Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
dsg
veteran
veteran
Mesaje: 772
Membru din: 09 Feb 2013, 19:28
Localitate: Cluj

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de dsg » 14 Aug 2017, 12:24

Domnule Tdum, recomandati modelul Prorex pt un pescuit cu crankuri? M-ar interesa achizitia uneia doar daca se preteaza la un pescuit de genul.
Multumesc

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 14 Aug 2017, 13:17

@ dsg

Desi personal nu am pescuit cu aceasta mulineta, cred ca face fata cu brio si la pescuitul cu crankuri si cu alte naluci reactive. Stabilitatea in timp a mulinetei, este data de prezenta celor doi rulmenti cu bile pe angrenajul condus, a celor doi rulmenti cu bile pe angrenajul conducator, a celor doua axe antitorsiune, plus dimensiunile mari ale danturii pinioanelor si corpul din aluminiu. Aceste plusuri necesare fiabilitatii, se regasesc destul de rar in mulinete (mai ales in cele din gama aceasta de pret).

Puterea Prorexului 2500 RA, o depaseste pe cea a BGului 2500 (o mulineta care are deja recomandari favorabile) atat prin dimensiunea angrenajelor cat si prin dimensiunea manivelei. Ca o comparatie, manivela de 60mm de pe Prorex 2500 RA este utilizata de obicei la mulinetele Daiwa de dimensiunea 3500-4000. Asa ca, puteti avea incredere in ea.

Rew.

dsg
veteran
veteran
Mesaje: 772
Membru din: 09 Feb 2013, 19:28
Localitate: Cluj

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de dsg » 14 Aug 2017, 15:21

Va multumesc!

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de zvic » 15 Aug 2017, 09:15

La daiwa BG, 3000 e semnificativ mai mare decat 2500 si la corp. Nu le-am desfacut sa le compar la angrenaje. Nu am pescuit suficient cu ele dar 3000 duce lejer in curent moderat voblere gen salmo hornet de 9cm sau rapala j13, abia la o rotativa nr. 5 parca trage mai greu.

Prorex 2500ra are dorpul cat BG3000? Daca da si are acelasi angrenaj si manivela, dimensiunea mai redusa a rotorului ar insemna ca are o forta ceva mai mare decat BG3000?

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 15 Aug 2017, 10:14

zvic scrie:Prorex 2500ra are corpul cat BG3000? Daca da si are acelasi angrenaj si manivela, dimensiunea mai redusa a rotorului ar insemna ca are o forta ceva mai mare decat BG3000?
Da, fizic si logic este exact asa cum spuneti. Un angrenaj si o manivela de 3000, care invarte un rotor de 2500, trage cu mai multa putere o naluca reactiva de exemplu, decat acelasi angrenaj de 3000 si aceeasi manivela de pe 3000, dar intr-o echipare cu rotor de 3000.

La fel este si la Bradia 2500R sau Certate 2500R sau alt model alcatuit dupa aceeasi reteta. Modelele cu acest ,,R" la urma sunt ca niste animale de povara, dar au si masa ceva mai mare decat varianta fara ,,R".

Prorexul 2500R (derivat din BG) are 280 de grame din acest considerent. Daca cantariti BG-ul de 2500, veti vedea ca este mai usor decat 280 de grame, iar BG-ul de 3000 este mai greu decat 280 de grame. Deci 2500R e la mijloc intre ele ca masa, dar e deasupra lor ca putere.

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 07 Sep 2017, 16:08

Foarte ilustrativ pentru titlul acestui topic, am postat doua fotografii comparative in care se vad foarte usor diferentele tehnice de la o generatie la alta, in ceea ce priveste mulinetele celor de la Daiwa, in pofida diferentelor mari de pret (chiar si peste 1000 ron).

In fotografia de mai jos avem o mulineta scumpa (Luvias), foarte asemanatoare cu alte scumpeturi (Steez, Exist, Ignis, Fuego, Airity, etc)
Imagine

In fotografia de mai jos avem o mulineta ieftina (BG), foarte asemanatoare cu altele din noua generatie (Prorex RA) si chiar cu unele ,, ieftinici" (Exceler EA, Revros E, Ninja etc.)
Imagine

Se vede usor, un sistem antitorsiune mai bine echipat, un rulment cu bile in plus pe angrenajul din bronz (la BG si Prorex), si marele castig, rulmentul de antiretur, care nu mai da rateuri la rece pe noile modele mult mai ieftine de la Daiwa. E de bine pentru noi pescarii.

Mai precizez ca mulinetele din cele doua fotografii, au ambele aceeasi marime (2000). Va intreb ipotetic, pe care dintre ele ati prefera s-o aveti pe bat, cand, presupunand ca ati da dupa salau, v-ar intra un somn de vreo 1,5 m ? Ca stim ca se intampla si din astea... Vine cand nu te astepti...

Va doresc un pescuit cat mai placut si probleme cat mai putine!

Rew.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 08 Sep 2017, 21:11

Clar ca tehnologia coboara de pe clasele de top pe cele mai ieftine cu generatiile care trec.
In cazul de fata si cu imbunatatiri.
Cred ca Luviasul prezentat este un model anterior magsealed-ului.
Acel tip de angrenaje este pe Theory si pe Branzino(aici diferenta o fac materialele si cateva imbunatatiri fata de luvias).
Din pacate pe BG si Prorex au instalat un AX mai subtire, probabil dintr-un material mai bun.
Sau poate si noul certate/luvias au Axul cel subtire?

Pestii ii scoti daca te pricepi si ai zona de manevra si cu un 2000.
Cand trebuie sa fortezi vezi diferentele.

In cazul de mai sus as alege bg-ul fara discutie. Pe langa cele doua axuri antitorsiune mai are si sideplatul care tine mai bine pinionul, mai fix.
Manivela infiletabila 1 pcs este alt upgrade mare, eliminand jocurile dintre manivela si pinion!

Rescpect Tdum pentru munca ta UNICA pe forum!

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 08 Sep 2017, 21:22

https://www.youtube.com/watch?v=RYgakH4LZ30

Daca observati cum se invarte axul mulinetei va imaginati ca niciun cauciuc, bucsa, saiba sau altceva nu pot tine sau proteja prea mult impotriva apei in timpul functionarii. Un sistem bun pt cine ii intelege rostul.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de zvic » 08 Sep 2017, 23:17

Eu nu sunt de acord cu tine George si o sa iti explic de ce. Oricat de bine izolat e acolo la rotor si sa zicem ca sistemul functioneaza si nu intra apa si mizeriile dar ... degeaba, mai sunt si alte puncte sensibile.

De exemplu la Certate/Bradia in spate are capacelul ala pe care daca il dai jos e expusa roata care impinge axul inainte si inapoi. Am constatat dupa o partida de pescuit pe ploaie ca apa intra relativ usor pe acolo. Mai mult, capacul lateral nu inchide asa ermetic cum credeam, chiar daca am pus putina vaselina si pe contur cand am servisat mulineta. Am ramas surprins ca si prin rulmentii capsulati trece apa. Pe ploaie intra apa si pe la manivela, prin rulmentul ala.

Recunosc ca am folosit o vaselina nepotrivita, se pare ca sensibila la apa, pe piesele in rotatie dupa contactul cu apa facea spuma. Dar asta nu a facut decat sa scoata in evidenta problema, dupa utilizare pe ploaie relativ usoara, cca 3ore.

De atunci ung bine pe lateral cu o vaselina vascoasa si rulmentii. Chiar si la galet si nu am probleme, se invarte bine si nu mai fasaie. Uleiul se spala prea repede.
Si atunci ce rost sa te complici cu toate magsealurile astea cand o banala vaselina sau o garnitura bine pusa face foarte bine treaba?

Mereu am folosit in special mulinete daiwa, mi-au placut mai mult decat altele dar consider ca magseal e o complicatie care nu merita. M-am indreptat catre BG si Prorex si imi plac.

My 2 cents

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 09 Sep 2017, 08:34

Zvic sunt de acord cu tine ca modelele vechi de bradia/certate/branzino nu sunt etansate corespunzator.
De fapt asta e singurul minus vizibil. Mai pote apare problema antireturului.
In rest mulinetele sunt beton.
Exemplu:
https://www.youtube.com/watch?v=TDMu88Hmo-I

O garnitura tine bine daca axul urca/coboara liniar, ceea ce nu e se intampla.

Am ales o mulineta magseal sa vad cum se comporta in timp comparativ cu celelalte.
Dupa primul pescuit e clar ca Bradia 2500R are forta mai mare decat Freams 2508 si ca se invarte mai frumos.
Sa vedem in timp.

Scrie răspuns