De ce nu se aduce Biban american in tara

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de andreifishing » 21 Iun 2016, 11:45

Ar trebui să ne preocupe lostrița mai mult decât aducerea altor specii. Sunt specii de pești care trebuie URGENT salvate, nu are rost să ne gândim la curtea vecinului când a noastră e vai mama ei...

MrIpos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 01 Aug 2016, 20:18

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de MrIpos » 17 Sep 2016, 03:35

andreifishing scrie:Ar trebui să ne preocupe lostrița mai mult decât aducerea altor specii. Sunt specii de pești care trebuie URGENT salvate, nu are rost să ne gândim la curtea vecinului când a noastră e vai mama ei...
Curtea noastra e si v-a fi ani buni plina de rahat atat timp cat romanul merge, prinde si tine peste mai mult decat mananca, mergi pe mures in Jud. Arad zona Cicir si auzi cum se lauda ca ei au luat 2+ bucati de 3-4 kg pe seara la grebla, nu pot intelege lacomia asta.

Dar ca sa fiu la subiect, am obervat ca e plin forumul de persoane care se bat in piept cu protejarea apelor si speciilor noastre dar sunt curios cati dintre ei merg la partide de pescuit strict pentru C&R, e usor sa fii zmeu pe internet, plus ca, sa fim seriosi, cam lasa de dorit apele noastre.

Mie unu mi-ar placea sa avem bass in romania dar nu in ape publice, populatia generala nu merita sa se bucure de asemenea specie plus ca sa fim serios ar disparea instant, in schimb mi-ar placea balti private unde sa pot sa merg sa ma simt bine pentru cateva ore si apoi sa merg la market sa imi iau un peste care merita mancat cum ar fi un biban vargat, somon.

Dar ar mai fi o optiune si anume bibanul nostru dar ce sa faci?! romanul nu stie numai crap.

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de DEM » 19 Sep 2016, 09:23

Dar ca sa fiu la subiect, am obervat ca e plin forumul de persoane care se bat in piept cu protejarea apelor si speciilor noastre dar sunt curios cati dintre ei merg la partide de pescuit strict pentru C&R, e usor sa fii zmeu pe internet, plus ca, sa fim seriosi, cam lasa de dorit apele noastre.
Eu. :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 499
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de goodmans » 19 Sep 2016, 10:30

Salut,
Lasand la o parte pescarii care nu practica C&R(printre care ma numar si eu) si care nu reprezinta o pacoste atat de mare pentru apele noastre spre deoasebire de braconajul intensiv,cred ca ar trebui introdus Bass-ul american pentru a starpi somoteiul pitic.
Acest peste,somnul pitic,este cel mai mare pericol pentru fauna apelor noastre.Se hraneste cu icrele altor pesti,mananca orice si este foarte rezistent.Cand este mic,puiet,sta in grupuri foarte compacte iar rapitorul autohton(biban,stiuca,salau) nu-l ataca considerand ca este un singur corp/peste mult prea mare pentru a fi atacat.Bass-ul american face insa diferenta si ataca grupul de puiet decimand mare parte din ei.
Acum,ca scoti un peste daunator si introduci altul......depinde ce rau alegi.Macar Bass-ul atinge dimensiuni mari si este foarte bun pentru spinning spre deosebire de somotei.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de SF » 23 Sep 2016, 18:52

MrIpos scrie:
andreifishing scrie:Ar trebui să ne preocupe lostrița mai mult decât aducerea altor specii. Sunt specii de pești care trebuie URGENT salvate, nu are rost să ne gândim la curtea vecinului când a noastră e vai mama ei...
Curtea noastra e si v-a fi ani buni plina de rahat atat timp cat romanul merge, prinde si tine peste mai mult decat mananca, mergi pe mures in Jud. Arad zona Cicir si auzi cum se lauda ca ei au luat 2+ bucati de 3-4 kg pe seara la grebla, nu pot intelege lacomia asta.

