Dilema alegere lanseta salau

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
keymaker
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 26 Dec 2005, 13:57
Localitate: GALATI

Re: Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de keymaker » 31 Ian 2017, 19:05

salut,hai sa te resetez putin:
1) ce naiba sa faci cu 7-10 g langa malul dunarii...poate biban,salaiasi abia eclozati pe intinsura.
sa zicem ca pragul pe care il cauti tu e la 10-15 m....pentru pragul ala ai nevoie de un anumit gramaj 22-28 etc si acolo sta pestele nu sub picioarele tale.
unde mai pui ca nici o lanseta lunga nu-ti trebuie sa ajungi acolo.
de ce ai vrea o lanseta sa duca de la 10 g cand tu ai nevoie de 15-20 minim si cand ai sarit de prag,
lanseta ta de 7-10g care lucreaza in plaja de jos presteaza unde nu este peste(poate doar noaptea)
2)ce sa faci cu 50g+ langa mal( ca zici ca ai lanseta aia,ca o stiu si cred ca nu e de salau ci mai mult spre somn, e prea puternica,grea langa mal).
doar cand dunarea(poate cu exceptii de locatie)e mare ai sa ai ocazia sa dai cu 50g la mal dar iti spun de obicei vine tulbure la faza asta,cu mizerie si toate alea.
deci mai ia un sfat ca tot ai adunat atatea: 20-50,15-40 undeva pe aici tre sa te incadrezi pentru mal ca din barca tot cu astea dai doar cu exceptia unor locuri mai adanci unde tre sa fii mai echipat.
stiu ca umblai dupa o lanseta odata dar ai uitat de ea si acu e de actualitate:

http://www.rapitori.ro/forum/vand-daiwa ... 38-10.html

am vrut s-o iau eu dar cum am prea multe se pare ,am renuntat

dragosh13
junior
junior
Mesaje: 60
Membru din: 10 Mar 2011, 23:48
Localitate: galati

Re: Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de dragosh13 » 31 Ian 2017, 19:28

George1985 scrie:Sealsul nu duce 30gr.
Am vrut sa-l iau, l-am comandat, dar mi-a parut cam fin pt ce aveam in cap.
Mi se pare o lanseta universala, o poti folosi si cu voblere fara dificultati, chiar si cu linguri.
Daca vrei ceva dedicat de jig trebuie sa bagi mana mai mult in buzunar.
Multumesc de review in privinta Seals-ului,cred ca il voi exclude din lista...

dragosh13
junior
junior
Mesaje: 60
Membru din: 10 Mar 2011, 23:48
Localitate: galati

Re: Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de dragosh13 » 31 Ian 2017, 19:48

keymaker scrie:salut,hai sa te resetez putin:
1) ce naiba sa faci cu 7-10 g langa malul dunarii...poate biban,salaiasi abia eclozati pe intinsura.
sa zicem ca pragul pe care il cauti tu e la 10-15 m....pentru pragul ala ai nevoie de un anumit gramaj 22-28 etc si acolo sta pestele nu sub picioarele tale.
unde mai pui ca nici o lanseta lunga nu-ti trebuie sa ajungi acolo.
de ce ai vrea o lanseta sa duca de la 10 g cand tu ai nevoie de 15-20 minim si cand ai sarit de prag,
lanseta ta de 7-10g care lucreaza in plaja de jos presteaza unde nu este peste(poate doar noaptea)
2)ce sa faci cu 50g+ langa mal( ca zici ca ai lanseta aia,ca o stiu si cred ca nu e de salau ci mai mult spre somn, e prea puternica,grea langa mal).
doar cand dunarea(poate cu exceptii de locatie)e mare ai sa ai ocazia sa dai cu 50g la mal dar iti spun de obicei vine tulbure la faza asta,cu mizerie si toate alea.
deci mai ia un sfat ca tot ai adunat atatea: 20-50,15-40 undeva pe aici tre sa te incadrezi pentru mal ca din barca tot cu astea dai doar cu exceptia unor locuri mai adanci unde tre sa fii mai echipat.
stiu ca umblai dupa o lanseta odata dar ai uitat de ea si acu e de actualitate:

http://www.rapitori.ro/forum/vand-daiwa ... 38-10.html

am vrut s-o iau eu dar cum am prea multe se pare ,am renuntat
Salut!
As fi vrut sa cumpar o lanseta a carei actiune sa o completeze pe a celei existente(si care merge ok de la 22-25g) si care in plus sa o pot folosi si cu jiguri usoare(ocazional pe vre-un canal ceva)...Asta era idealul si de aceea am spus 7-10g pana la 22-25g(poate nu m-am exprimat corect,lanseta sa lucreze ok cu gramajele astea)

