Mulineta rapida - aplicatie salau balta

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de Spring » 18 Apr 2017, 06:53

George1985 scrie:
Spring scrie:Shimano Nasci are din aliaj de aluminiu forjat la rece. ;)
Si tot nu e bronz :lol1:
Bronzul este tot aliaj de Aluminiu.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de George1985 » 18 Apr 2017, 07:56

De fapt este de Cupru

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de tdum » 18 Apr 2017, 09:18

Amandoi aveti dreptate domnilor. Bronzul, preponderent contine cupru, care poate fi aliat dupa caz cu cositor, plumb, aluminiu, etc. Imi amintesc ce ne-a spus profesorul de istorie in scoala generala, ca pentru prima data, cuprul a fost aliat cu staniul in epoca bronzului. Nu cred ca un pinion de zinc este prea slab pt. aplicatia colegului Zvic. Imi doresc ca Daiwa sa o apuce pe un drum nou, sa-si regandeasca strategia si sa scoata pe piata produse fiabile si cu pret accesibil, nu tehnologii spatiale cu preturi astronomice. Cred ca aceasta noua mulineta BG, asa cum e, cu pinionul ei din zinc, imperecheat cu unul din bronz intr-o angrenare hipoida; mulinata bine structurata in ansamblu si la cca 100$, sa fie un punct de cotitura si sa asistam la o abordare care sa ne aduca satisfactii, noua, pescarilor. Asa simt eu in acest moment, ca am luat contactul cu un produs-concept, (calitate la pret mic) un ,,episod pilot" al unui serial care mi-as dori sa continue. Ramane de vazut. Numai bine. Rew.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de Spring » 18 Apr 2017, 09:20

Nu si ala din daiwe. 8)
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de tdum » 18 Apr 2017, 10:04

In 1981, la materia Studiul Materialelor, in gimnaziu, am invatat despre aliaje. Din ce ma ajuta memoria, cuprul se poate alia cu aluminiul pentru a a obtine bronz pana la 10% aluminiu iar cu staniul peste (dublu) 20%. Cu plumbul nu mai stiu, insa era un procent mic. E mult de atunci. Ce face azi Daiwa in ,,bucataria" proprie, cred ca este secret, asa ca ma abtin sa-mi dau cu parerea. Stiu insa ca un bronz bun, se poate apropia de duritatea otelului moale. Rew.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de Spring » 18 Apr 2017, 11:14

Tdum, la angrenajele scumpe Daiwa da si codul aliajului. E bronz marin sau aluminiu-bronz cu concentratie de aluminiu 20%. Celelalte angrenajele de "aluminiu" de la Daiwa si Shimano sunt un duraluminiu placat, apropiat ca proprietati de bronz, nu la fel de rezistent, dar e mai usor.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de tdum » 18 Apr 2017, 13:06

Daca sunteti de acord sintetizam:
Spring scrie:Shimano Nasci are din aliaj de aluminiu forjat la rece. ;)
George1985 scrie:Si tot nu e bronz
Spring scrie:Bronzul este tot aliaj de Aluminiu.
George1985 scrie:De fapt este de Cupru
tdum scrie:Bronzul, preponderent contine cupru, care poate fi aliat dupa caz cu cositor, plumb, aluminiu, etc.
Spring scrie:Nu si ala din daiwe.
Deci, putem spune ca un aliaj de cupru in care majoritar este cuprul si minoritar este aluminiul este un bronz, iar un aliaj de aluminiu in care majoritar este aluminiul si minoritar este cuprul este un duraluminiu? Daca da, atunci Shimano Nasci din ce fel de material are angrenajul? Si ce raspuns se poate da la intrebarea lui George1985: ,,care mulineta are pinioane de bronz in gama asta de pret la Daiwa sau la Shimano" cand se referea la mulineta Daiwa BG pe care i-a recomandat-o colegului Zvic? Nasci? Are pinionul conducator din bronz? Multumesc. Rew.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de Spring » 18 Apr 2017, 13:53

Tdum, bronzul din angrenajele mulinetelor ii spunem noi bronz asa din viteza dar este aluminiu-bronz. Cel mai apropiat material ca si caracteristici de asta e aliajul folosit la angrenajele hangane de care beneficiaza si nasci.
In gama de pret de 100 de euro nasci vine cu pinionul dintr-un material net superior celui din BG, restul de piese sunt discutabile.

Sanatate!
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de tdum » 18 Apr 2017, 16:47

tdum scrie:Spring scrie:
Shimano Nasci are din aliaj de aluminiu forjat la rece.
Spring scrie:
Spring scrie:ii spunem noi bronz asa din viteza dar este aluminiu-bronz
Deci era vorba de fapt de aluminiu-bronz cum spuneti acum, forjat la rece? Atunci e O.K. Sigur nu e vorba de bronz-staniu sau bronz-aluminiu, la care ma gandisem eu si de care intrebase si dl. George, un bronz prelucrat prin aschiere nu prin forjare la rece si fixat cu suruburi pe butucul angrenajului.
Multumesc pentru precizari, cred ca e clar. Rew.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de George1985 » 18 Apr 2017, 20:00

Spring scrie:Tdum, bronzul din angrenajele mulinetelor ii spunem noi bronz asa din viteza dar este aluminiu-bronz. Cel mai apropiat material ca si caracteristici de asta e aliajul folosit la angrenajele hangane de care beneficiaza si nasci.
In gama de pret de 100 de euro nasci vine cu pinionul dintr-un material net superior celui din BG, restul de piese sunt discutabile.

Sanatate!
Bronzul este cupru aliat cu alte materiale ca aluminiu, plumb...Sa nu mai incurcam borcanele Spring!

Hagane este aluminiu-magneziu, total diferit ca bronzul marin(cupru-aluminiu).

Incearca sa nu mai dezinformezi lumea.
Cum fac si altii de dragul lui shimano.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Bronz

Scrie răspuns