Despre hipoide

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Despre hipoide

Mesaj de tdum » 03 Mai 2017, 16:42

Va salut domnule Spring. E clar pentru mine ca vorbim de lucruri diferite. Precizez ca in toate fotografiile de mai sus dintele marcat ESTE in contact cu ACELASI canal spiral marcat. In prima foto se stabileste contactul, iar in celelalte trei, inca este contact, dar urmeaza desprinderea iminenta a dintelui de pe canal. In urma lui, sunt deja alti dinti angrenati pe canalele urmatoare si urmeaza aceeasi evolutie. Departarea intre cele doua repere desemneaza evolutia dintelui de-a lungul unei portiuni din canalul spiral. Reperele se deplaseaza in directii diferite, de aceea se indeparteaza unul de celalalt, dintele FIIND INCA in ACELASI canal. In foto nr3 am sugerat cu sublerul faptul ca se poate masura lungimea urmei pe unde a trecut dintele pe canalul respectiv in timpul contactului (angrenarii=impingere+alunecare) Daca nu ma intelegeti asa, atunci spuneti-mi cum explicati ca uzurile/urmele imprimate pe fetele canalelor spirale, au lungimi mai mari decat dimensiunile dintilor care le-au produs.... Multumesc. Rew.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Despre hipoide

Mesaj de Spring » 03 Mai 2017, 19:02

Daca va uitati mai atent o sa vedeti ca nu e amprenta mai mare, pare mai mare pentru ca suprafata de contact cu presiune maxima merge pe diagonala. Nu stiu cm sa va explic.....E ca si cum am proiecta un segment de dreapta pe o suprafata inclinata. Proiectia e mai mare. Daca ar fi lunecare ar trebui ca unul din pinioane sa se deplaseze pe directia axei celuilalt, si nu s-ar mai putea calcula nimic. Se deplaseaza suprafata de contact, aia e altceva. Ganditivala faptul ca dintii nu au acelas unghi si nici aceeasi raza de curbura.
Eu inteleg ce vreti sa ziceti, ca in miscarea lui, dintele se freaca de dintele melcat. Dar nu se freaca, doar pare ca se freaca.
Oricum aveti toata stima mea si poate intr-o zi trec pe la Resita sa bem o bere si sa aruncam un jig. :respekt:
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Despre hipoide

Mesaj de Spring » 03 Mai 2017, 19:27

Daca ar fi frecare, ar fi pierdere de putere, nu s-ar obtine randamentul de eficienta de 95-98%, specific hipoidelor. Angrenajele astea s-au pus in mulinete pentru ca sunt silentioase si au randament mare.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Despre hipoide

Mesaj de tdum » 03 Mai 2017, 20:12

@ Spring
Am citit cu atentie ce ati scris. Pot sa inteleg situatia in care contactul de pe suprafata dintelui nu este rectiliniu ci curbat si el poate sa creeze pe canal o amprenta mai lunga decat dimensiunea dintelui. Totusi sunt diferente masurabile mari intre cele doua marimi.

Va explic un aspect care nu imi da pace si anume: Am facut un exercitiu de imaginatie si am incercat cu mintea sa gasesc macar un punct, cat de mic, o particula macar din angrenajul conducator, care sa se deplaseze macar pentru o secunda pe aceeasi directie cu o alta particula din angrenajul condus. Nu am reusit sa identific o directie comuna pentru cele doua particule, fiindca fiecare ,,graviteaza" (se invarte) in jurul unui alt ax, iar cele doua axe sunt in plane diferite (nu in acelasi plan ca in cazul angrenarii cu dinti drepti).

Pot sa mai dau un exemplu, care are aceeasi relevanta pentru mine. Ma gandesc (ca la niste vectori) la tangentele la circumferinta celor doua angrenaje chiar in punctul de contact dintre cele doua angrenaje. Ei bine, aceste tangente la circumferinte, in punctul de contact, nu au aceeasi directie.

Va asigur ca port acest dialog la fel ca si dumneavoastra, detasat de orice orgoliu sau ambitie, fara nici o miza, animat doar de dorinta de a intelege in amaunt un detaliu tehnic care sa excluda orice concluzie eronata. Ma bucur ca putem schimba informatii.

Maine am sa postez cateva fotografii cu imagini comparative cu angrenajele pereche ale unei mulinete care are ,,rontait" deci uzura pronuntata, iar daca uzurile sunt suficient de evidentiate si rezolutia aparatului meu foto permite, poate veti fi de acord sa cautam impreuna o explicatie pentru diferentele mari dintre dimensiunea amprentei de contact de pe canal si dimensiunea dintelui care a creat aceasta amprenta.

