Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
marianv
junior
junior
Mesaje: 68
Membru din: 15 Feb 2012, 13:30

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de marianv » 10 Dec 2017, 15:42

se poate observa usor in filmuletul de mai jos, cel putin pt daiwa exceler lt, ca mulineta are 2 bare stabilizatoare (la minutul 1:30 se vede schema mulinetei)

https://www.youtube.com/watch?v=Riuw_jm1CXA

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 10 Dec 2017, 19:17

Va multumesc pentru informatii domnilor. E clar. Tamburul e ceva mai mic in diametru, dar s-a pastrat capacitatea anterioara a acestuia. Deci tamburul e mai adanc, mai mic si implicit mai usor. Sunt si doua bare stabilizatoare, (46 si 47 de pe schema) si ar fi grozav ca piesa marcata pe schema cu nr 43 sa fie al doilea rulment cu bile de pe rotor (si al 5-lea in plus fata de modelul anterior care avea 4). Se pare ca ,,povestea merge mai departe" intr-o directie buna pentru toata lumea. Tinta celor de la Daiwa pare tot mai clara: Mulinete cu masa mica, dotate cu atuurile necesare pentru o buna stabilitate in functionare (si fiabilitate in timp) si mai ales un pret mai mic cerut pentru toate aceste caracteristici. Bravo lor, bine pentru noi!

Adresez inca odata multumiri colegilor de forum:
Lucalucian,Godzilla1984 si Marianv. M-au bucurat mult informatiile oferite de dv. Eu le gaseam mai greu sau deloc, fiindca ma descurc mai greu cu p.c.-ul si internetul.

Rew.

godzilla1984
veteran
veteran
Mesaje: 640
Membru din: 21 Aug 2015, 23:29
Localitate: Constanta

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de godzilla1984 » 10 Dec 2017, 20:28

Piesa de la pozitia 43 : cod daiwa 6G466202 se regaseste in schema de la CALDIA 2000/2500/2508/3000/3500/4000 cu acelasi cod si denumire : Ball Bearing (A) . Deci cred ca mai mult ca sigur este rulment.

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Neamtul » 10 Dec 2017, 22:37

Va salut colegi de suferinta. Nu prea am mai fost activ pe forum in ultimul an dar urmaresc discutiile in continuare. :)
Am vazut un filmulet din care reiasa foarte clar ca mulinetele LT sunt mai mici fata de generatiile anterioare. Baiatul care a facut filmuletul a dat un exemplu: Exceler LT 5000 este cam cat un Ballistic EX(sau cum se numeste modelul vechi) de marimea 3000, ma refer la tambur. Corpul pare si el aproximativ egal. Astept sa intre pe stoc la magazinul de unde am mai cumparat in trecut si voi comanda atat Exceler cat si Legalis LT. In caz ca nu vor fi deja pareri pe forum pana atunci, o sa le fac un mic review. :mrgreen:
Am observat ca Daiwa de 1-2 ani incepe sa produca mulinete cu raport calitate/pret mai bun decat in trecut. Era si cazul. Cred ca le-a mai venit mintea la cap. Ma bucur ca in prezent nu mai trebuie sa scot sute de euro din buzunar pentru o mulineta buna.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Spring » 11 Dec 2017, 21:27

Și mai important e ca au început sa bage angrenaje din materiale mult mai bune.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 12 Dec 2017, 06:16

In ultimii 10 ani, lansetele au evoluat enorm in ceea ce priveste raportul greutate -dimensiuni. Era normal ca si mulinetele sa tina pasul. Asa au aparut mulinetele cu carcasa din compozite pe baza de carbon de la cele cu carcasa de aluminiu sau duraluminiu, fiecare firma denumindu-le in stil propriu. Prevad ca ceva trebuie sa se (mai) intample si la lansete deoarece tendinta spre dimensiuni mici vad ca merge inainte, intrebarea este pina unde.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 12 Dec 2017, 15:53

Pana acum m-am ferit de zaion fiindca l-au asociat cu un mecanism intern care se baza pe o singura bara stabilizatoare pe care culisa cel mai firav sistem antitorsiune pe care l-am vazut si in general aveau un singur rulment cu bile pe rotor si un ax foarte subtire pentru tambur, care cumulate si cu binecunoscutul antiretur sensibil la frig, dadeau o mulineta firava si instabila. Sunt semnale ca toate aceste neajunsuri au disparut la noile zaioane - Daiwele de tip LT. care au acum o masa ireal de mica raportata la dimensiuni. Prevad ca aceste mulinete vor crea furori pe piata si ii vor incanta pe aceia ce cauta mulinete fiabile si usoare. Recunosc ca ma tenteaza si pe mine o astfel de mulineta... desi pretuiesc mult mulinetele mele vechi, din metal si cu raport de recuperare 4,8:1, de care n-am sa ma despart de bunavoie.

Despre angrenajele noilor LT-uri, cred ca vor fi mai bune calitativ fiindca au montat pinionul conducator pe un ax din otel, lucru care ofera si alte oportunitati si optiuni comparativ cu pinionul anterior, turnat monobloc odata cu axul (butucul). Iata ca daca se vrea se poate. Avem de acum manivele infiletate si fara jocuri si pe Daiwele ieftine, nu doar pe Daiwele de elita. E de bine!

P.S. Atat de usoare aceste LT-uri, sunt facute parca in ciuda celor care inca mai cred ca mulineta echilibreaza batul...

Rew.

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Neamtul » 12 Dec 2017, 23:24

Urmatorul model LT va fi Prorex LT! E deja pe site-ul Daiwa Germania.
Imi place noua directie pe care o urmeaza Daiwa. :)

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 14 Dec 2017, 08:09

Se pare ca sistemele de franare au puteri mai mari.
2000 - 5 KG
2500 - 10 kg
4000 - 12kg

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de anem » 14 Dec 2017, 10:49

la ce este nevoie sa ai 10kg de frana pe o mulineta de 2500? sau 12kg la 4000? sau chiar 5kg la una de 2000?
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Scrie răspuns