Antiretur instant Daiwa

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de semlecangheorghe » 11 Feb 2016, 22:07

Dintre toti care au raspuns aici unul singur decupleaza antireturul..eu unul nu m-am gandit niciodata sa decuplez dupa fiecare pescuit sa decuplez antireturul si sa destrang frana(cica si aceea ajuta la viata mai lunga a acesteia).

Presupun ca foarte,foarte multi pescari sunt la fel ca si mine..

Totusi unii nu au probleme cu antireturul,iar altii au..de ce??Chestie de noroc??Eu zic ca da..

Si norocul consta in a nimeri mulineta cu piesele care se incadreaza intre anumite tolerante.Pun pariu ca piesele care compun antireturul au variatii destul de mari la dimensiuni..este singura explicatie .Si singura posibilitate de a verifica aceasta presupunere este ca acestea sa fie masurate cu un micrometru ,la mai multe mullinete..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de pikeman » 11 Feb 2016, 22:19

anem scrie:eu sunt unul carora li se pare aiurea sa tot cuplez si decuplez minunea aia de buton ... si nu mi se pare deloc normal ca la mulinete ce ajung sa sara de 250 de euro sa nu fie in stare sa faca un antirevers asa cum trebuie. si da, pe langa antirevers daca vrei iti mai povestesc si de alte probleme avute cu mulinetele de la Daiwa (si crede-ma ca am in casa mai multe Daiwa decat Shimano sau alte marci - asta spune destule despre care dintre ele le-as prefera) ... dar nu intru in detalii pentru ca aici trebuia sa dau doar raspunsuri de genul "IMPOSIBIL" sau "POSIBIL"
mai baiete, stai asa ca tre sa desurubezi si frana, ca raman discurile sb presiune si nu mai lucreaza bine dupa un timp, la mine scapa si Stella FB (2 bucati) :lol: diferenta e ca astea au arcuri in loc de clemele de plastic, le mai poti intinde , ce presiune e pe un antiretur lasat inchis cand mulineta sta degeaba, poi 0 , pe principiul asta si vara se dau peste cap, problema majora e diferenta de contractie a materialelor la frig
Nu mai lasati masina bagata in viteza, se deformeaza cutia de viteze
sa vezi cand dai in primu peste, ai uitat frana deschisa, antireturu decuplat, dastea :lol: :lol:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de semlecangheorghe » 11 Feb 2016, 22:20

Si daca nu sta perfect la verticala se indoaie axul central.. :D
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de costi » 11 Feb 2016, 22:26

Ha ha...
Eu frana o slabesc.... cateodata.. cica altfel se taseaza discurile (e vorba la cele de pasla...)... cine stie... asa o fi.....

Da eu sunt curioas... a avut cineva probleme cu antireturul la mulinetele Daiwa mai vechi??

La Capricoron, TDZ, TDS, TDX, Fuego cel cu wormsaft... etc....


Ca alea au deja mai bine de 1 deceniu pe piata....



Si cu decuplatul antireturului... cum fac daca batul e dintr-o bucata si naluca sta pe bat intre partide??? ... Deh.. lene mare, batul sta in masina.... naluca cu care am pescuit ultima data ramane pe bat....???
Imagine

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de pikeman » 11 Feb 2016, 22:29

Costi, da
a fost un prost la inceput care a avut un capricorn si a bagat ulei la antiretur, apoi a desfacut mulineta de 10 ori ca nu intelegea ce are , a dat-o gratis la piese de schimb :lol: un fraier, beginneru dreq = eu :lol: :lol: oricum acum as zice ca e foarte greu Capricornu 320gr parca