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de tdum » 01 Feb 2017, 13:52

@ dragosh13
Va salut. Fiindca pana acum nu s-a inventat batul de spinning universal, majoritatea pescarilor care prefera acest stil, au mai multe bete, cu care sa acopere paleta de greutati de lansare si puteri ori actiuni impuse de fiecare caz particular in parte. Nici macar Dunarea nu ofera permanent locuri, nivele, adancimi, curenti, etc. identice in timp si spatiu. De aceea, decizia dumneavoastra de a completa stocul de bete acolo unde simtiti o lipsa, este corecta. Parerile noastre sunt impartite. Astfel, nu cadem de acord cu totii asupra unui anume model, nici macar asupra lungimii batului. Daca as spune acum ca betele sub 2,4m le folosesc doar in barca, iar de pe mal folosesc bete intre 2.7 si 3m, ei bine, atunci acest lucru nu ar fi valabil si pentru altii. La fel este si cu marcile betelor. Ceea ce este fantastic pentru unii, pentru altii, poate fi total nefolositor. Acum, ca ati fost sfatuit cu bunavointa de colegii de pe forum, nu-mi permit alt comentariu suplimentar legat de ceea ce s-a discutat ci doar va aduc in atentie ca mai aveti optiunea de a merge intr-unul sau mai multe din magazinele fizice care va pun la dispozitie cu generozitate oferta lor si sa testati cu mana dv. variantele care se incadreaza in bugetul dv. si care va satisfac si completeaza arsenalul. Batul ideal va fi asa doar pentru dumneavoastra. Veti sti daca ati facut o alegere buna, daca nu il veti schimba iar si iar, ci veti pescui multumit multi ani cu el. Va doresc alegere inspirata. Rew.

dragosh13
junior
junior
Mesaje: 60
Membru din: 10 Mar 2011, 23:48
Localitate: galati

Re: Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de dragosh13 » 01 Feb 2017, 20:39

Va salut! Intr-adevar aveti mare dreptate,cerintele/asteptarile noastre de la o lanseta sunt altele pentru fiecare individ in parte.Am deschis acest topic pentru a primi ceva sfaturi/recomandari de la cei mai experimentati ca mine in ideea de a-mi usura cumva decizia. Va multumesc pentru sfaturi.

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de lenovo » 02 Feb 2017, 07:06

tito scrie:
lenovo scrie:Eu pentru pescuitu cu plastice moi folosesc Abu Garcia Veritas pana in 1 Oz extra fast. Sunt foarte, foarte multumit de ea. Este foarte senzitiva si accesibila ca si pret. Singurul inconvenient pentru tine ar fi ca este dintr-o bucata dar cu siguranta sunt si din 2. Aaa, si este mega usoara :).
Mega usoara ? Ce lungime si ce greutate are lanseta ta ?
6.6 craci, undeva la 120-130 de grame. Sau mi se pare doar mie usuoara ?

RNN57
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 122
Membru din: 11 Iun 2016, 13:18
Localitate: România

Re: Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de RNN57 » 02 Feb 2017, 23:46

Daca esti pescar ......si nu chiplicar alergator dupa brand'uri si mofturi scumpe..... Atunci si cu o Catana DX de 2.40 - MH, poti sa prinzi salaul :) Important e sa ai mana buna si sa fi la locul potrivit. Incearca un textil de 8-10lb sau un monofilament de cel mult 0.22mm........... Succes!!!
< º))))><

