Antiretur instant Daiwa

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de cristian.ene » 03 Noi 2016, 00:35

Daiwa ABS https://lureandfly.com/2014/07/15/begin ... anagement/

. ,,Mai am ceva probleme cu asezarea firului din cauza tamburului ABS. Indiferent cate saibe pun sub tambur, tot conic cu baza in sus imi aseaza firul,,

Este absolut corect cum aseaza firul .Poate au Daiwa alte probleme reale dar asta e una inventata :lol:

Nasol e cand gandirea are o baza intoarsa invers, nici macar nu stii ce cumperi si cum functioneza utilajul.Apoi vrei sa repari ce functioneza bine.

Si mai vine unul si te aplauda pentru istetime.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de semlecangheorghe » 03 Noi 2016, 07:26

Inseamna ca Luvias daca aseaza firul orizontal din saibe, e 'defecta'.. :lol:
Eu la Balisticul ala am vazut numai nervi si peruci cand pescuiam alaturi de posesor..Doar cand o rupt la fir de o scazut vreo 4 mm sub buza tamburului o reusit sa pescuiasca fara bucle, doar ca lanseurile erau cam...scurte..
Dar nah, poate nu stiu pescarii sa foloseasca inalta tehnologie ABS..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de George1985 » 03 Noi 2016, 09:22

Eu cred ca nu stiu sa o foloseasca.
Cum unii nu stiu sa incarce un tambur de shimano, asa unii nu-s in stare nici pe daiwa sa aseze firul corect.
Ma mai minunez ca sunt persoane care nu stiu sa lege firul pe tambur sau care nu stiu sa scoata firul pana in buza tamburului.

Tdum vreau sa incerc sa repar un antiretur de la o daiwa mai veche. Stiai o metoda, daca nu ma insel.
Poti sa mi-o comunici?
Mersi!

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de zvic » 03 Noi 2016, 09:51

In momentul asta am 2 bradia si 2 certate, o bradia si o certate luate la mana a 2-a, utilizate. La nici una nu-mi scapa antireturul si pun firul corect.

George, eu stiu solutia aia cu "tabla", adica desfaci antireturul si pui o fasie de tabla foarte subtire pe bratul antireturului astfel incat cand il muta tija de blocare antiretur sa apese mai tare. Practic e o cursa de cca 1mm sa zicem nefolosita. Pana acuma am aplicat-o la un cabelas prodigy de vreun an si merge ok. In timp probabil se vor deforma din nou lamelele si trebe desfacut complet antireturul si reglate din nou.

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de cristian.ene » 03 Noi 2016, 10:57

Chestia cu firul pus aiurea pot sa o certific la cei mai multi pescari indiferent de brandul mulinetei. Cauze : indolenta, lene, merge si asa, etc.

La un numar minuscul am vazut fir asezat optim incat sa atinga distante mari cu minim de efort. in general firul era undeva jos la 2-5mm sub nivelul optim.

Am avut o Daiwa Caldia 2000 si punea firul cu ssitemul ABS ca la carte,nu ma facut niciodata peruci desi am incarcat la maxim tamburul. Am pescuit cu prieteni si amici care au si ei Daiwa peste 200USD cu sistem ABS si cu tamburul umplut la maxim in functie de grosimie si supletea firului nu au facut niciodata probleme.

Mulinetele Shimano cu worm pun bine firul si nu permit firului sa se ingroape dar merg diferit de Daiwa datorita sistemului mult mai complex.Modelele noi sunt si mai complicate ,mai multe roti ,mai multe axe. Mulineta nu e chestie inginereasca facuta pentru ingineri :lol: e pentru pescuit si pescari si daca pierzi in cum te conectezi cu naluca, ai inertii si frecari suplimentare insemana ca ai inovat nimic. :wink:

Idem la Daiwa sistemul TWS nu aduce imbunatatiri clare ale performantei de lansare poate doar pe tehnicile de skipping ceva infim. In schimb problemele legate de TWS sunt cateva dureroase(dar nu legat de fiabilitate sau material TWS :lol: ) Nu intamplator exista o multitudine de mulinete Daiwa non TWS Alphas,SV105, SV103, Fuego, Z, Aird ,Exceler, etc.