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de tito » 11 Feb 2016, 22:54

tdum scrie:Pentru adrian99 si nu numai. Da, la clean dau cu Procaster A, la salau cu Infinity Q iar la somn cu Bradia. Cu niciuna din cele 10 nu am probleme.
O mulineta Daiwa e ca o sabie de samurai. Gingasa si precis executata. Ea poate ,,spinteca" ani la rand sau poate deveni rapid un cutit bont. Depinde in mainile cui este.
Doresc sa-i sfatuiesc pe cei care intentioneaza sa cumpere o mulineta Daiwa noua, sa cupleze antireturul doar atunci cand o folosesc si sa nu o greseze decat la galet asa cum sunt prescriptiile, si foarte rar o picatura mica pe axul tamburului. Vor fi multumiti multi ani de ele si nu va fi nevoie sa le desfaca. Pe urma depinde mult de cel care va face service-ul.
Doream sa le prezint si celor care au mulinete Daiwa second sau ,,unse" deja, cu probleme la antiretur, solutia de reparare, cu rata de mentinere mare sau definitiva. Si nu ma refer la solutii cum am vazut in mulinete ,,reparate" la Constanta, cu corpul gaurit si legat elastic de colivia antireturului,
sau fasii de tabla inghesuita intre componente, sau rulmentul lipit cu superglue sau pilit sau mai stiu ce alte nazdravanii. Exista o varianta testata, simpla, eleganta, neinvaziva, fara a gauri sau pili sau inlocui componente, fara a introduce corpuri straine in mulineta, o corectie relativ dificil de detectat pentru un ochi neavizat. Am tentatia de a spune ca e life-time dar nu stiu daca este asa fiindca functioneaza de doar cca 7 ani pe aproximativ 90 de mulinete, majoritatea real four. Testul suprem e efectuat la congelator si apoi de trecerea timpului. Voiam sa va mai prezint si solutia de implementare a unui arc de viata lunga in locul celui care creeaza probleme la mulinetele Procaster X (sau similare) la bratul pickup-ului fara a executa nici o modificare la componentele mulinetei si apoi solutia pt. reducerea jocurilor wormshaftului.
S-a dovedit ca nu exista destula atentie pentru detalii cu ocazia testului pe care l-am propus, asa ca nu voi mai pune in discutie solutii care au sansa de a nu fi procesate corespunzator. Mulinetele circula pe forum, asa ca oricum intr-o zi, un ochi atent va observa ca s-a putut si altfel... mult mai simplu si efficient. Topicul nu si-a atins scopul propus, deci se poate inchide. multumesc. Rew.
Ti-e greu sa contabilizezi singur, e musai ca detinatorii de Daiwa sa scrie "posibil" ? Daca tot repeti aceleasi "sfaturi', atunci voi repeta si eu intrebarile puse in alt topic:

1. Ti se pare normal ca la o mulineta cu preturi intre 200 si 500 de euro sa te apuci sa o desfaci si sa faci diverse "artificii tehnice pentru a rezolva o problema ectrem de importanta cand acest lucru trebuia remediat demult de producator ?

2. Ti se pare normal sa stai cu grija ca nu cumva sa lasi antireturul pe "on" si sa-l decuplezi dupa fiecare partida /

Daca nu ai incercat sa folosesti si alte marci in afara de Daiwa e normal sa traiesti cu impresia ca mulinetele astea sunt "miezul" venite din alte constelatii, pentru ca iti spune producatorul ca se folosesc materiale aerospatiale. Daca si rachetele ar fi fost construite precum mulinetele Daiwa, omul nici acum n-ar fi ajuns in spatiu :) .
In congelator se pune pestele pe care-l prinzi nu mulineta.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de semlecangheorghe » 12 Feb 2016, 07:59

https://www.youtube.com/watch?v=yQ-NJsv_S2Q

Acelasi tip de antiretur..Si ceva f.interesant pe la minutul 7 si ceva, se pune prim plan pe flancul dintilor de la roata principala.

Twin Power 2015

https://www.youtube.com/watch?v=_OJ-RT2B00Q

pe la min. 3.20 roata dintata de la Shimano..si la minutul 6.24 antireturul --arcurile sunt elicoidale nu lamelare ca si la Daiwa..pina se uzeaza arcurile alea te plictisesti de mulineta.Purtn anterior ,sub antiretur au pus o placa de presiune ,probabil ca sa tina mai bine capatul de axul vierme- o incercare de a mai scoate din jocul longitudinal al tamburului..semn ca cei de la Shimano nu stau cu mainile in san ci cauta permanent sa aduca imbunatatiri.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de tdum » 13 Feb 2016, 18:28

