Caut lanseta pentru salau

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
vlad
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 203
Membru din: 11 Sep 2004, 13:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de vlad » 11 Mai 2018, 22:35

Nu deranjeaza, dar sunt pentru lansete de putere mica.
Alege alta mandrina pentru un bat heavy care sa duca 30g.

Si daca vrei sa faci o treaba buna si o singura data, fa-ti custom pe:
Rainshadow IMMC 7'6" MedHeavy
Sau
Lamiglas Infinity 875 7'3"

Sunt convins ca gasesti pe cineva sa o faca in RO si sa ti-o trimita, dar sari din buget cu cca. 100coco.

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de makaveli » 12 Mai 2018, 00:34

Daca eran in tara nici nu cautam in alta parte.Problema e ca ar trebui sa vad si sa pipai produsul pana nu e gata, in caz ca trebuie modificat.
Merci de sfat oricum!

Nasol cand nu le poti vedea inainte sa te decizi. Pt bass aici mai gasesti duckett, st croix, dobyns, etc dar la spin mai nimic interesant
Zander_Master

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de zvic » 12 Mai 2018, 07:52

Daca ai gasit de cast ceva sa-ti placa, o poti lua si sa o modifici tu de spin, in functie de cat esti de pretentios scapi cu taiatul tragaciului si schimbat 2-3 inele, aspectul e secundar. Eu am procedat asa de vreo 2 ori.

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de makaveli » 12 Mai 2018, 10:19

da, cateodata ma gandesc ca am gusturi mai ciudate :lol:
Treaba e ca nu am nici materialele si nici cunostintele necesare pentru asta.
Dau 200 pe o lanseta si mai bag 50 sa o modific si cine stie cum ramane. Trebuie sa sti sa modifici o lanseta, daca ii schimbi din inele se modifica actiunea, centrul de greutate si probabil si rezistenta.
Sunt oameni platiti pentru treburile alea.
Daca tu controlezi la capitolul asta, ai tot respectul meu dar eu nu ma vad in stare.
Multumesc de sfat, oricum!
Zander_Master

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de vgb » 25 Mai 2018, 04:34

makaveli scrie:Va salut!
Caut o lanseta pentru salau, inele fuji k, preferabil torzite dar nu neaparat,pana in 35g, 2'4-2'7m dar cu varf senzitiv si cotor puternic.Ca sa ne intelegem, ideal ar fi tipica lanseta pentru bass din filmuletele de pescuit in state.Daca observati o sa vedeti ca se indoaie doar pe varf, maxim o treime din lungimea totala a lansetei.Deasemenea se observa ca are cotorul foarte puternic.Problema e ca toate lansetele astea sunt de cast, care pe mine nu ma intereseaza.
Cunoasteti vreo lanseta de spinning cu caracteristicile astea?
Pret sa zic pana in 200€..daca merita poate urc ceva.
Avand in vedere atacul de multe ori subtil al salaului, credeti ca varful mai moale/senzitiv o sa fie un plus sau dimpotriva, o sa amortizeaza socul si lanseta transmite foarte putin?
Va multumesc anticipat!
Daca chiar esti dispus sa incerci altceva si sa iesi din tipare, cred ca o lanseta de hard rock fishing ti s-ar potrivi. Au varfuri fine si putere cat n-o sa folosesti in apa dulce; poate doar cu vre-un somn rasarit.

Adica asa ceva - http://www.majorcraft.co.jp/roditem/7267?lang=en

Sau asa - http://www.palms.co.jp/rod/palms-elua/en/lurkshooter/

Sau asa - http://tailwalk.jp/english/salt/northernrockv2/

Toate 3 companii sunt importate in Europa, deci cred ca ai gasi dealeri, poate chiar lansete pe stoc.

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de makaveli » 27 Mai 2018, 01:41

vgb scrie:
makaveli scrie:Va salut!
Caut o lanseta pentru salau, inele fuji k, preferabil torzite dar nu neaparat,pana in 35g, 2'4-2'7m dar cu varf senzitiv si cotor puternic.Ca sa ne intelegem, ideal ar fi tipica lanseta pentru bass din filmuletele de pescuit in state.Daca observati o sa vedeti ca se indoaie doar pe varf, maxim o treime din lungimea totala a lansetei.Deasemenea se observa ca are cotorul foarte puternic.Problema e ca toate lansetele astea sunt de cast, care pe mine nu ma intereseaza.
Cunoasteti vreo lanseta de spinning cu caracteristicile astea?
Pret sa zic pana in 200€..daca merita poate urc ceva.
Avand in vedere atacul de multe ori subtil al salaului, credeti ca varful mai moale/senzitiv o sa fie un plus sau dimpotriva, o sa amortizeaza socul si lanseta transmite foarte putin?
Va multumesc anticipat!
Daca chiar esti dispus sa incerci altceva si sa iesi din tipare, cred ca o lanseta de hard rock fishing ti s-ar potrivi. Au varfuri fine si putere cat n-o sa folosesti in apa dulce; poate doar cu vre-un somn rasarit.

