarit de 2 kg. reprezinta o adevarata “comoara” , carnea este excelenta , dupa parerea mea mult mai buna decat a oricarui ciprinid de pe la noi . La dimensiunile astea , oasele nu mai sunt o problema si pestele se poate gati intr-o multitudine de moduri , inclusiv plachie sau rasol .
Ce amintiri frumoase am din delta…Ma duc sa-mi fierb o tuica sa-mi pun o felie de paine prajita , frecata cu usturoi si unsa cu untura si apoi sa caut poze , pe hartie , din vremuri demult apuse …,cu oameni demult apusi , cu care odinioara strabateam tainitele acestui loc minunat . Afara continua sa ninga…

Scrie răspuns