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de tito » 02 Feb 2017, 23:57

lenovo scrie:
tito scrie:
lenovo scrie:Eu pentru pescuitu cu plastice moi folosesc Abu Garcia Veritas pana in 1 Oz extra fast. Sunt foarte, foarte multumit de ea. Este foarte senzitiva si accesibila ca si pret. Singurul inconvenient pentru tine ar fi ca este dintr-o bucata dar cu siguranta sunt si din 2. Aaa, si este mega usoara :).
Mega usoara ? Ce lungime si ce greutate are lanseta ta ?
6.6 craci, undeva la 120-130 de grame. Sau mi se pare doar mie usuoara ?
Daca raportam greutatea la lungimea lansetei nu e tocmai mega usoara. Altele la lungimea de 6'6 cantaresc sub suta de grame.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de tito » 03 Feb 2017, 00:04

RNN57 scrie:Daca esti pescar ......si nu chiplicar alergator dupa brand'uri si mofturi scumpe..... Atunci si cu o Catana DX de 2.40 - MH, poti sa prinzi salaul :) Important e sa ai mana buna si sa fi la locul potrivit. Incearca un textil de 8-10lb sau un monofilament de cel mult 0.22mm........... Succes!!!
Daca pescuiesti din pura placere vei cauta un echipament cat mai usor care iti ofera confort. Una e sa pescuiesti cu un echipament de 320 gr si cu totul altceva cu unul de peste 500 de grame. De multe ori cu o lanseta ca cea mentionata de tine nici nu simti ca salaul "ti-a gustat guma". Sa inteleg ca asta e reteta miraculoasa, folosirea unui fir de 8-10 lb pe o lanseta MH cu puterea 14-40gr?

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de George1985 » 03 Feb 2017, 10:54

tdum scrie:Va salut. Am o curiozitate legata de bete, mai bine zis de o tendinta. As dori sa-mi spuneti cam la cat timp schimbati dumneavoastra batul ,,de salau" sa zicem, fiindca vad la noi, pe plan local, la prietenii si cunoscutii cu care pescuiesc, pe lac sau la Dunare, ca nu sunt statornici sau fideli unei marci anume, unei lungimi anume sau unei variante constructive anume. Le inlocuiesc permanent, chiar si de mai multe ori intr-un an, unii dintre ei. Se impaca bine fiecare dintre ei cu tehnica personala, dar dupa fiecare noua achizitie de care initial sunt incantati, dupa un oarecare timp, ii gasesc carente si urmeaza o alta achizitie, cu incantarea aferenta de moment. Deci, cum e pe la dumneavoastra? Ati pescuit careva 10 ani sa zicem cu acelasi bat, fiindca ati avut cu el rezultate care v-au multumit? Sau este si la dumneavoastra o permanenta schimbare si o cautare neancetata a celui mai satisfacator produs? Si as mai avea o intrebare: De ce ar vrea cineva sa-si vanda un bat executat la comanda, exact dupa specificatiile sale, intocmai dupa gustul sau, ca sa-i ,,vina" perfect, asa cum vedem ca se intampla adesea? Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri la cele doua intrebari. Rew.
Pt mine nu exista asa ceva. Daca am un bat care imi place nu-l dau si gata.
Sunt unii care nu stiu ce vor, astia le tot schimba ca pe sosete.
Cel mai important pt e sa am incredere intr-un bat, nu sa-l port ca o bijuterie. La fel si cu mulinetele.
Ca are 20gr in plus ce relevanta are? Ii agat 20gr pe varf unui bat de 90 gr si-l pun pe unu sa dea cu el toata ziua(dintre cei cu gramele...), apoi le distribui uniform pe toata lungimea si sa pescuiasca o zi...sa vada diferenta.
Echilibrul conteaza mai mult ca greutatea.

Dragosh13 sa ne intelegem, Sealsul se poate folosi cu succes si la jig, dar nu e o lanseta dedicata acestui stil de pescuit.
Eu il pe ala de 2.70 si 10-60gr si chiar e senzitiv si frumos lucrat. Ala care il vrei e cam soft si o idee mai moale pe varf pt ce vroiam la momentul respectiv, in plus nu se echilibra deloc cu mulineta. Cel mai bine e sa pui mana personal pe bete...
Cu prima ocazie o sa iau si varianta de 2.60 si 7-45gr ca sa fie acolo...prietenii stiu de ce :P

Scrie răspuns