fishing all about , ultima tentativa

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de SF » 06 Mai 2017, 12:53

Cand mergeti la pescuit , mergeti pt. voi insisi , sau ca sa demonstrati ceva la restu lumii , vreau sa zic , in ultima vreme vad foarte multa lume care merge la peste ca sa demonstreze ceva la restu , nu stiu cum sa spun , o chestie mai departe de o simpla gluma . Tre sa arete tot ce prind , is la fel ca bolnavii de retele sociale care arata tot ce fac in orice moment din viata , si pt. astia conteaza suprem vreo captura serioasa , pt. ca ar insemna , in mintea lor , sa urce scari intr-o pozitie sociala , pe care paradoxal tot ei o monteaza . Practic astia nu mai au de-a face cu pescuitu , ii doar un mijloc secundar , scopu ii altu .
Obsesia de a bate recorduri , de aprinde mai mult ca altu ...toate astea mai au de-a face cu pescuitu :wink:

buzias
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 16 Mar 2013, 10:39

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de buzias » 08 Mai 2017, 15:53

Chiar aș dori să ciocnim halbele alea de coniac ..real.. nu așa doar virtual , măcar o data în viata asta .. :bere: .. :respekt: .

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de adrian99 » 08 Mai 2017, 21:04

mare dreptate ai SF...
foarte putini merg la pescuit pentru momentele unice oferite de natura in orice clipa din zi...sau noapte
toti cauta sonare de utima generatie,barci cu motoare de sute cai...doar pentru a ajunge inaintea altora pe anumite locuri de pescuit si a le demonstra cat de pescari sunt.intre ei si cei cu ceafa groasa si troita de aur la gat care retin marlite de 30cm in Delta Dunarii nu este o mare diferenta.
fala(neaparat pe retelele de socializare)...altfel nu se poate.sunt detinatorii adevarului absolut,intra in polemici cu oricine nu este de aceeasi parere cu a lor etc.da,pescuitul este o "treba"comerciala de mult timp...insa am putea(noi cei care inca iubim si respectam natura)s-o limitam

Alex-BAV
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 267
Membru din: 21 Ian 2013, 13:15
Localitate: Pitesti

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de Alex-BAV » 09 Mai 2017, 07:38

adrian99 scrie:mare dreptate ai SF...
foarte putini merg la pescuit pentru momentele unice oferite de natura in orice clipa din zi...sau noapte
toti cauta sonare de utima generatie,barci cu motoare de sute cai...doar pentru a ajunge inaintea altora pe anumite locuri de pescuit si a le demonstra cat de pescari sunt.intre ei si cei cu ceafa groasa si troita de aur la gat care retin marlite de 30cm in Delta Dunarii nu este o mare diferenta.
fala(neaparat pe retelele de socializare)...altfel nu se poate.sunt detinatorii adevarului absolut,intra in polemici cu oricine nu este de aceeasi parere cu a lor etc.da,pescuitul este o "treba"comerciala de mult timp...insa am putea(noi cei care inca iubim si respectam natura)s-o limitam
:respekt: adrian99 & SF
Do it with passion or not at all !

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de rcorbu » 09 Mai 2017, 08:29

Eu ma gandesc si la cratita !

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de tdum » 09 Mai 2017, 10:03

@ rcorbu
Va salut. Pentru afirmatia asta s-ar putea sa aveti parte de cateva critici.
rcorbu scrie:Eu ma gandesc si la cratita !
Nu de la mine. Am sesizat ca ati spus ,,si" deci, nu e vorba doar de cratita. As fi ipocrit sa nu recunosc ca imi face placere si mie sa am pe masa peste proaspat prins de mine si nu neglijez aspectul culinar. Deci, da, duc si eu peste acasa il gatesc si il consum impreuna cu familia. Acord chiar mare atentie sacrificarii si transportului. E pacat sa omoram pestele in chinuri si sa-l lasam sa se deterioreze pana acasa.

Din mana mea insa au plecat nenumarati pesti care poate mai inoata si astazi. Imi amintesc mereu vorbele bunicului care mi-a insuflat pasiunea pentru pescuit si ma incuraja sa eliberez pestisorii spunand: ,,Gandeste-te ca e si pestisorul acela un fel de copil care are viata inaintea sa. Nu-i curma atat de devreme destinul. Poate ai sa-l prinzi cand va fi mare..."

M-am limitat chiar, in ultimii ani, la modul simplist si relaxat de abordare a partidei de pescuit. Ma deplasez cu barca doar la vasle, am vandut sonarul, am in barca un singur bat si doar o mana de gume trase deja pe jiguri (la mine) Pescuiesc detasat de orice ambitie sau spirit de competitie si tot sunt rezultate multumitoare. De multe ori las vaslele sau batul jos si stau cu mainile in poala si admir spectacolul naturii fara sa fac nimic altceva. Lucrul acesta nu se intampla cand aveam sonarul in barca.

Nu sunt rele nici fotografiile. Ne ajuta sa tinem vie amintirea unei aventuri. Din peste, daca nu-l eliberam, nu ramane mare lucru. Dar o fotografie, chiar si peste decenii poate fi graitoare pentru nepotii carora le istorisim o patanie. Sa auzim de bine. Rew.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de rcorbu » 09 Mai 2017, 10:51

DA, sunt partide in care nu prind mai nimic si atunci prefer sa dau drumul la cei cativa prinsi, iar alteori daca am o captura mai medie ca dimensiune (nu alerg dupa cele capitale si nici nu am prins vreodata) iar ceva si pentru cratita.
Oricum, pentru tigaie prefer speciile de albituri care nu au oase multe si o carne mai gustoasa. (de ex. stiuca nu ma atrage ca si gust in schimb bibanul ...alta viata)
Iar daca spun ca nu ma gandesc si la o frigare as fi ipocrit !

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de semlecangheorghe » 09 Mai 2017, 15:31

SF scrie:Cand mergeti la pescuit , mergeti pt. voi insisi , sau ca sa demonstrati ceva la restu lumii , vreau sa zic , in ultima vreme vad foarte multa lume care merge la peste ca sa demonstreze ceva la restu , nu stiu cum sa spun , o chestie mai departe de o simpla gluma . Tre sa arete tot ce prind , is la fel ca bolnavii de retele sociale care arata tot ce fac in orice moment din viata , si pt. astia conteaza suprem vreo captura serioasa , pt. ca ar insemna , in mintea lor , sa urce scari intr-o pozitie sociala , pe care paradoxal tot ei o monteaza . Practic astia nu mai au de-a face cu pescuitu , ii doar un mijloc secundar , scopu ii altu .
Obsesia de a bate recorduri , de aprinde mai mult ca altu ...toate astea mai au de-a face cu pescuitu :wink:

Ai gandit vreodata in mintea ta aia care se crede superdesteapta ca mai exista si alte motivatii decat cea subliniata de catre mine in rosu??

Se zice ca aia de tot critica, de fapt cauta sa puna sub lupa greselile altora deoarece astfel considera in subconstientul lor propriile greseli, de regula similare cu cele pe care le semnalizeaza la altii.

Asta faci tu de fapt scriind lucrurile de mai sus..imparti pescarii in categorii..iar una dintre aceste categorii(in opinia ta), e vezi doamne a unui soi de arivist avid sa dobandeasca un statut intr-o ierarhie pe care o creeaza el insusi..Nu zau?? Hai ca iti mai dau eu niste motivatii pentru care unii pun imagini cu pesti in spatiul public..
1.Sunt entuziastii care au descoperit ca pot prinde peste cu un stil ori altul si sunt atat de bucurosi incat se exprima facand publice imaginile capturilor lor. Ei sunt probabil vazuti ca niste greenhorni plini de cosuri pe nas de catre oldshaterhanzi feroci ca tine..
2.Sunt si oameni care impartasesc pur si simplu , din dorinta de a comunica cu altii..''bai ,uite eu am prins cutare peste , la cutare naluca..tu??'' Adica e un fel de a da putin din casa pentru a primi putin din casa unui potential partener de conversatie croit cam dupa acelasi tipar....un targ cinstit as spune, infierat insa cu cinism de catre superpescari ca si tine..
3.Sunt si oameni care testeaza naluci, nade, tehnici, oameni care experimenteaza ,au esecuri dar au si rezultate..Cand pun imagini , ele de fapt , sunt rezultatul unor eforturi de care posesorul este, de ce sa nu recunoastem mandru..evident este crucificat de catre cinici ca si tine pe stalpul intentiilor meschine..''isi face reclama, nesimtitul..''
4.Mai sunt si cei care considera pescuitul competitie si organizeaza turnee, concursuri,promoveaza tehnici, echipamente noi , fac sa se dezvolte o industrie de pe urma careia beneficiaza chiar si pescarul simplu care nu are legaturi prea stranse cu acest fenomen..mno, nici nu am curajul sa ma intreb cum ii cataloghezi pe astia.

Buey morosene tine minte un lucru de la mine..toti avem un loc sub soarele asta, pina si aia pe care ii vezi tu cum ii vezi, asa ca tine-ti categorisirile pentru tine si nu mai fa pe ultimul pescar adevarat care se zbate sa duca mai departe stindardul adevaratului pescuit, printre valurile pescarilor parveniti..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

dsg
veteran
veteran
Mesaje: 772
Membru din: 09 Feb 2013, 19:28
Localitate: Cluj

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de dsg » 10 Mai 2017, 12:05

:lol: :lol: :lol:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de rcorbu » 10 Mai 2017, 12:44

semlecangheorghe scrie:
SF scrie:Cand mergeti la pescuit , mergeti pt. voi insisi , sau ca sa demonstrati ceva la restu lumii , vreau sa zic , in ultima vreme vad foarte multa lume care merge la peste ca sa demonstreze ceva la restu , nu stiu cum sa spun , o chestie mai departe de o simpla gluma . Tre sa arete tot ce prind , is la fel ca bolnavii de retele sociale care arata tot ce fac in orice moment din viata , si pt. astia conteaza suprem vreo captura serioasa , pt. ca ar insemna , in mintea lor , sa urce scari intr-o pozitie sociala , pe care paradoxal tot ei o monteaza . Practic astia nu mai au de-a face cu pescuitu , ii doar un mijloc secundar , scopu ii altu .
Obsesia de a bate recorduri , de aprinde mai mult ca altu ...toate astea mai au de-a face cu pescuitu :wink:

Ai gandit vreodata in mintea ta aia care se crede superdesteapta ca mai exista si alte motivatii decat cea subliniata de catre mine in rosu??

Se zice ca aia de tot critica, de fapt cauta sa puna sub lupa greselile altora deoarece astfel considera in subconstientul lor propriile greseli, de regula similare cu cele pe care le semnalizeaza la altii.

Asta faci tu de fapt scriind lucrurile de mai sus..imparti pescarii in categorii..iar una dintre aceste categorii(in opinia ta), e vezi doamne a unui soi de arivist avid sa dobandeasca un statut intr-o ierarhie pe care o creeaza el insusi..Nu zau?? Hai ca iti mai dau eu niste motivatii pentru care unii pun imagini cu pesti in spatiul public..
1.Sunt entuziastii care au descoperit ca pot prinde peste cu un stil ori altul si sunt atat de bucurosi incat se exprima facand publice imaginile capturilor lor. Ei sunt probabil vazuti ca niste greenhorni plini de cosuri pe nas de catre oldshaterhanzi feroci ca tine..
2.Sunt si oameni care impartasesc pur si simplu , din dorinta de a comunica cu altii..''bai ,uite eu am prins cutare peste , la cutare naluca..tu??'' Adica e un fel de a da putin din casa pentru a primi putin din casa unui potential partener de conversatie croit cam dupa acelasi tipar....un targ cinstit as spune, infierat insa cu cinism de catre superpescari ca si tine..
3.Sunt si oameni care testeaza naluci, nade, tehnici, oameni care experimenteaza ,au esecuri dar au si rezultate..Cand pun imagini , ele de fapt , sunt rezultatul unor eforturi de care posesorul este, de ce sa nu recunoastem mandru..evident este crucificat de catre cinici ca si tine pe stalpul intentiilor meschine..''isi face reclama, nesimtitul..''
4.Mai sunt si cei care considera pescuitul competitie si organizeaza turnee, concursuri,promoveaza tehnici, echipamente noi , fac sa se dezvolte o industrie de pe urma careia beneficiaza chiar si pescarul simplu care nu are legaturi prea stranse cu acest fenomen..mno, nici nu am curajul sa ma intreb cum ii cataloghezi pe astia.

Buey morosene tine minte un lucru de la mine..toti avem un loc sub soarele asta, pina si aia pe care ii vezi tu cum ii vezi, asa ca tine-ti categorisirile pentru tine si nu mai fa pe ultimul pescar adevarat care se zbate sa duca mai departe stindardul adevaratului pescuit, printre valurile pescarilor parveniti..

Din pacate cei mentionat mai sus sunt foarte putini, cei mai multi vor sa ne arate ce au pus in tigaie....dovada multimea pozelor cu pesti pe tocator sau in farfurie stau marturie !

Scrie răspuns