Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 09 Aug 2017, 08:58

@ George 1985
George1985 scrie:Tdum ai vazut vreuna pe interior?
Sunt in masura sa va dau informatii despre mulineta Daiwa Prorex Spin 2500 RA si chiar sa va pun ceva poze (sper sa le am) daca imi spuneti ce repere va intereseaza. Sunt doar putin strans cu timpul azi-maine...
Cu respect. Rew.


@ Semlecan Ghorghe
semlecangheorghe scrie:T-dum, de ce considerati pickup-ul tubular superior fata de unul clasic tip tija??
Considerentele mele sunt trei:
1) La Daiwa, pickupul tubular previne foarte bine incalcirea firului, deci efect antitangle eficient.
2) La Daiwa, pickupul tubular este mai rigid decat cel din sarma si transmite astfel pe ambele articulatii ale pickupului tensiunile mari aplicate galetului prin firul tensionat, astfel protejeaza bratul pickupului mai bine in suprasarcina.
3) La Daiwa, rezista mai bine in timp un pickup tubular fata de unul din sarma, fiindca se deformeaza mai greu iar anumite componente cum ar fi portgaletul, nu se taie de la firul care ajunge intamplator pe el. Am vazut la modelele cu pickup din sarma si portgalet cu invelis din plastic, fisurat plasticul respentiv (Daiwa Tornado, etc)

Considerentele producatorului Daiwa pot fi altele decat ale mele, dar e clar ca modelele de la varf, Morethan, Exist, etc. au pickup tubular iar cele de la ,,coada" Crossfire, Sweepfire, etc. au pickup din sarma.
Cu respect. Rew.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Sorin » 09 Aug 2017, 10:01

tdum

Din cele argumente de mai sus
doar ultimul .....ca se defprmeaza mai greu mi se pare un argument desi si aici e un draw back....ok se deformeaza mai greu ca o sarma dar odata deformat trebuie schimbat. Pe cand o sarma o mai indrepti la loc

nu cred ca pickupul tubular are vreun rol antitangle . Si asta pt ca nu vad care e fenomenul fizic prin care impiedica la rasucorea firului mai mult decat o sarma
Daca ar fi avut un rol asa de important probabil ca si Shimano Stella ori alte mulinete de top il aveau
iar distributia vreunui efort in capatul cealalt iar mi se pare indoielnica pt ca firul doar la inceput cand se armeaza pickupul vine in contact cu pickupul , pe urma se aseaza pe galet si nu mai are treaba deci pickupul ghideaza firul spre galet la incput nu suporta vreo mare forta
sunt probabil argumente de marketing ale producatorilor menite sa mai castige niste cumparatori
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de stefanflorin » 09 Aug 2017, 11:54

picku-up-ul tubular mai are un minus, pe langa faptul ca odata deformat e imposibil de reparat, si anume actioneaza ca o camera de rezonanta si amplifica vibratiile nedorite.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 09 Aug 2017, 12:23

Eu unul nu-i vad rostul sa fie tubular, sau nu vad un avantaj deosebit.Rigiditatea bratelor vine din articulatii ,pickup-ul doar face legatura intre ele si ajuta cand declansezi bailarm-ul.In ce fel ajuta diametrul lui la prevenirea buclelor imi scapa..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 09 Aug 2017, 12:26

@ Sorin
Sorin scrie:nu cred ca pickupul tubular are vreun rol antitangle . Si asta pt ca nu vad care e fenomenul fizic prin care impiedica la rasucorea firului mai mult decat o sarma
Nu am facut referire la rasucire (twisting) ci la incalcire/agatare (tangle). Si nu dupa tubulatura sau sarma pickupului ci dupa portgaletul care exista in echiparea fiecarei variante de pickup. La Daiwa, varianta cu pickup tubular (presupune si un anume tip de portgalet eficient cu care este imbinat tubul) previne foarte bine agatarea firului (antitangle). Asta am intentionat sa spun.
Sorin scrie:pickupul ghideaza firul spre galet la incput nu suporta vreo mare forta
Nu am facut referire la faza de ghidare a firului spre galet ci
tdum scrie:transmite astfel pe ambele articulatii ale pickupului tensiunile mari aplicate galetului prin firul tensionat, astfel protejeaza bratul pickupului mai bine in suprasarcina.
Deci, in sarcina, cand sunt tensiuni mari pe fir, ele tind sa apropie bratul (cu galetul) de tambur. Un pickup rigid asigura un punct de sprijin suplimentar acelui brat de pickup in timpul suprasolicitarilor. Asta am spus si inainte, in raspunsul pentru domnul Semlecan. Va multumesc pt. interes. Rew.



