NOUL O.M.

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Mister Fisherman » 17 Ian 2017, 16:11

RCorbu ,se pare ca n-ai prea inteles :wink: Pe mine (banuiesc ca mai sunt si alti pescari) nu ma intereseaza asociatiile , nici permise de la ei obtinute gratis si nici sa pescuiesc pe apele lor . Problema este ca ANPA face acum jocul unor asociatii in detrimentul pescarului independent , intelegi ?
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 17 Ian 2017, 16:14

Mister Fisherman scrie:RCorbu ,se pare ca n-ai prea inteles :wink: Pe mine (banuiesc ca mai sunt si alti pescari) nu ma intereseaza asociatiile si nici sa pescuiesc pe apele lor . Problema este ca ANPA face acum jocul unor asociatii in detrimentul pescarului independent , intelegi ?
Bun, oi fi eu mai greu de cap, dar cred ca daca te intereseaza ceva atunci te implici ! Tu faci ceva, sau astepti ? Ce astepti ?

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Mister Fisherman » 17 Ian 2017, 16:27

Scriu aici , poate se mai "trezesc" si altii sa facem o petitie online sau altceva care sa le atraga atentia celor de la ANPA . Asta nu este implicare ?
Daca propun sa mergem la ANPA , crezi ca vine cineva ?
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 17 Ian 2017, 16:46

Aici, daca numeri bine, mai mult de 20 de useri nu prea se inghesuie sa citeasca. Probabil mai toti sunt inscrisi in asociatii asa ca...
Un mail la ANPA poate fi mai eficient decat o postare pe un site nevizitat.
Daca apare petitia eu o semnez !

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Mister Fisherman » 17 Ian 2017, 17:02

RCorbu ,avem printre noi cativa stimabili domni avocati si juristi , poate ne ajuta dumnealor sa redactam o petitie cu toate doleantele noastre
Petitie pe care sa o descarce cei interesati , sa o semneze si sa o trimita la ANPA prin posta sau mail
Acuma numai daca respectivii domni vor avea bunavointa sa ne ajute Eu zic sa-i rugam , poate ..cine stie :wink:
Ce zici de asta ?
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

jiji1
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 17 Iun 2016, 11:00

Re: NOUL O.M.

Mesaj de jiji1 » 18 Ian 2017, 10:24

Cred ca o sesizare la Avocatul Poporului cu privire la incalcarea Art.23 din Costitutie rezolva problema (se ingradeste o libertate individuala !!!).
Anul acesta va fi un haos: asociatiile vor administra apele in baza contractelor existente si in acestea este prevazut ca se poate pescui pe apele pe care le au in administrare cu permis ANPA si cu o taxa saptamanala de...(5 lei in majoritatea cazurilor).
Parerea mea este ca trebuia imbunatatit respectat sistemul existent:- un permis de pescuit national (obtinut in urma unei taxe si eventual ceva cursuri de legislatie, conduita.....).Se putea merge asemanator cu permisele de circulatie :esti prins pescuind pe interzis- nu ai drept de pescuit 3 luni...
- Asociatiile care au ape in administrare sa impuna taxe pe zi, saptamana, luna pentru persoanele care nu sunt membrii si pentru membrii sa-si stabileasca beneficiile...(asa este acum)
Cam asa era pana acum si este asemanator cu Germania, DAR in Germania Autoritatile publice isi fac treaba si amenzile sunt mari si trebuie si platite!!!!!
De asemenea si Asociatiile prin actiunile pe care le fac trebuie sa creasca atractivitatea apelor administrate (cum sunt baltile private, balta buna pret mare si clienti relativ multi), dar in acest moment majoritatea Asociatiilor nu prea fac mare lucru si vaneaza doar banii de cotizatie!!!

