Fire textile de apa sarata

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Fire textile de apa sarata

Mesaj de crapmaniacul » 28 Feb 2017, 18:28

Având in vedere coroziunea cunoscuta a apei sărate ce tip de fire textile stiti ca se folosesc in mod curent in pescuitul marin din barca al peștilor de talie 30-100 kg ?
Ma interesează chiar mărci si modele specializate daca poate cineva sa-mi spună sau link-uri pe PM. Multumesc.

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Fire textile de apa sarata

Mesaj de Jedi » 01 Mar 2017, 14:00

Fire ruginite inca nu s-au vazut niciodata...Firul care-ti place la salau pe lac il poti pune, in grosimea aferenta si pe gioarsa de pesti marini mari...
Nici la componentele de rodbuilding nu se face diferenta intre ape dulci si sarate, exceptie insertia de lemn la mandrine ,care-i sfatuita a se folosi doar la apa dulce...
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Fire textile de apa sarata

Mesaj de crapmaniacul » 02 Mar 2017, 09:23

Merci Jedi de raspuns. Nu la fire ruginite ma gandeam ci la faptul ca apa de mare poate sa "toace" , sa slabeasca firele textile care odata ce iau apa, se usuca apoi si ramane sarea (sarurile) in ele , iar dupa 3-4 pescuituri firele slabe se vor deteriora vizibil ... Ma intrebam daca or exista fire textile speciale, dedicate pescuitului marin ...

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Fire textile de apa sarata

Mesaj de tdum » 02 Mar 2017, 10:11

@ crapmaniacul
Va salut. Va puteti orienta spre firele impletite termofuzionate, care absorb mai putina apa si impuritati. Dupa aceasta logica a fost conceput firul Climax miG. Acesta este doar un exemplu de multifilament (mai) rezistent la apa sarata. Nu stiu daca acest fir se produce si la diametre mari, pentru pescuitul la pesti marini de talie mare, insa ideea este aceeasi. Fir termofuzionat. Pescarii profesionisti prind insa pesti mari (tonul) cu monofilament in majoritatea cazurilor. Alegere inspirata! Rew.

ily
veteran
veteran
Mesaje: 794
Membru din: 05 Feb 2011, 15:15
Localitate: sibiu

Re: Fire textile de apa sarata

Mesaj de ily » 02 Mar 2017, 11:27

Toate firele in mai multe culori sunt concepute special pentru pescuitul in apa sarata.

ily
veteran
veteran
Mesaje: 794
Membru din: 05 Feb 2011, 15:15
Localitate: sibiu

Re: Fire textile de apa sarata

Mesaj de ily » 02 Mar 2017, 11:33

sunt fire de la daiwa,exemplu saltiga sau varivas cu diametru mare,de #6 ,#8.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Fire textile de apa sarata

Mesaj de crapmaniacul » 02 Mar 2017, 20:45

Multumesc ptr raspunsuri in primul rand si usor usor cred ca incep sa ma dumiresc.

La fire de diametre mai mari ma gandeam si eu, la fire de 6 sau 7 PE (80-100 lbs) , dar diametre potrivite si cu tamburul din imagine ca sa intre si minim 300 m.

Pe unele fire mai groase de la YGK de exemplu YGK GALIS ULTRA JIGMAN WX8 PE 300M 6.0 (86 lbs) nu scrie nicaieri ca ar fi OK ptr saltwater, desi daca o iei logic un fir la asa grosime nu e facut neaparat ptr apa dulce la caras sau doar ptr Arapaima pe Amazon ... O sa caut ceva similar eventual Saltiga, Varivas, YGK , o sfoara ca scobitoarea de groasa :). Multam.

