Taxa pentru PG 50 ron !!!!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

siluru
junior
junior
Mesaje: 63
Membru din: 05 Apr 2008, 21:43

Mesaj de siluru » 29 Mar 2009, 22:04

pe chitanta mea scrie ca plata s-a efectuat in contul I.J.P.F Botosani si nu al I.G.P.F...nu cred ca pot sa ma duc si in alt judet...

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 30 Mar 2009, 09:25

adiwolf, ai dreptate, dar nu primeau pana acum banii la trezoreria Craiova.

vineri am platit eu 50 lei, la Craiova, reprezentand "taxa frontiera".

cheers

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 30 Mar 2009, 16:40

todi scrie:adiwolf, ai dreptate, dar nu primeau pana acum banii la trezoreria Craiova.

vineri am platit eu 50 lei, la Craiova, reprezentand "taxa frontiera".

cheers
e ok todi,
ma bucur ca s-a revenit la normal.
bodi1971 scrie:Am discutat alaltaieri cu inspectorul ANPA care mi-a dat permisul si a spus sa ma duc sa platesc taxa de 50 ron la orice trezorerie vreau eu,apoi cu chitanta in original ma duc la pol. de frontiera si ei imi aplica viza pe spatele permisului; inainte de a da chitanta,sa-mi fac o copie,pe care sa o am la mine daca ma duc la pescuit intr-o zona care nu tine de jurisdictia PF care mi-a pus viza.E suficienta copia,nu trebuie sa te duci niciunde sa anunti sau sa mai platesti ceva.
cat se poate de adevarat si de bun simt.
cat priveste stampila pe permis.........e aiurea,dar nu e musai sa fie pusa pe permis,eu zic ca merge mai bine pe copia chitantei de la trezorerie.
nu de alta,insa eu am infoliat permisul si nu mai merge stampilat :D
oricum,nu de asta imi fac eu probleme :wink:

bodi1971
junior
junior
Mesaje: 63
Membru din: 17 Mai 2005, 06:57
Localitate: tg-jiu

Mesaj de bodi1971 » 31 Mar 2009, 18:31

Adi,sincer,habar n-am daca e vorba de o stampila sau ceva asemenator unei vignete care se aplica pe permis.Saptamana viitoare ma duc sa-mi vizez permisul si-ti spun atunci

sergyu20
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 24 Feb 2006, 22:17

Mesaj de sergyu20 » 30 Mai 2009, 23:41

Ioan S. scrie:
adiwolf scrie:e musai la calafat??
nu cred.
din cate stiu se poate plati oriunde in tara asta la orice ghiseu al trezoreriei romane.
pe ei ii intereseaza sa le intre banii la bugetul de stat,nicidecum de unde vin acei bani - ma refer la locatie.
Eu am inteles ca taxele la bugetul de stat se platesc in judetul unde ai domiciliul.
Astfel eu din Iasi voi plati in Iasi si daca vreau PG la Botosani merg cu chitanta la IJPF Botosani.
Asa mi s-a spus cind am incercat sa platesc o astfel de taxa la Dorohoi (in judetul Botosani). :shock:
Cum e cu taxa de urgenta de 100ron. Daca o platesc cand merg in alte judete primesc aprobarea pe loc? Pentru ca am inteles ca daca platesc 50ron trebuie sa astept cateva zile.
Si mai am o rugaminte, spuneti-mi si mie conturile in care trebuie virati banii pentru PG si pentru permisul ANPA.

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 31 Mai 2009, 08:10

sergyu20 scrie:Cum e cu taxa de urgenta de 100ron. Daca o platesc cand merg in alte judete primesc aprobarea pe loc? Pentru ca am inteles ca daca platesc 50ron trebuie sa astept cateva zile.
Si mai am o rugaminte, spuneti-mi si mie conturile in care trebuie virati banii pentru PG si pentru permisul ANPA.
Contravaloarea permisului de pescuit se plateste astfel:
Hotărâre de Guvern nr. 1.016/2008 privind cuantumul taxelor de licentiere si autorizare în pescuit si acvacultură
Art. 10. — (1) Taxele prevăzute de prezenta hotărâre constituie venit la bugetul de stat si se virează în contul corespunzător codului de cont nr. 20160103 „Taxe si tarife pentru eliberarea de licente si autorizatii de functionare”, deschis la unitătile Trezoreriei Statului.
Contravaloarea avizului de pescuit in apele de frontiera nu stiu in ce cont se plateste si nu am la mine acum chitanta cu care am achitat. N-am stiut niciodata numarul contului respectiv, pentru ca il stia functionara de la ghiseul unde plateam. Asa ca mergi fara grija la ghiseul trezorerie (in Iasi este linga hala centrala) si ceri sa achiti taxa pentru avizul de pescuit in apele de frontiera .

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 31 Mai 2009, 11:57

Uite raspunsul primit de la Tulcea,oficial:

" Se transmite prin e-mail
Comp. Juridic – C.M.M./Nr.883905 din 25.05.2009



Către



Referitor la solicitarea dumneavoastră înregistrată în data de 25.05.2009, adresată Inspectoratului Judeţean al Poliţiei de Frontieră Tulcea, în temeiul art. 8 din Ordonanţa Guvernului nr. 27/2002 privind activitatea de soluţionare a petiţiilor, aprobată prin Legea nr. 233/2002 vă comunicăm următoarele:
ÃŽn baza art. 40 din OrdonanÅ£a de Urgenţă a Guvernului nr. 105/2001 privind frontiera de stat a României, „pescuitul industrial ÅŸi sportiv în apele de frontieră, apele maritime interioare ÅŸi în marea teritorială se efectuează, în condiÅ£iile legii, în locurile ÅŸi sectoarele stabilite de autorităţile competente, cu avizul prealabil al ÅŸefului inspectoratului judeÅ£ean al poliÅ£iei de frontierăâ€
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

AdyGC
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 02 Iun 2009, 16:00

Mesaj de AdyGC » 02 Iun 2009, 16:05

eu am chitanta din ianuarie cu 5 lei. oare cand am sa am timp sa ma duc la pol de frontiera ma da aia cu var sau ...... imi pun stampila?!!!1 a mai fost cineva?

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Mesaj de mircea13 » 02 Iun 2009, 20:17

Salut. Taxa platita cu 5 lei e valabila tot anul 2009iar la anul vom vedea.
La trezorerie nu trebuie sa spui numarul de cont ci pentru ce destinatie platesti banii respectiv: politia de frontiera si permis pescuit anpa iar functionarele de la ghiseu stiu conturile respective. Sa auzim numai de bine. Mircea13

AdyGC
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 02 Iun 2009, 16:00

Mesaj de AdyGC » 08 Iun 2009, 06:25

am depus actele la pol de frontiera si nu au avut nimic de obiectat ! acum astept viza , stampila sau ce o mai fi ca sa ma pot duce si eu macar la o partida la stiuca la prut!

Scrie răspuns