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 18 Ian 2017, 11:07

jiji1 scrie:Cred ca o sesizare la Avocatul Poporului cu privire la incalcarea Art.23 din Costitutie rezolva problema (se ingradeste o libertate individuala !!!).
Anul acesta va fi un haos: asociatiile vor administra apele in baza contractelor existente si in acestea este prevazut ca se poate pescui pe apele pe care le au in administrare cu permis ANPA si cu o taxa saptamanala de...(5 lei in majoritatea cazurilor).
Parerea mea este ca trebuia imbunatatit respectat sistemul existent:- un permis de pescuit national (obtinut in urma unei taxe si eventual ceva cursuri de legislatie, conduita.....).Se putea merge asemanator cu permisele de circulatie :esti prins pescuind pe interzis- nu ai drept de pescuit 3 luni...
- Asociatiile care au ape in administrare sa impuna taxe pe zi, saptamana, luna pentru persoanele care nu sunt membrii si pentru membrii sa-si stabileasca beneficiile...(asa este acum)
Cam asa era pana acum si este asemanator cu Germania, DAR in Germania Autoritatile publice isi fac treaba si amenzile sunt mari si trebuie si platite!!!!!
De asemenea si Asociatiile prin actiunile pe care le fac trebuie sa creasca atractivitatea apelor administrate (cum sunt baltile private, balta buna pret mare si clienti relativ multi), dar in acest moment majoritatea Asociatiilor nu prea fac mare lucru si vaneaza doar banii de cotizatie!!!

Scrie la ANPA !
dar in Germania nu exista si ape ne-date in administrare, pe care poti pescui cu un permis national sau regional ?

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 20 Ian 2017, 14:30

Saptamina trecuta Presedintele ANPA s-a intilnit cu conducerea AGVPS mai precis cu Talpes la Slatina si s-au pus de acord cu O.M. prin care doresc sa elimine toate Asociatiile concurente .Atunci sa vezi Cotizatii . :respekt: :headbash: :lol1: :wallbash:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 20 Ian 2017, 17:30

http://www.blogdepescar.ro/2017/01/pesc ... t.html?m=1
Scrieti si voi ce nemultumiri aveti !

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: NOUL O.M.

Mesaj de lucky_51 » 21 Ian 2017, 20:35

APSHD scrie:Acest O.M. este tinut in secret de catre cei de la ANPA.
Am intrat in posesia lui pa cai neortodoxe (PRIETENII STIU DE CE ).
Am intrebat astazi la ANPA de existenta lui si se faceau ca nu stiau nimica , eu le-am spus ca sunt in posesia lui si-l voi face public.
Asa deci astept opinia voastra.




MINISTERUL AGRICULTURII ȘI DEZVOLTĂRII RURALE
ORDIN
Nr……..
privind condiţiile de acordare a dreptului de pescuit în scop recreativ în habitatele piscicole naturale
Având în vedere:
- consultările cu membrii Comitetului Consultativ pentru Sectorul Pescăresc din care fac parte reprezentanții forurile de reprezentare ale asociațiilor de pescari sportivi legal constituite, la nivel național;
- realizarea obiectivelor privind Politica Comună în domeniul PescuituluI pentru asigurarea protecţiei şi conservării resurselor acvatice vii prin planuri multianuale pentru gestionarea durabilă a resurselor acvatice vii din habitatele piscicole naturale şi implementarea politicilor referitoare la ecosistemele acvatice şi la mediu;


Art.1. Atribuirea dreptului de pescuit recreativ în habitatele piscicole naturale din România se face de către Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură în calitate de administrator al resurselor acvatice vii, cu excepţia celor aflate în administrarea Rezervaţiei Biosferei "Delta Dunării", prin concesionare pentru utilizarea resurselor acvatice vii în scop recreativ, pe baza unui studiu de oportunitate, către asociațiile de pescari legal constituite şi recunoscute care au în obiectul de activitate pescuitul recreativ.
MADR zice ca au avut consultari cu reprezentantii asociatiilor, asociatiile spun ca au aflat despre ele prin mijloace oculte :D . Pe cine sa credem? :?: . Sau cine se teme de acest O.M. :shock:

Scrie răspuns