Pentru johnnybravo:
Multumesc pt.aprecieri. Dupa 41 de ani de pescuit (din care ultimii 25 la spinning), pot sa zic ca am avut timp sa studiez si sa pescuiesc cu multe mulinete. Prima mulineta pe care am studiat-o a fost si prima cu care am pescuit - Metrom, iar ultima - Zeebaas. Numai cine nu a pescuit cu o mulineta fara pickup nu stie cat de manevrabila este. Totusi, din cate am avut, am hotarat sa pastrez si sa completez doar stocul de Daiwe. Sunt constient ca multi au probleme cu antireturul dar eu nu am cu nici una din ele si inca nu le-am reparat. Am gandit o strategie de vot prin care puteam dovedi ca problema este si la utilizatori. S-a dovedit un zid insurmontabil. Recunosc, am vazut multe mulinete cu probleme, stiu ca antireturul este sensibil si este vina producatorului ca nu este receptiv la feedback-ul de pe piata, Am dorit sa ofer solutii, atat pt. mulinetele vechi care au deja probleme cat si pt. cele noi, ca sa fie scutite in viitor de probleme. Informatia oferita este insa procesata eronat si m-a determinat sa renunt la aceasta initiativa.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de tdum » 13 Feb 2016, 18:59

Tot pt. Johnnybravo.
Ma bucur ca nu ai nici tu probleme cu antireturul la Daiwele tale si sunt sigur ca pescuiesti salaul ca si mine la temperaturi negative, cand o mulineta full sau half metal inmagazineaza mult frig. Totusi, daca ai alte probleme, te pot ajuta. De exemplu, daca se inchide pickupul in timpul lansarii, inseamna ca s-a uzat rotor drag-ul. Ca de obicei, folosesc metode noninvazive, nu pilesc nu gauresc, nu schimb piese. Reparatia este reversibila la nevoie, fara sa lase urme. Deasemenea am implementat rotor drag pe modele care nu aveau din fabrica. Exceler plus, Caldia X, etc. in aceleasi conditii, reversibile, fara sa modific structura mulinetei. Nu pilesc, nu gauresc si oricand se poate reveni la forma initiala.
La nevoie, daca ai drum, iei mulineta la tine si intrebi printre pescarii din Resita cum o poti rezolva. Te ajut cu placere ,,PRO BONO". Nu am interese pecuniare. Oferta este numai pt. tine. Daca nu am putut sa popularizez informatia conform intentiei initiale, sub forma de dialog si conlucrare, am s-o directionez prin ,,canale' 'particulare numai celor care merita. Tu esti unul din aceia. Oricum informatiile vor difuza si se vor generaliza, doar ca va mai dura ceva timp.
Nu trebuie sa-mi raspunzi, intrucat nu cred ca mai am timp sa intru pe forum pana in iarna viitoare. De-acum doar duminica sunt liber, dar sunt la pescuit. numai bine. Rew.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Antiretur instant Daiwa

Mesaj de johnnybravo » 13 Feb 2016, 20:34

Mi s-a zis sa-mi duc Sol-ul la cineva din Resita care a mai reparat asa ceva punand doar conditia ca mulineta sa stea tot timpul cu antireturul decuplat dupa partida de pescuit. Acum cred ca tu esti persoana in cauza si ca avem prieteni comuni pe John, calone si altii? :)
Eu asa cum am zis mai sus am schimbat piesa dar daca cedeaza din nou, vin cu ea la tine.
Revenind la subiect, daca intentionai sa atragi atentia asupra utilizarii in mod necorespunzator a mulinetelor Daiwa, ti s-a dat un argument destul de pertinent prin faptul ca orice consumator are pretientie ca o mulineta de peste 200usd sa nu necesite manevrare speciala cu atat mai mult in conditiile in care nu se specifica acest lucru in manualul de utilizare.

Deci, daca ai o solutie la problema antireturului ce poate fi zisa pe forum eu sunt foarte curios de ea. Daca solutia nu poate fi divulgata eu pot accepta acest lucru doar ca nu as intelege scopul acestui sondaj pe care voiai sa-l faci. Daca Daiwa are problema asta cu antireturul, ar trebui sa indice instructiuni de utilizare in manual, daca nu se specifica nimic, atunci eu nu pot zice ca vina e a utilizatorului :)

Scrie răspuns