Am avut Tatula Type R(Arachnid) si Zillion SVTW dar e mai bun clar la un capitol care conteza mult vechiul Zillion e mult mai bun :D , exista acum cu tambur SV :lol:
Initial Daiwa scos Tatula si Zillion TWS care erau gonflate de a tipat piata din USA. Au scos seria compacta CT Tatula si ZIllion SV TW cien e interesat de fenomen intelege und este minusul care conteza si care este platforma cea mai buna.
Noaptea mintii atat la producatori cat si la pescari :idea: .
Si la Shimano am descoperit alte probleme la fel de penibile chiar daca diferite :wink: .
La mulinetele de casting la tamburii SV are una sau doua linii prin care indica vivelul optim de fir pentru a pescui atat al distanta cat si cu greutati mici sau skipping.
Modul de apune firul e valabil la orice mulineta de baitcast pentru ca mult fir inseamna greutate in plus adica inertie in plus :!: local am vazut cel mai mult tamburi umpluti pana la refuz :lol:
La tamburii SV se poate vedea linia indicata de Daiwa pentru ca mulineta sa arunce si cu greutati mici. http://japantackle.com/tuning-parts/spo ... daiwa.html

https://www.youtube.com/watch?v=DoZ0ghlhMrk

pentru distante mari daca tamburul inghite prea putin fir se mai poate ridica intre linie si nivelul maxim. Tamburul de Steez SV TWW are si o linie care indica nivelul maxim pe langa cel optim de finesse http://japantackle.com/catalog/product/ ... mage/9780/

Daca nu esti capabil sa iti pui macar fir pe mulineta si pescuitul e un chin ce mai cauti la pescuit ?

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de tdum » 03 Noi 2016, 17:22

Legat de corectia asezarii firului pe tambur:
La mulinetele noi, corectarea infasurarii se face cu saibele inaltatoare, punand sau scotand din ele. La mulinetele folosite si cu oarecare grad de uzura, corectia, cateodata nu se mai poate face eficient doar din saibe. Exista inca un element, e drept, mult mai subtil care duce la infasurarea proasta a firului si anume pozitia pickupului. Atunci cand unul sau ambele opritoare la inchidere (limitarea cursei - inchis) sunt deja uzate, tasate sau chiar rupte, atunci pickupul se inchide peste limita normala, gandita de constructor. In aceasta situatie bratul pickupului va duce implicit si galetul mai sus decat este normal pentru o buna infasurare a firului. De aceea dupa folosirea intensiva, mulineta incepe incet incet sa adune firul tot mai aproape de buza tamburului, ceea ce nu se intampla cand era noua. Problema este perfect remediabila si chiar cu un avantaj. Obisnuiesc sa fixez prin lipire peste opritoarele tasate doua compensatoare de uzura (cubulete din cauciuc ex.1x1mm) atat pe partea cu galetul cat si pe partea cu contragreutatea, care nu numai ca vor corecta pozitia pickupului ci vor fi si amortizoare la inchiderea pickupului. Cateodata ajuta la eliminarea problemei si bucsarea articulatiei bratului de pickup. Deci mai bine decat a fost din fabrica. Se vede dintr-o privire mulineta care are uzate partile descrise mai sus prin pozitia pickupului. Puteti incerca si voi remedierea dupa cum am aratat mai sus si nu veti fi dezamagiti. (Firul trebuie dat jos si rebobinat dupa reparatie.) Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de tdum » 03 Noi 2016, 17:48

Pentru George1985, Rapssodiq si toti cei ineresati de reparatia antireturului instant la Daiwele cu probleme, am hotarat totusi sa prezint una din modalitatile de remediere/reparare cu rata mare de reusita si mentinere a rulmentului cu role pt. antiretur instant. Nu este nevoie de scule deosebite sau de mare pricepere. Celor care au mai desfacut antireturul (dar nu numai lor) le va fi foarte usor sa aplice ceea ce am sa descriu. Nu este nevoie de fasii de tabla sau elastic asa cum am vazut ca procedeaza unii. Cei care nu sunt de acord sa decupleze antireturul atunci cand nu folosesc mulineta, sa nu-si mai bata capul cu reparatii. Sa treaca la alte marci. Cele rezolvate de mine nu s-au mai intors, deci nu stiu daca proprietarii cupleaza sau decupleaza antireturul in repaus... insa recomand... Oricum, la nevoie se poate repeta procedura.
In primul rand, rulmentul trebuie curatat temeinic daca a ajuns pe el vaselina sau ulei (cu exceptia celui special)
Imi cer scuze, intrerup aici si reiau dimineata...

