Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de stefanflorin » 11 Sep 2017, 07:21

folia de aluminiu este cea mai nefericita solutie. Dupa ce un cunoscut mi-a aplicat tratamentul asta, m-am trezit cu bucatele de aluminiu in toata mulineta. Din fericire nu a patit nimic, dar putea fi nasol.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 11 Sep 2017, 08:52

tdum scrie: @ George1985
Stimate coleg, va multumesc pentru aprecierea pozitiva la adresa mea. Totusi, ma simt putin timorat de faptul ca am ocupat un spatiu disproportionat de mare (si poate nemeritat) pe acest forum si poate ar fi de bun simt din partea mea, sa-mi limitez postarile care poate nu sunt de interes general.

Va doresc un pescuit cat mai placut si probleme cat mai putine.
Rew.
Eu tin sa va felicit initiativa, pe care altii nu o au, de a prezenta mulinetele, a da informatii si moduri de remediere/imbunatatire fara vreo pretentie.
Asa ne imbunatatim si noi echipamentul sau macar prindem curaj sa il mai intretinem din cand in cand, prin desfacerea catorva suruburi si o curatare/gresare de baza.
De asta suntem aici sa ne ajutam! :respekt:

Am inteles gresit ca la o servisare/gresare se pierde uleiul magseal, daca se da jos doar rotorul acesta nu este afectat.
Doar eventuale probleme la antiretur pot duce la pierderea lui.


Reparatori care n-au prezentat vreo mulineta gen SG sunt destui...dar cine are timp pt ei si tentativele de jignire :wallbash:

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de makaveli » 11 Sep 2017, 09:27

stefanflorin scrie:folia de aluminiu este cea mai nefericita solutie. Dupa ce un cunoscut mi-a aplicat tratamentul asta, m-am trezit cu bucatele de aluminiu in toata mulineta. Din fericire nu a patit nimic, dar putea fi nasol.
Da,e posibil.Pentru a evita asta,eu "imbrac" rulmentul in aluminiu,il pun la locul lui apoi tai toata folia care se vede in asa fel incat daca te uiti nu sti ca are.Rulmentul intra destul de stramt si folia nu va iesi niciodata singura.
Zander_Master

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de zvic » 11 Sep 2017, 10:18

Si daca folosesti oja sau ceva de genul, faci montajul cat inca nu s-a uscat? Nu e risc sa iasa sinsa intre pe unde nu trebe, de exemplu in rulment?

Daca il lasi sa se intareasca, poate nu il centrezi cum trebuie si iar e bai. Nu?

Parca folia de aluminiu sau chiar de plastic mi se par mai ok. Oricum nustiu daca ma apuc de operatii din astea.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de crapmaniacul » 11 Sep 2017, 11:06

Salutam d-le Tdum,
De o buna bucata de vreme tot tatonez ideea achizitionarii unei mulinete de spin Daiwa Morethan 2510R-PE, insa pana la acest moment nu am dus pana la capat demersul, am tot amanat dar nu am renuntat la idee, am ezitat practic.
Am tot citit review-uri si articole despre morisca aceasta insa am gasit doar mult marketing frumos ambalat, multe cuvinte relativ goale de continut, generalizante si cam evazive, dar foarte putine lucruri concrete si explicitate … Practic mult sclipici , confeti , lumini si stroboscoape si perdele de fum ...

Tot ce am reusit este sa constat ca ma aflu din nou in fata unei mulinete de genul 2500 R , mai fortoasa decat sora ei geamana 2500 , avand un corp si implicit mecanisme de 3000 cu rotor de 2500, o mulineta cu un design atragator, elitist , cu un pret cam piperat , cca 530 USD . Prin comparatie o mulineta din aceeasi generatie 2013, respectiv o Certate 2510R-PE era la vremea ei cca. 330 USD net si conform specificatiilor 99% este cam acelasi lucru cu Morethanul, diferentele sunt minore si mai mult estetice, insa pretul cu 60% mai mare la Morethan fata de Certate, ceea ce nu-i putin lucru.
Posibil sa imi scape mie diferentele acelea fundamentale, poate cele doua moristi au mecanisme din materiale cu mult diferite una de cealalta, habar n-am exact, asemenea info nu se prea gasesc pe net, sau daca se gasesc nu sunt din surse credibile, autorizate.

https://www.youtube.com/watch?v=V62N0YAlaew

http://www.spin-review.ru/reels/daiwa/p ... 10r_pe.pdf

http://www.spin-review.ru/reels/daiwa/p ... 10r_pe.pdf

Avand in vedere ca v-ati familiarizat cu destul de multe modele de moristi existente acum pe piata, ma gandeam ca m-ati putea lamuri despre micile dar imporantele diferente intre cele doua modele mai sus mentionate, deosebiri care ar putea justifica cei 200 USD suplimentari de la Morethan. Sunt convins ca mai sunt si alti colegi de forum interesati direct pe s4ubiect.
Cu multumiri anticipate !

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 11 Sep 2017, 12:27

@ Zvic
Ma asteptam la aceasta intrebare. Las vopseaua sa se usuce doar partial, apoi introduc rulmentul in scaun si continui asamblarea doar peste cateva minute cand s-a uscat complet vopseaua (sau oja sa zicem).
Cu respect. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 11 Sep 2017, 13:12

@ crapmaniacul.
Stimate domn, eu consider ca diferentele intre cele doua modele sunt minime si nu sunt sesizabile in timpul utilizarii. Ceea ce este socant la ambele, este cu totul altceva. Pentru mine este clar ca nici la aceste modele scumpe si mai recente nu au rezolvat problema celui de-al doilea suport antitorsiune, asa cum au rezolvat la ,,ieftinicile" Ninja, Revros, sau altele. Se vede si in filmarea din primul link, la minutul 5:10 cel de-al doilea brat pe racordul de oscilatie (cel care are la capat o bucsa alba) care a aparut in plus fata de modelele din 2009 si care, va rog sa ma credeti, nu are nici un rost. Au imprumutat acelasi principiu de racord de oscilatie/antitorsiune, de la Daiwa Procaster X ( marimea 3500-4000 sa zicem) doar ca acel Procaster era mai bine echipat si anume avea un rulment si nu o bucsa din plastic in acel punct. Cu rulment sau bucsa, nu foloseste la nimic, fiindca nu l-au inchis cu nimic deasupra, si in sarcina se ridica de pe calea de rulare si nu mai are nici un rost acolo. Am spus intr-o alta postare ca astept ziua in care am sa vad doua sprijine antitorsiune echipate cu rulmenti la capete, si neaparat, cel dinspre talpa mulinetei, sa fie inchis cu o placa (asemanatoare cu cele pe care vi le-am prezentat in topicul ,,Marirea puterii mulinete Shimano" pe care sa se sprijine rulmentul si sa fie operativ, nu doar de decor.
In alta ordine de idei, la un Procaster X, avem 2 rulmenti in knobul manivelei, si in mulinetele astea cu tehnologie spatiala si preturi pe masura avem bucse??? Nu!!! Nu se merita! Daca preferati magnetii si uleiul aferent, atunci va recomand modelul Daiwa Prorex XR. Este tot un ,,R" dar fata de cele pe care le aveti in vedere, are doua sprijine antitorsiune, sub forma a doua bare din otel (operative ambele, nu de decor) Are doi rulmenti in knobul unei manivele de 60mm si costa decent. Puteti lua chiar mai multe pentru suma aferenta uneia din celelalte. Aceasta e parerea mea, daca gresesc, rog colegii de forum sa ma contrazica, iar alegerea e a dumneavoastra. Sper ca m-ati inteles in ceea ce doresc sa va previn, fiindca lipsa celui de-al doilea suport antitorsiune duce la uzarea mult mai rapida a mulinetei, fiindca axul tamburului suporta forte si frecari ce ar trebui sa fie preluate de acel al doilea suport pe deplin operativ si necesar si care din pacate, este doar un simulacru care nu este operativ in mulinetele pe care le vizati.

Rew.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16144
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de adrian99 » 11 Sep 2017, 13:23

Daiwa Prorex XR este un Blck/Gold cu alta vopsea..si alt pret :D
cele de mai sus au raport de recuperare 5,6:1 iar Morethan 2510R-PE...4,8:1
pentru mine conteaza..pentru alte persoane...nu

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 11 Sep 2017, 13:57

Va prezint cateva exemple (Daiwa 2000) comparative:
Daiwa InfinityQ 2000 ...- raport de rec. 4,8:1 - lungime manivela 45mm.
Daiwa Procaster 2000A - raport de rec. 5,2:1 - lungime manivela 50mm.
Daiwa BG 2000 ...........- raport de rec. 5,6:1 - lungime manivela 55mm.
Sunt calculate astfel incat apasarea pe manivela, resimtita de utilizator, sa fie aceeasi daca tracteaza aceeasi naluca reactiva cu oricare din cele 3 mulinete. Tine si de preferinta fiecaruia. Si eu prefer 4,8:1.

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 11 Sep 2017, 14:32

adrian99 scrie:Daiwa Prorex XR este un Blck/Gold cu alta vopsea..si alt pret :D
As mai aduga pentru acuratetea informatiei, cateva diferente in plus pentru Prorex 2500 XR fata de BG 2500 (Black/Gold), in afara de vopsea si pret:
1) Echiparea cu MAGSEAL
2) Echiparea cu un corp si angrenaje mai mari pe acelasi rotor si tambur de 2500
3) Rulmenti in plus.
4) Manivela mai lunga si echipata cu rulmenti in loc de bucse
5) Un pickup dintr-o clasa valorica superioara

@ Adrian99
Va datorez scuze... Am vazut cu intarziere (dupa ce deja am postat aici), ce aveti la vanzare. Daca sunteti la a doua piesa vanduta deja, cu siguranta puteti sa-l sfatuiti mai bine (ca utilizator) decat mine, pe colegul Crapmaniacul care mi-a cerut parerea legata de acest subiect.

Rew.

Scrie răspuns