Adica asa ceva - http://www.majorcraft.co.jp/roditem/7267?lang=en

Sau asa - http://www.palms.co.jp/rod/palms-elua/en/lurkshooter/

Sau asa - http://tailwalk.jp/english/salt/northernrockv2/

Toate 3 companii sunt importate in Europa, deci cred ca ai gasi dealeri, poate chiar lansete pe stoc.
Salut!
Multumesc de sugestii dar cred ca am gasit ceva. Sunt foarte ocupat in ultimul timp si nu am avut timp sa mai intru pe forum. Totusi o ma uit la ce imi recomanzi in caz ca ce am gasit nu e ce trebuie.
Imi cer scuze pentru deranj.

Profit de mesaj sa va cer pareri despre lanseta gasita:

ontoon21 GAD Chaser CRS862 MMHXF 2.59m 10.5-35g Extra Fast sau MHXF 12-46g.
La prima vedere componente de calitate, FUJI VSS, fuji kr, blank zic ei Toray...
Deocamdata am gasit-o disponibila doar pe un site putin cam dubios..

Ce parere aveti? A incercat-o cineva?

Multumesc
Zander_Master

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de zvic » 27 Mai 2018, 07:58

Salut,

Eu sunt de parere sa nu iei nimic daca nu ai vazut-o inainte, am facut asta de multe ori si de cele mai multe ori nu era ce ma asteptam eu.

Ma gandesc ca nu e graba, ai cu ce pescui, ia doar ceva ce esti sigur ca iti place, testat.

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de makaveli » 27 Mai 2018, 15:12

zvic scrie:Salut,

Eu sunt de parere sa nu iei nimic daca nu ai vazut-o inainte, am facut asta de multe ori si de cele mai multe ori nu era ce ma asteptam eu.

Ma gandesc ca nu e graba, ai cu ce pescui, ia doar ceva ce esti sigur ca iti place, testat.
Nu e graba si ai dreptate...e un risc sa nu fie cum credeam eu.
Problema e ca aici daca iesi din daiwa, shimano si alte cateva de casting nu mai ai de unde alege. Nu exista nici macar jumatate din varietatea disponibila in Romania.
De fapt..dintre toate lansetele care le detin, doar 2 le-am cumparat din tara...restul de pe diferite site-uri din Europa.
Asta e motivul pentru care recurg la ajutorul vostru.
Zander_Master

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de vgb » 27 Mai 2018, 22:00

Evident ca cea mai buna varianta e sa probezi lanseta cu mana ta, eventual la un show unde sa si lansezi de cateva ori. Sau macar intr-un magazin. Dar cum lucrul asta e dificil de multe ori, o alternativa destul de buna e sa vezi actiunea lansetei in timpul pescuitului. Iar youtube e plin de filmulete, unele mai utile, altele nu prea.

Ca sa intelegi, hard rockfish e varianta pe steroizi a genului asta de lansete - https://www.youtube.com/watch?v=G3QPYzWF_vw (aceeasi serie N-One pe care am recomandat-o mai sus). Iar Major Craft e o marca deja consacrata, care a evoluat frumos, cu produse bune si la preturi decente. Spre deosebire de multitudinea de firme care au aparut peste noapte si mai au pana sa confirme.

Fir intins si distractie placuta!

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de makaveli » 10 Iun 2018, 05:18

spiridusul scrie:Salut,

Daca ai unde sa vezi langa tine, uita-te la Westin W3 Powerteez de 2,5m. Eu am modelele 7-28 si 21-70 grame. Le folosesc la pescuitul cu gume, sunt bete senzitive, cu blankuri Toray, bine lucrate si echilibrate. Exista si o varianta intre acestea, 15-50 grame.

Daca ai unde sa vezi betele acestea, merita sa le vezi.
Pana la urma am ales batul recomandat de tine, varianta 21-70g. Intre timp s-a terminat sezonul in locul unde aveam nevoie de o lanseta mai usurica, dar vine si aia in viitor.
Multumesc tuturor pentru sfaturi si imi cer scuze de deranj!
Zander_Master

Scrie răspuns