Cat despre bere si pescuit, sunt de acord, in ordine inversa. Nu se stie niciodata, lumea e mica. Mi-a facut placere sa discutam, ca de obicei. Respectele mele. Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Despre hipoide

Mesaj de semlecangheorghe » 04 Mai 2017, 06:43

Daca am inteles bine, va referiti la faptul ca dintele intra progresiv in canalul elicoidal si aluneca pe o anumita portiune a acestuia.Portiunea din canal care este in contact cu dintele este mai mare decat portiunea din dinte care intra in canal.Pai e normal sa fie asa, dintii sunt elicoidali nu drepti.Contactul este progresiv , unii dinti intra altii ies din contact aceeai frecare se imparte pe mai mult decat pe un singur dinte ,sarcina se preia treptat..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Despre hipoide

Mesaj de tdum » 04 Mai 2017, 08:40

Asa este domule Semlecan, asa mi se pare si mie ca dintele patrunde si aluneca progresiv in canal si sunt mai multe perechi de canale si dinti in contact simultan iar efortul se distribuie. Pot accepta usor ideea unei iluzii optice dar ma reconciliez mai greu cu ideea unei iluzii logice. De aceea am si spus mai sus ca nici printr-un efort de imaginatie nu pot identifica nici macar doua puncte (cate unul pe fiecare angrenaj) oricat de mici DIN ZONA DE CONTACT, care sa se miste macar pentru scurt timp, strict pe aceeasi directie, astfel incat sa nu existe alunecare intre ele. Voi posta si cateva fotografii in curand cu amprentele de contact. Sa vad daca imi ies bine.... Multumesc pentru precizari. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Despre hipoide

Mesaj de tdum » 04 Mai 2017, 10:44

Am facut doua seturi de fotografii. In primul set, (primele doua foto) am luat dimensiunea urmei de contact (uzura) pe compas si am comparat-o cu cu dimensiunea dintelui care a produs-o.
Imagineimage sharing sitescertificity.com
Imaginefree upload imagecertificity.com
Intrucat rezolutia nu ma multumeste, am vopsit (sub lupa) strict zonele care prezentau uzuri, pe cele doua elemente ale angrenajului
Imagineimage hosting site over 5mbcertificity.com
In foto de mai jos este reprezentata pozitia zonelor vopsite imediat ce ele au luat contact una cu alta, in sensul normal de rotatie (inainte)
Imaginescreenshot toolcertificity.com
In foto ce urmeaza este surprinsa pozitia zonelor vopsite chiar inainte de a pierde contactul una cu alta, tot in acelasi sens de rotatie
Imagineadult photo sharingcertificity.com
mai jos, inca o perspectiva....
Imagineimage hosting servicescertificity.com
... si inca una din alt unghi...
Imaginewindows print screencertificity.com

@ Spring.
Bunul meu coleg de forum, intrucat apreciez pozitiv cunostintele dumneavoastra tehnice si bunavointa de a dialoga cu mine, consider ca ar fi o lipsa de respect din partea mea daca v-as contrazice in ceea ce spuneti. De aceea, va promit chiar, ca ma voi gandi la modul cel mai serios ca totul ar putea fi o iluzie optica asa cum ati spus. Urmaresc cu interes pe canalul National Geographic emisiunea ,, Iti joaca mintea?" si acolo se demonstreaza clar ca si ochii si creierul pot fi pacalite. Nu cred ca e important sa formulam obligatoriu o concluzie scrisa la cele discutate. Daca cineva a fost interesat de acest subiect, poate trage singur concluziile pe care le considera relevante pe baza argumentelor din postarile noastre.
Multumesc inca odata pentru dialogul agreabil. Numai bine. Rew.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Despre hipoide

Mesaj de Spring » 04 Mai 2017, 12:20

M-am lamurit si eu. Ati avut dreptate. Exista o rostogolire dinte pe dinte dar si o alunecare a suprafetelor de contact. :headbash: :wallbash: :respekt:
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Despre hipoide

Mesaj de semlecangheorghe » 04 Mai 2017, 12:21

Bun, si care e concluzia pina la urma??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Despre hipoide

Mesaj de tdum » 05 Mai 2017, 09:43

@ Semlecan gheorghe
Pot sa va spun concluzia mea, dar este neschimbata si am spus-o inca in postarile de pe celalalt topic unde a debutat discutia legata de alunecarea dintilor pinionului conducator in canalele spiralate al hipoidului. Am reluat acest subiect in pagina a doua a acestui topic. Nu are rost sa mai repet ceea ce am spus si nici sa impun cuiva concluziile mele. De aceea i-am si promis domnului Spring ca am sa mai analizez inca odata posibilitatea unei iluzii optice, tocmai fiindca tin cont de parerile celor cu care discut. Dupa mine, e corecta formularea finala a domnului Spring din ultima sa postare si nu mai adaug nimic la ea.
Referitor la iluzia optica, pot sa spun ca singura iluzie optica o am privind filmuletul domnului Tavi.
Tavi scrie:Desi am zis ca nu ma bag mai departe...imi mentin parerea ca la hipoid dintele nu se "plimba" pe canal. :D
In termeni mai ingineresti, la hipoid nu exista o miscare de translatie a dintelui rotii pe canalul pinionului. Posibil sa para asa ca o iluzie optica...
Reiau filmuletul:
https://youtu.be/nbaGh8aosEk?list=PLbIf ... SoqDtLx_ry
De la secunda 36 e vazut angrenajul in miscare in diferite unghiuri.
Uitati-va cu atentie in dreapta jos si vedeti ca nu exista acea miscare sau plimbare, ci doar se calca dinte/dinte.
Aceasta iluzie optica nu imi deformeaza insa perceptia asupra realitatii, fiindca imi revin rapid cand observ ca tangentele (ca vectori de directie) la circumferintele celor doua piese, in punctul de contact dintre ele, desemneaza directii diferite. E clar astfel pentru mine ca exista alunecare/frecare in punctul/punctele de contact (fiindca sint mai multe canale si dinti in contact simultan) Asa vad eu. Va multumesc pentru atentie. Rew.

Scrie răspuns