@ stefanflorin
stefanflorin scrie:picku-up-ul tubular mai are un minus, pe langa faptul ca odata deformat e imposibil de reparat, si anume actioneaza ca o camera de rezonanta si amplifica vibratiile nedorite.
Dupa aceste considerente, Daiwa Morethan Branzino are ceva minusuri fata de Daiwa Sweepfire... Nu-i asa? Astea chiar sunt aspecte la care nu m-am gandit pana acum. Multumesc.

Rew.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Sorin » 09 Aug 2017, 12:45

tdum
ok am inteles cu portgaeltul , e acea piesa conica ce face legatura dintre tub si galet ?
doar ca in sitautia asta portgaletul e important nu si pickupul tubular , adica e meritul portgaletului ...

am inteles acum si la ce te-ai referitt cu partea cu rigiditatea pickupului , asa este .....doar ca un brat solid care tine galetul si care sa nu se indoaie are probabil un rol mai mare decat pickupul rigid care sa-l ajute , adica problema asta ar adresa-o inginerii mai simplu asa decat printr-un pickup tubular



Multumesc tdum de info ,
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 09 Aug 2017, 14:38

Da domnule Sorin, pentru mine, la Daiwa, pickupul inseamna acel subansamblu al mulinetei care cuprinde cele cateva piese ce sunt nituite intre ele. Adica, portgaletul + contragreutatea opusa galetului + tubul sau sarma care le uneste prin nituire.

Am generat acest dialog datorita faptului ca am descris mulineta Daiwa Prorex ca fiind echipata cu un ,,pickup de categorie superioara, tubular". Pot sa reformulez si poate e mai bine sa spun ca este echipata cu un pickup (air bail) asemanator cu cel de pe Steez, Morethan, Exist, Certate, etc. si nu cu unul asemanator cu cel de pe Crossfie, Megaforce, Ninja, Sweepfire, etc.

Mai amintesc un considerent pentru care apreciez pickupurile rigide (tubulare):
Atunci cand inchiderea pickupului este actionata prin aripa de rotor de pe partea cu contragreutatea pickupului, atunci impulsul de declansare a inchiderii, este condus prin pickupul rigid pana in cealalta aripa de rotor in care se afla arcul bistabil ce tine pickupul inchis sau deschis.

Ma bucur ca ne-am inteles. Si eu va multumesc si va salut cu respect.

Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 09 Aug 2017, 15:09

Pickup-ul tubular are o portiune de imbinare in apropiere de galet.Daca e sa fie tot ansamblul rigid, punctul ala de imbinare e un punct slab care in timp poate sa capete joc si s-a dus rigiditatea subansamblului.La Shimano au piesa aceea forjata dintr-o bucata , nu exista punct de imbinare..ala nici sa vrei nu il poti deteriora..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 09 Aug 2017, 16:36

Domnule Semlecan, nu intamplator, am inceput cu ,,La Daiwa" toate cele trei formulari de raspuns la intrebarea dumneavoastra:
tdum scrie:1) La Daiwa, pickupul tubular previne foarte bine incalcirea firului, deci efect antitangle eficient.
2) La Daiwa, pickupul tubular este mai rigid decat cel din sarma si transmite astfel pe ambele articulatii ale pickupului tensiunile mari aplicate galetului prin firul tensionat, astfel protejeaza bratul pickupului mai bine in suprasarcina.
3) La Daiwa, rezista mai bine in timp un pickup tubular fata de unul din sarma, fiindca se deformeaza mai greu iar anumite componente cum ar fi portgaletul, nu se taie de la firul care ajunge intamplator pe el.
Am facut acest lucru, ca sa nu se inteleaga cumva altceva, fiindca comparam un tip de pickup de Daiwa cu alt tip de pickup tot de Daiwa, fiind un topic despre Daiwa. Nu am spus nimic nici de bine nici de rau de alta firma.
semlecangheorghe scrie:Pickup-ul tubular are o portiune de imbinare in apropiere de galet.Daca e sa fie tot ansamblul rigid, punctul ala de imbinare e un punct slab care in timp poate sa capete joc si s-a dus rigiditatea subansamblului.
Sunt de acord cu afirmatia dumneavoastra din citatul de mai sus, doar ca o plasez la categoria accidente, nu la utilizare normala sau uzuri. Iar efecte ale unor accidente domnule, va rog sa ma credeti ca am vazut la toate firmele de mulinete care imi vin in minte, nu doar la Daiwa. Asa ca, nu va suparati, dar raman la convinderea mea ca Daiwa Exist (de exemplu) are un pickup superior fata de Daiwa Sweepfire (de exemplu). Va multumesc pentru implicarea dv. in dialog.

Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 10 Aug 2017, 04:43

Pai nu contest eu ca una e superioara celeilalte sau invers, doar ziceam de insertia aceea ca fiind un posibil punct slab..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns