Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
carbocalm
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 234
Membru din: 12 Noi 2017, 11:42
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de carbocalm » 20 Noi 2017, 17:16

Am inteles. Speram sa ies mai ieftin cu ea luata de pe forum, dar cel care le vinde nu mai are varianta de 2500.
Ma voi orienta spre un magazin partener .
Toate bune

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 22 Noi 2017, 10:39

Va semnalez prezenta pe piata a unei mulinete care este ,,sora buna" cu Daiwa BG si cu Daiwa Prorex. Se numeste Daiwa Saltist. Are cate ceva din celelalte doua. Banuiesc ca in curand vor aparea la vanzare si aici pe forum, cu un pret foarte bun pentru ceea ce ofera.

Rew.

carbocalm
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 234
Membru din: 12 Noi 2017, 11:42
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de carbocalm » 23 Noi 2017, 12:02

Multumesc pentru sugestie, insa am schimbat tabara si m-am reorientat la un model de la celalalt brand.
Cu stima,

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Spring » 23 Noi 2017, 19:41

Tp :lol1:
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 24 Noi 2017, 09:59

tdum scrie:Va semnalez prezenta pe piata a unei mulinete care este ,,sora buna" cu Daiwa BG si cu Daiwa Prorex. Se numeste Daiwa Saltist. Are cate ceva din celelalte doua. Banuiesc ca in curand vor aparea la vanzare si aici pe forum, cu un pret foarte bun pentru ceea ce ofera.

Rew.
Informatia de mai sus nu era pt. cineva anume, ci era la modul general. Am vazut ca au aparut deja la vanzare si Saltist-urile (noi-noute) la un pret mic, pe rubrica de vanzari.

Nu exista in varianta 2500R, doar in varianta 2500 (si mai mari) si nu au tambur de rezerva. Rezista bine la coroziune, au rotor drag, arc de viata lunga la pickup, doi rulmenti cu bile pe rotor, doua bare stabilizatoare la interior, rulmenti CRBB, antiretur fiabil si mai ales, sunt bine unse si nu vor necesita intretinere pentru o lunga perioada de utilizare. Le-am recomandat amicilor mei care n-au mai apucat BG si Prorex in stare noua, la pret de mana a doua. Banuiesc ca se vor termina repede si acestea. Restul informatiilor legate de aceasta mulineta sunt disponibile in prezentarile oficiale.

Numai bine! Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 27 Noi 2017, 11:06

Vin cu o intrebare si o rugaminte de asta data la dumneavoastra:

Intrebarea, se refera la interiorul noilor mulinete de la Daiwa, de tip LT (light & tough). Stiti cumva cum sunt structurate? Ma intereseaza doar informatiile despre racordul de oscilatie/antitorsiune. Mai precis, doresc sa stiu abordarea la aceste noi modele a sistemului antitorsiune, daca este cu patine, bare stabilizatoare, sau cu rulmenti si daca sunt unul sau doua sprijine, eventual si cum sunt dispuse?

Rugamintea, se refera la indicarea unui link daca se poate, spre o vedere din interiorul acestor mulinete sau spre o schita (schema mulinetelor de tip LT)

Pana va ajunge la mine acest tip de mulinete va mai dura ceva timp si am zis sa va intreb, daca-mi puteti oferi ceva informatii in legatura cu cele specificate mai sus. E doar curiozitate. Inca sper ca vor gasi (sau poate au gasit deja) varianta optima (in opinia mea), despre care v-am vorbit de mai multe ori. Multumesc anticipat!

Rew.

lucalucian
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 27 Apr 2010, 20:52
Localitate: Craiova

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de lucalucian » 09 Dec 2017, 21:14

Par interesante modelele LT. Excelerul LT are acum 5 rulmenti + rulment la galet si manivela infiletabila, insa nu mai are tambur de rezerva. La dimensiunea de 3000 are doar 215 grame, iar la cea de 4000 240 de grame... deci nu prea imi echilibreaza lansetele. Am vazut pe ebay la un seller din germania ajunge 85 de euro cu tot cu transport. Va dau si link, eu deocamdata nu sunt asa hotarat. :D

https://www.ebay.com/itm/Spinnrolle-Dai ... SwUwFaKVbJ

lucalucian
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 27 Apr 2010, 20:52
Localitate: Craiova

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de lucalucian » 09 Dec 2017, 21:51

Privind la acest filmulet https://www.youtube.com/watch?v=B4ijl9_8Avk cred ca cei de la Daiwa au redimensionat marimea tamburilor ca si circumferinta, deoarece Daiwa Ballistic lt de 2500 pusa langa un stradic de 2500 este putin mai mica, iar inainte Daiwa de 2500 era mai mare.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 10 Dec 2017, 12:41

lucalucian scrie: La dimensiunea de 3000 are doar 215 grame, iar la cea de 4000 240 de grame... deci nu prea imi echilibreaza lansetele.
Va salut si imi pare rau ca va spun, dar, dezechilibrarea lansetelor pe care o semnalati, nu se datoreaza mulinetelor, oricare ar fi ele. S-a discutat pe aceasta tema destul si nu mai reiau discutia. Punctez doar faptul ca aceste mulinete foarte usoare pentru gabaritul lor, nu pot fi acuzate ca nu echilibreaza ansamblul lanseta.

Se remarca cu lejeritate faptul ca cei de la Daiwa au dorit sa iasa pe piata cu mulinete cu o masa extrem de mica, cu un pret bun de asta data si le-a reusit. Marea mea curiozitate se leaga insa de constructia mecanismului intern. As fi dezamagit sa fie la fel de firave si sa genereze aceleasi probleme in exploatare ca si generatia anterioara de ,,zaioane" ale caror carente le-am descris deja. Nu am deschis inca aceste mulinete si nici macar nu am vazut o schema, dar, daca au un singur rulment cu bile pe rotor si au un singur ax antitorsiune, atunci prefer sa aleg Ninja sau Revros care nici ele nu au corp din metal, si au doar un rulment cu bine pe rotor, dar au DOUA AXE antitorsiune (sau bare stabilizatoare cum sunt denumite de constructor), ceea ce este foarte important.

Despre dimensiunea tamburului pot sa-mi dau doar cu parerea. Cred ca s-au pastrat cotele si capacitatea tamburilor si aparentele din filmulet se datoreaza distantelor diferite ale celor doua mulinete fata de obiectivul camerei. Se vede si comparand mainile operatorului. Dreapta pare mai mare dect stanga. In general, Daiwa a pastrat dimensiunile si alcatuirea tamburilor pt aceleasi mulinete, dar de generatii diferite. Adica Procaster X s-a potrivit pe Procaster A, la fel si la Exceler si la altele. Desigur, pot sa ma insel, sunt doar presupuneri pana nu am un LT in mana.

Daca va hotarati si cumparati una din aceste LT-uri, va rog sa puneti o fotografie aici cu schema mulinetei, sa vedem ce au facut... Multumesc.

Rew.

godzilla1984
veteran
veteran
Mesaje: 640
Membru din: 21 Aug 2015, 23:29
Localitate: Constanta

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de godzilla1984 » 10 Dec 2017, 13:19

Conform acestui film ( https://www.youtube.com/watch?v=4bM283CtyfI ), se pare ca sunt modificari la diametrul tamburilor.


Imagine <- click dreapta - open image in new page/tab

Scrie răspuns