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de George1985 » 04 Noi 2016, 09:28

zvic scrie:In momentul asta am 2 bradia si 2 certate, o bradia si o certate luate la mana a 2-a, utilizate. La nici una nu-mi scapa antireturul si pun firul corect.

George, eu stiu solutia aia cu "tabla", adica desfaci antireturul si pui o fasie de tabla foarte subtire pe bratul antireturului astfel incat cand il muta tija de blocare antiretur sa apese mai tare. Practic e o cursa de cca 1mm sa zicem nefolosita. Pana acuma am aplicat-o la un cabelas prodigy de vreun an si merge ok. In timp probabil se vor deforma din nou lamelele si trebe desfacut complet antireturul si reglate din nou.
Mersi Zvic!
Asta e una din variantele care le cautam.
O astept si pe a lui Tdum sa vad care e mai simplu de realizat.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de tdum » 04 Noi 2016, 09:55

Salutare. Pentru remedierea antireturului (prost gandit de japonezi) la Daiwele cu probleme, folosesc mai multe metode, insa aici am sa va prezint cea mai simpla dintre ele. Am sa-i spun ,, corectia TD-um"
Antireturul instant la Daiwa este compus din parghia de comanda on/off si rulmentul specializat cu role prevazut cu o ,,ureche de comanda"" on/off cuplata cu parghia de comanda. La un rulment ce da rateuri, este nevoie de o cursa mai ampla (pe pozitia on) a coliviei ce contine rolele pentru a functiona din nou fara scapari. Pentru aceasta, corectez pozitia ,,urechii de comanda" a rulmentului, prin inclinarea acestei urechi, in sensul acelor de ceasornic la modelele mai vechi si in sens invers la modelele mai noi (care au rulmentul montat ,,pe dos") Aceasta ureche poate fi din metal sau din plastic. Daca este din metal e mai simplu, trebuie doar un cleste cu cioc cu care corectam cu cca 15 grade de la pozitia initiala aceasta ureche. Daca este din plastic, corectia se va face prin incalzire controlata. Dupa aceasta corectie, colivia se va misca mai amplu pe pozitia on, va presa pana la contact rolele si antireturul va fi din nou eficient. Pentru ca reparatia sa devina life time, este necesar ca atunci cand nu folosim mulineta sa decuplam antireturul. Daca nu, banuiesc ca dupa o vreme va fi necesara o noua corectie. Sper ca m-am facut inteles. Asa ca George1985, Rapssodiq si altii care au probleme pot sa incerce sa le rezolve. Astept confirmarea. Numai bine. Rew.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de George1985 » 05 Noi 2016, 12:22

tdum scrie:Salutare. Pentru remedierea antireturului (prost gandit de japonezi) la Daiwele cu probleme, folosesc mai multe metode, insa aici am sa va prezint cea mai simpla dintre ele. Am sa-i spun ,, corectia TD-um"
Antireturul instant la Daiwa este compus din parghia de comanda on/off si rulmentul specializat cu role prevazut cu o ,,ureche de comanda"" on/off cuplata cu parghia de comanda. La un rulment ce da rateuri, este nevoie de o cursa mai ampla (pe pozitia on) a coliviei ce contine rolele pentru a functiona din nou fara scapari. Pentru aceasta, corectez pozitia ,,urechii de comanda" a rulmentului, prin inclinarea acestei urechi, in sensul acelor de ceasornic la modelele mai vechi si in sens invers la modelele mai noi (care au rulmentul montat ,,pe dos") Aceasta ureche poate fi din metal sau din plastic. Daca este din metal e mai simplu, trebuie doar un cleste cu cioc cu care corectam cu cca 15 grade de la pozitia initiala aceasta ureche. Daca este din plastic, corectia se va face prin incalzire controlata. Dupa aceasta corectie, colivia se va misca mai amplu pe pozitia on, va presa pana la contact rolele si antireturul va fi din nou eficient. Pentru ca reparatia sa devina life time, este necesar ca atunci cand nu folosim mulineta sa decuplam antireturul. Daca nu, banuiesc ca dupa o vreme va fi necesara o noua corectie. Sper ca m-am facut inteles. Asa ca George1985, Rapssodiq si altii care au probleme pot sa incerce sa le rezolve. Astept confirmarea. Numai bine. Rew.
Mersi :respekt:
O sa incerc

Scrie răspuns