Imagine

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Fire textile de apa sarata

Mesaj de valeriu28 » 03 Mar 2017, 00:09

chiar azi am vorbit cu un prieten care pescuieste exclusiv marin, ei folosesc la mediterana braid x8 cu leader de fluorocarbon.
nu cred ca e vreo problema sa folosesti textile, probabil ca le schimbi mai des (un sezon) dar nu cred sa fie probleme.

pescuieste cu max 15kile la nod, mi-a zis ca foarte rar se intampla sa pocneasca, ...
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Fire textile de apa sarata

Mesaj de Jedi » 03 Mar 2017, 01:17

Din ce am spicuit la repezeala pe un forum american, dintre clasice le place PowerPro si vechi si x8 Super Slick,Daiwa Saltiga,Samurai si Jbraid, un Sufix dar nu ala 832 ci un model anterior si chiar Fireline la multi...
Cine locuieste aproape de ocean si iasa de 50+ ori pe an la peste isi pune problema durabilitatii , cine merge in concediu acolo, pune ce stie de acasa ca merge bine... Nu-i cea mai buna idee sa incerci la fata locului ceva fir nou , pe care nu l-ai pescuit si nici apropiati de incredere nu l-au avut, sint aici pe forum destule topicuri despre fire textile, s-au desprins si firele castigatoare de-a lungul vremii..Eu as pune un PP Super Slick sau Daiwa Samurai si hasta turista... :)
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Fire textile de apa sarata

Mesaj de SF » 04 Mar 2017, 17:14

crapmaniacul scrie:Multumesc ptr raspunsuri in primul rand si usor usor cred ca incep sa ma dumiresc.

La fire de diametre mai mari ma gandeam si eu, la fire de 6 sau 7 PE (80-100 lbs) , dar diametre potrivite si cu tamburul din imagine ca sa intre si minim 300 m.

Pe unele fire mai groase de la YGK de exemplu YGK GALIS ULTRA JIGMAN WX8 PE 300M 6.0 (86 lbs) nu scrie nicaieri ca ar fi OK ptr saltwater, desi daca o iei logic un fir la asa grosime nu e facut neaparat ptr apa dulce la caras sau doar ptr Arapaima pe Amazon ... O sa caut ceva similar eventual Saltiga, Varivas, YGK , o sfoara ca scobitoarea de groasa :). Multam.

Imagine

Depinde la ce mergi :wink:

La ton pescuit pe 1000 de m adancime , in Mediterana , ma refer pescuit la trena sau in suprafata , unde vezi ca sare , 300 de m nu ajung , indiferent de grosime , coboara in jos in spirala , se rasuceste , si se termina firu in cateva secunde dupa trasatura . Ai nevoie de vreo 500 de m sau mai mult , vorbim de pesti care se invart in 200 de kile sau mai mult , insa la ton , cu putine exceptii nu ai cum sa stii ce o sa te loveasca :wink: Am avut bucati peste 200 de pe mal , le-am vazut , no-line dupa mai putin de 30 de secunde cu fir de 40 lb , 300 de m pe tambur .
Tinand cont ca nu intra in structuri , insa are run , ai nevoie de un fir care sa-l poti tu tine , si lung , very lung :lol:

Si cand zic sa-l poti tine , ma refer la bat si restu liniei , carlige sau ancore , inele despicate ,leader , agrafa , noduri , naluca wire thru sau nu , batu si rezistenta ta fizica , am avut dansuri de peste 2 ore cu unele piese .

Acuma , piese de 30 de kile cu un 5000 Shimano si 30 de lb din barca is posibile , insa in ape putin adanci , si cu un capitan rapid , sa-i zicem pescar la ala care are trasatura si ii in lupta , celalalt ii capitan si tre sa manevreze barca , bine , daca is mai mult de 2 tre vorbit dinainte ce face fiecare cand se intampla , ii bine sa existe un plan :wink:

Treaba sa schimba cu bentonicii , gen grouper , la aia mergi cu funie de taur , nu ai nevoie de prea mult fir i, insa tre sa-l ridici cam din prima altfel , odata ajunsi la structura au o vagauna , cand intra acolo poti sa-i saluti nu-i smulgi de acolo nici cu zeci de lb , acolo raman :cry: , se reduce la forta bruta , in functie de ce poate echipamentu , cat rezista .

Vorbim de pesti care se insoara cu Saltiga 6500 , evident unu de 15 kile ii nimic pt. mosoru ala .

Daca pescuiesti in Meditarana , mosoru ala nu-si are rostu , are o singura aplicatie , pescuit de suprafata pe ape adinci , spinning la ton peste 100 de kile , in rest .....sau la trena , insa ii mai ieftin si sigur un multiplicator :wink:

Daca esti la tropic ii altceva :!:

Scrie răspuns