Dilema alegere lanseta salau

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de tdum » 04 Feb 2017, 19:16

@ dragosh13
Domnule, am pus colegilor de pe forum doua intrebari referitoare la bat, fiindca banuiam ca este o situatie generalizata atunci cand e vorba de alegerea unui bat si de statornicia ulterioara a alegerii, iar raspunsurile colegilor la aceste intrebari ar putea sa va schimbe perceptia si sa va ajute in decizie.
Am intrebat asa:

Am o curiozitate legata de bete, mai bine zis de o tendinta. As dori sa-mi spuneti cam la cat timp schimbati dumneavoastra batul ,,de salau" sa zicem, fiindca vad la noi, pe plan local, la prietenii si cunoscutii cu care pescuiesc, pe lac sau la Dunare, ca nu sunt statornici sau fideli unei marci anume, unei lungimi anume sau unei variante constructive anume. Le inlocuiesc permanent, chiar si de mai multe ori intr-un an, unii dintre ei. Se impaca bine fiecare dintre ei cu tehnica personala, dar dupa fiecare noua achizitie de care initial sunt incantati, dupa un oarecare timp, ii gasesc carente si urmeaza o alta achizitie, cu incantarea aferenta de moment. Deci, cum e pe la dumneavoastra? Ati pescuit careva 10 ani sa zicem cu acelasi bat, fiindca ati avut cu el rezultate care v-au multumit? Sau este si la dumneavoastra o permanenta schimbare si o cautare neancetata a celui mai satisfacator produs? Si as mai avea o intrebare: De ce ar vrea cineva sa-si vanda un bat executat la comanda, exact dupa specificatiile sale, intocmai dupa gustul sau, ca sa-i ,,vina" perfect, asa cum vedem ca se intampla adesea? Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri la cele doua intrebari.

Discutia si raspunsurile au fost mutate pe topicul ,,Despre schimbatul betelor - motive" Va invit sa hotarati dumneavoastra daca este utila discutia respectiva in alegerea noului dumneavoastra bat. Dupa cum ati spus, bugetul dumneavoastra imi pare generos. Merita cheltuit cu folos, de aceea din moment ce stiti parametri doriti, trebuie sa pipaiti batul, eventual intr-un magazin, sau batul unui cunoscut si numai dupa ce sunteti convins ca este ceea ce va doriti, cumparati-l si faceti-va mana pe el. Altfel, poate urma altul, poate chiar si custom... si inca unul... si cu timpul veti avea deja experienta ca sa-i sfatuiti dv. pe altii care vor sa-si cumpere un bat...
Rew.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de tito » 05 Feb 2017, 13:38

George1985 scrie:
Ca are 20gr in plus ce relevanta are? Ii agat 20gr pe varf unui bat de 90 gr si-l pun pe unu sa dea cu el toata ziua(dintre cei cu gramele...), apoi le distribui uniform pe toata lungimea si sa pescuiasca o zi...sa vada diferenta.
Echilibrul conteaza mai mult ca greutatea.
Eu vorbeam de situatia in care ambele ansambluri sunt echilibrate 300gr. vs 500gr. sau peste.

Scrie răspuns