De ce nu se aduce Biban american in tara

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
CTB76
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 28 Noi 2015, 22:35
Localitate: Timișoara

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de CTB76 » 08 Oct 2016, 07:40

Nu știam de Colibița, și chiar găsești pe Fisherman Resort black bass? :shock:

Avatar utilizator
peter76
veteran
veteran
Mesaje: 542
Membru din: 15 Mar 2011, 20:16
Localitate: Suceava

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de peter76 » 08 Oct 2016, 08:41

In Lacul Colibita :)
Eu am vazut in zona Fisherman's pentru ca acolo eram cazat, dar sigur e peste tot.
Povesteau niste baieti ca ar fi prins, eu i-am vazut doar, pe langa mal. Bass 100% :)

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de APSHD » 28 Noi 2016, 18:38

Astazi am adus Sturioni si am populat Balta BEN din Hunedoara. Sturionii i-am adus din Ungaria . Din discutiile cu cei din Ungaria am vazut ca ei livreaza si Bass. I-am intrebat daca au livrat Bass in Romania. Raspunsul lor a fost :oficial s-au neoficial . oficial :nu , dar neoficial in jumatate de tara printre care Lacul Snagov , Barajul Vidraru si o gramada de lacuri si balti particulare.
Asa dar este doar o chestiune de timp pina ce va apare si in apele publice.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de rcorbu » 29 Noi 2016, 09:37

oficial, cam greu, necesita studio de impact si cine sa il faca ?

"Asa dar este doar o chestiune de timp pina ce va apare si in apele publice."

Daca va apare !!! o fi el introdus dar se va inmulti ? unii pesti traiti in captivitate au probleme in a se inmulti natural, din cate am mai citit pe ici pe colo.
Oricum am cumparat ulei, am tigaia pregatita, vinisorul e la rece, doar sa vin Basssssul !!

CTB76
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 28 Noi 2015, 22:35
Localitate: Timișoara

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de CTB76 » 29 Noi 2016, 21:25

APSHD scrie:...Asa dar este doar o chestiune de timp pina ce va apare si in apele publice.
Asta nu e așa de rău, deja avem regine/biban soare și somni pitici. Pe lângă ăștia bass-ul e deja răsfăț.

edster84
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 03 Ian 2017, 12:03

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de edster84 » 03 Ian 2017, 12:25

APSHD scrie:Astazi am adus Sturioni si am populat Balta BEN din Hunedoara. Sturionii i-am adus din Ungaria . Din discutiile cu cei din Ungaria am vazut ca ei livreaza si Bass. I-am intrebat daca au livrat Bass in Romania. Raspunsul lor a fost :oficial s-au neoficial . oficial :nu , dar neoficial in jumatate de tara printre care Lacul Snagov , Barajul Vidraru si o gramada de lacuri si balti particulare.
Asa dar este doar o chestiune de timp pina ce va apare si in apele publice.
buna ziua! ma scuzati ... m-ar interesa si pe mine de unde as putea sa cumpar 2 perechi adulte de blackbass? trebuie sa ajung in ungaria sau imi puteti face si mie rost ? contra cost evident...multumesc

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de rcorbu » 03 Ian 2017, 13:54

Cica e bunnnnn "bassu" asta...la tigaie !
Pe ce balta se prinde ?

Avatar utilizator
kriss-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 29 Mai 2008, 19:54
Localitate: Brasov
Contact:

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de kriss-wolf » 31 Ian 2017, 17:11

Bass exista in mai multe locatii in tara, dar sa nu va inchipuiti ca o sa creasca ca fat frumos intr-un an ca altii in 10 smdp... ritmul de creste al bass-ului este ca al oricarui alt rapitor in general vorbind, in anumite conditii ca si la alti rapitori ritmul lui de crestere este f bun, cititi documentatii de specialitate din SUA.
De pescuit este foarte interesant, pt ca trebe sa ai cunostinte f bune referitoare la toate tipurile de naluci artificiale cu care se poate pescui, isi schimba poftele de la o zi la alta....mereu este o cautare a tehnicii si nalucii potrivite. Din nefericire se poate prinde mult prea usor la anumite momeli naturale....iar cand este la depus este prada sigura pt jepcari.
Vorbesc in cunostinta de cauza referitor la pescuitul la bass, am fost de multe ori in stale la pescuit la bass si in ungaria.

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de Jedi » 01 Feb 2017, 13:36

https://en.wikipedia.org/wiki/Black_sea_bass
Despre ce black bass se vorbeste? :roll:
Small mouth s-ar adapta de minune in Romania si cred ca in 5 ani ar trece de recordurile canadiene poate, din cauza sezonului cald mult mai lung..
Si largemouth ar trai bine mersi in apele mai calde de ses...Nu le-ar place asa de mult ca Spania dar nah...asta este..
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de rcorbu » 01 Feb 2017, 13:53

Jedi scrie:https://en.wikipedia.org/wiki/Black_sea_bass
Despre ce black bass se vorbeste? :roll:
Small mouth s-ar adapta de minune in Romania si cred ca in 5 ani ar trece de recordurile canadiene poate, din cauza sezonului cald mult mai lung..
Si largemouth ar trai bine mersi in apele mai calde de ses...Nu le-ar place asa de mult ca Spania dar nah...asta este..

Si speciile autohtone ce zic ?

Scrie răspuns