Dar ca sa fiu la subiect, am obervat ca e plin forumul de persoane care se bat in piept cu protejarea apelor si speciilor noastre dar sunt curios cati dintre ei merg la partide de pescuit strict pentru C&R, e usor sa fii zmeu pe internet, plus ca, sa fim seriosi, cam lasa de dorit apele noastre.

Mie unu mi-ar placea sa avem bass in romania dar nu in ape publice, populatia generala nu merita sa se bucure de asemenea specie plus ca sa fim serios ar disparea instant, in schimb mi-ar placea balti private unde sa pot sa merg sa ma simt bine pentru cateva ore si apoi sa merg la market sa imi iau un peste care merita mancat cum ar fi un biban vargat, somon.

Dar ar mai fi o optiune si anume bibanul nostru dar ce sa faci?! romanul nu stie numai crap.
Poate ma ramolesc eu , mintal :lol: :lol: , insa...

Strict C&R ii cam cea mai mare magarie posibila ! Cu exceptia crapilor , restu de specii din piscicultura produc mai mare paguba in natura decat produc , in ideea ca produc s-ar traduce in faptu ca individu ii elibereaza in loc sa-i duca acasa ca-i poate lua din supermarket , cel putin astia marini tip dorada sau seabass de piscicultura is hraniti cu mancare pe baza de faina de peste , daca aia care arunca navodu prind specii fara interes comercial , ajung faina , de ex. lufaru nu o sa-l gasiti cam niciunde in Spania , ala la selectare ajunge direct faina ! In Romania ii ceva grozav insa ! Gusturi :!:
Pt. speciile care nu consuma vegetale piscicultura nu se sustine :cry: , ii un trist adevar care mai devreme sau mai tarziu o sa ne ajunga , ca aduce profit , da , ii grozav , insa la un moment dat cand baza pt hrana pestilor crescuti scade , in mod normal capitalism urmeaza o crestere de preturi , si somonu urca usurel de vreo 5-6 ani , daca urmarim ! :wink:
Pe de alta parte sardina , painea marii , aproape si-o triplicat pretu in UE .Cresterea ii motivata de o chestie simpla , nu mai este ! Si cum ziceam , ii piinea marii , o gramada de specii se hranesc cu sardina , sa vezi cand intra alea in regres pt. ca nu au mancare :wink: :oops: :oops: , ca deja is unele :oops:

Acuma , io tre sa consum niste calorii , impartite intre macroelemente plus vitamine si minerale , fara de care nu functionez ! De ce sa eliberez tot ce prind , ca sa cumpar un peste pt. care tre sa moara o gramada de alti pesti care nu au de-a face , in cazu asta aia nu conteaza ...
Si ramane doar placerea de a chinui un animal agatat intr-un carlig care se zbate sa-si scape viata , pt. ca asta imi place mie !

Ce are pescuitu la bass special .... pai vine din State , in rest , ii cam cel mai tampit peste din lume !

Ca mananca somnu pitic ! Cine zice :?:

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de Gogol » 23 Sep 2016, 19:34

Teoria conspiratiei. :elkgrin:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de SF » 23 Sep 2016, 20:22

In mod clar ii teoria conspiratiei :D , cel mai misto pescuit posibil ii avatu la popper , pt. ce avem prin tara :wink: , restu is conspiratii :lol: :lol: :lol:

Cred si eu , o nalucire prezenta zilnic asupra unui cuib de salai ii ceva misto :oops:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de rcorbu » 07 Oct 2016, 10:34

SF scrie: Si ramane doar placerea de a chinui un animal agatat intr-un carlig care se zbate sa-si scape viata , pt. ca asta imi place mie !

Geniala fraza !

CTB76
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 28 Noi 2015, 22:35
Localitate: Timișoara

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de CTB76 » 07 Oct 2016, 18:16

ovi_vl scrie:Si ca sa dezgrop acest topic: Uite ca s-a adus! :D
Unde?
...
Sau era un mod de a readuce topicul în față?

Avatar utilizator
peter76
veteran
veteran
Mesaje: 542
Membru din: 15 Mar 2011, 20:16
Localitate: Suceava

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de peter76 » 07 Oct 2016, 18:30

Colibita ... doar un exemplu

Scrie răspuns