Taxa pentru PG 50 ron !!!!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

claudiu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 103
Membru din: 08 Noi 2004, 13:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de claudiu » 13 Mar 2009, 15:35

Dar cea mai mare teapa e cu cei care au amanat plata pana "se incalzeste" si acum tre' sa aiba de platit 50 ron.

Pai oameni buni, daca tot platiti aceeasi suma pe tot anul curent indiferent cand va duceti, ce rost are sa platiti in mai iunie iulie. Mai bine platiti din ianuarie nu?
Nu conteaza ce mashina ai, conteaza ce lanseta ai :)))

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 15 Mar 2009, 20:36

claudiu scrie:Dar cea mai mare teapa e cu cei care au amanat plata pana "se incalzeste" si acum tre' sa aiba de platit 50 ron.

Pai oameni buni, daca tot platiti aceeasi suma pe tot anul curent indiferent cand va duceti, ce rost are sa platiti in mai iunie iulie. Mai bine platiti din ianuarie nu?
Mai, voi nu ati auzit ce a spus premierul Boc acum 1 sap-tamana? Se desfiinteaza politia de frontiera pe granita cu Bulgaria si Ungaria deci logic nu mai e nevoie nici de PG! Sau voi va incapatanati sa il plaiti oricum din patriotism? :lol:

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 15 Mar 2009, 21:57

....da mai fario si tu mai multe amanunte ....cand dreacu se desfiinteaza???? ca daca se desfiinteaza la toamna ...pana atunci tot o sa ne ceara pg-ul rahatului... :?

siluru
junior
junior
Mesaje: 63
Membru din: 05 Apr 2008, 21:43

Mesaj de siluru » 22 Mar 2009, 00:06

50 ron pescuitul, 50 ron agrementul ...asa se interpreteaza la Botosani...daca pui cortul sau iei nevasta la plaja...deci la noi trebe cam asa...: avizul sefului inspectoratului (50 ron pt pescuit), aprobarea primariei comunei unde vrei sa pescuiesti(pentru acces in zona de frontiera) (fiecare primarie are taxa ei...unele nu au taxa), avizul sectorului de PF (tot pentru acces in frontiera) si daca vrei sa faci un gratar sau sa -ti iei nevasta la plaja, se cheama "agrement" si costa...inca 50 roni

sergyu20
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 24 Feb 2006, 22:17

pg

Mesaj de sergyu20 » 22 Mar 2009, 01:54

eu nu am inteles prea bine, deci eu stau in iasi. Daca merg si platesc taxa de 50 ron pt pg nu e valabil si pentru alte judete ?

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 22 Mar 2009, 11:04

eu nu am inteles prea bine, deci eu stau in iasi. Daca merg si platesc taxa de 50 ron pt pg nu e valabil si pentru alte judete ?
Nu e valabil doar pt zona pt care l-ai facut!

butic
junior
junior
Mesaje: 74
Membru din: 04 Apr 2008, 10:48
Localitate: Bucuresti

Mesaj de butic » 22 Mar 2009, 16:57

Am sunat la PF si taxa este valabila cica pt. toata tara dar acolo unde vrei sa pescuiesti trebuie sa te duci sa vizezi la jud. respectiv cu chitanta si permisu de la anpa si copie buletin si cu parintii tunsi :evil: !!!!
E ca la noi, treaba de cct!!!
Important e sa fi acolo!!!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 22 Mar 2009, 17:50

tali scrie:
eu nu am inteles prea bine, deci eu stau in iasi. Daca merg si platesc taxa de 50 ron pt pg nu e valabil si pentru alte judete ?
Nu e valabil doar pt zona pt care l-ai facut!
Asa stiam si eu.. De exemplu daca vreau sa pescuiesc pe Prut in jud. Botosani, imi trebuie PG de Botosani

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 22 Mar 2009, 23:29

butic scrie:Am sunat la PF si taxa este valabila cica pt. toata tara dar acolo unde vrei sa pescuiesti trebuie sa te duci sa vizezi la jud. respectiv cu chitanta si permisu de la anpa si copie buletin si cu parintii tunsi :evil: !!!!
E ca la noi, treaba de cct!!!
cred ca este cel mai aproape de adevar acest post.
platesti o taxa la trezoreria local,taxa care intra i contul indicat si apoi te duci si esti luat in evidenta PF pe zona lor de competenta in care pescuiesti.
este total absurd ce sustin altii,cum ca ar trebui sa platesc taxe pt fiecare zona in parte
pai daca petrec un concediu pe malul dunarii si vreau sa pescuiesc in cat mai multe locuri sa vad si sa cunosc oameni si locuri deosebite,o sa ajung sa ma coste taxele de PF mai mult decat concediu in sine :? cel putin din punctul meu de vedere
iar in ceea ce priveste acea vestita stampila aplicata pe permisul de pescuit sau carnetul de mebru,nu scrie nicaieri in legislatie ca trebuie asa ceva aplicata pe permis.
poate fi o simpla hartie care sa ateste ca esti luat in evidenta punctului de graniceri in care pescuiesti.atat si nimic mai mult,ce tot atata straflocare cu pg-ul asta??
aaaaaaa,ca se fac abuzuri din partea lor?? asta e alta treba,dar pt asta exista reclamatii.ati facut careva asa ceva??

gigi 2007
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 12 Oct 2007, 22:03

Mesaj de gigi 2007 » 22 Mar 2009, 23:50

adiwolf spune :
..este total absurd ce sustin altii,cum ca ar trebui sa platesc taxe pt fiecare zona in parte
pai daca petrec un concediu pe malul dunarii si vreau sa pescuiesc in cat mai multe locuri sa vad si sa cunosc oameni si locuri deosebite,o sa ajung sa ma coste taxele de PF mai mult decat concediu in sine cel putin din punctul meu de vedere
- corect , e absurd, la fel de absurd cum ma puneau asociatiile , anul trecut , sa platesc cate o taxa pentru fiecare , cum le calcam teritoriul..
- culmea , lor le parea foarte normal , fiecare isi revendicau pestii din zona ....( oare care pesti ..?????)
- sper ca pe frontiera granicerii sa aiba desigur alta gandire , fara taxe suplimentare

Scrie răspuns