Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 17 Oct 2017, 13:57

Despre o Daiwa categoria ,,ieftinica" azi...

Iata ce sistem antitorsiune surprinzator am gasit in Daiwa Crossfire 2000A:
Imagine
Imagine
Un sistem antitorsiune cu doua sprijine in acelasi plan cu axul tamburului, unul de tip patina (stanga) si unul de tip rola acoperita cu o cale de rulare (dreapta). Acea cale de rulare, este o placa de metal prinsa cu doua suruburi. Este exact ceea ce lipseste noilor Morethan si Certate, ca sa fie echipate cu doua sprijine antitorsiune operative (pe rulmenti), ca sa le urce foarte sus intr-un top al fiabilitatii. Astept in continuare acel moment in care vor face acel pas, atat de necesar si pe care am sa vi-l semnalez la momentul cand voi lua contact cu el. Pana atunci ma amuz cum se invart in jurul cozii... si imi vine sa-i ajut parca... caldut... cald... cald...

Rew.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de crapmaniacul » 17 Oct 2017, 20:31

Este surprinzator faptul ca aceste up-grade-uri de fiabilitate inca lipsesc la Daiwele de top (Certate si Morethan) in timp ce le gasim la unele modele entry level ale aceluiasi producator ... In ultima vreme cei de la Daiwa au batut multa moneda pe doar doua aspecte - mag-sealed si zaion - si cam la asta s-a redus toata inovatia lor ...

Cu siguranta ca ati "operat" cateva din noile Hagane-uri de la Shimano, un TP, poate si o Stella Fi. Si acolo ati intalnit o situatie similara dpdv al lipsei suportului suplimentar anti-torsiune ? Sau Shimano din acest punct de vedere sta mai bine decat Daiwa ? Multumesc ptr eforturile de a impartasi cu noi experienta personala.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 17 Oct 2017, 22:57

crapmaniacul scrie:Cu siguranta ca ati "operat" cateva din noile Hagane-uri de la Shimano, un TP, poate si o Stella Fi. Si acolo ati intalnit o situatie similara dpdv al lipsei suportului suplimentar anti-torsiune ? Sau Shimano din acest punct de vedere sta mai bine decat Daiwa ?
In topicul ,,O Stella surprinzatoare" sunt ,,operate" mulinetele de care ati pomenit. Ele au doi suporti antitorsiune operativi, insa nu se bazeaza pe rulmenti (deci pe rostogolire si frecari aproape nule) ci se bazeaza pe frecarea pe doua axe antitorsiune si care nu sunt in acelasi plan cu axul tamburului. Un sistem antitorsiune cu doi suporti operativi asemanator, bazat pe frecarea pe doua axe antitorsiune si in acelasi plan cu axul tamburului gasim la mulinetele (prezentetate in primele pagini ale acestui topic) Daiwa: Revros, Exceler A, BG, Prorex, etc. dar, foarte bizar, nu si la modelele de varf, care au doar un suport antitorsiune, ceea ce este (dezamagitor) surprinzator asa cum ati apreciat corect chiar dumneavoastra.

Va multumesc. Rew.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Spring » 18 Oct 2017, 06:40

Foarte frumos.
As avea totusi o observatie. La patina dubla cu rulmenti frecarile nu sunt nule, ba chiar sunt considerabile, iar tijele antitorsiune nu conteaza daca se afla sau nu in planul axului.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 18 Oct 2017, 07:26

crapmaniacul scrie:Este surprinzator faptul ca aceste up-grade-uri de fiabilitate inca lipsesc la Daiwele de top (Certate si Morethan) in timp ce le gasim la unele modele entry level ale aceluiasi producator ... In ultima vreme cei de la Daiwa au batut multa moneda pe doar doua aspecte - mag-sealed si zaion - si cam la asta s-a redus toata inovatia lor ...

Cu siguranta ca ati "operat" cateva din noile Hagane-uri de la Shimano, un TP, poate si o Stella Fi. Si acolo ati intalnit o situatie similara dpdv al lipsei suportului suplimentar anti-torsiune ? Sau Shimano din acest punct de vedere sta mai bine decat Daiwa ? Multumesc ptr eforturile de a impartasi cu noi experienta personala.
Tocmai asta este marea diferenta intre Shimano si Daiwa.La Shimano , sprijinul axului principal (acest suport antitorsiune) se face pe una sau doua bare de culisaare.Pina acum aceste bare stateau fixate in niste locasuri in care intrau foarte usor,deci exista un mic joc .Acum capetii barelor de culisare in partea dinspre spate a mulinetei au doua garnituri mici de cauciuc care si etanseaza si rigidizeaza.La toate acestea se adauga toleranta dintre diamterul patinei si diametrul barii de cuisare.Oricum ar fi , este de preferat culisarii prin patina unde frecarea este mare..Dupa o perioada de folosinta eu zic ca din acea zona de frecare la Daiwa vaselina se cam duce..la Shimano gresarea axelor de culisare este muult mai eficienta..de aici si fiabilitatea superioara a sistemului..

P.S.Doua modele emblematice ale Daiwa au sistem de culisare sprijint pe ax nu pe patina..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 18 Oct 2017, 09:13

@ Spring. Va salut!
Spring scrie:La patina dubla cu rulmenti frecarile nu sunt nule
Aici suntem de acord, dupa cum se vede in ceea ce spunem.
tdum scrie: frecari aproape nule

Asta v-as ruga s-o explicati, fiindca nu o inteleg:
Spring scrie:ba chiar sunt considerabile
Adica nu inteleg de ce spuneti ca doi suporti antitorsiune care se sprijina pe rulmenti, au frecari considerabile. Atunci cum putem clasifica frecarile la suportii antitorsiune fara rulmenti, fie pe patine fie pe bare???
Spring scrie:tijele antitorsiune nu conteaza daca se afla sau nu in planul axului.
Referitor la afirmatia dv. de mai sus, va spun parerea mea. Da, nu conteaza daca tijele antitorsiune nu sunt in acelasi plan cu axul tamburului la o mulineta noua. La o mulineta utilizata, cele doua tije se freaca permanent prin cele doua orificii prin care culiseaza, astfel incat se pierde substanta si apar uzuri-jocuri, Orificiile se ovalizeaza si axele isi reduc diametrul, lucru care descentreaza axul tamburului si il fac sa se frece de camasa (angrenajul) prin care culiseaza, ca si cum ar fi un singur suport antitorsiune nu doi. Acest lucru nu se intampla la mulinetele cu doi suporti (axe-tije) antitorsiune situati in acelasi plan cu axul tamburului, oricat de mari ar fi uzurile. Asa inteleg eu si va rog sa-mi spuneti daca ma insel.

Cu respect! Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 18 Oct 2017, 13:31

@ Semlecan Gheorghe

Va salut!
Observ cu usurinta ca va fac placere comparatiile intre Shimano si Daiwa si mai ales blamarea celei din urma. Nu va combat cu nimic, incerc sa fiu doar obiectiv si de aceea, daca am avut ceva lipsuri de semnalat, am facut-o, indiferent daca a fost vorba de o firma sau de cealalta. Nu tin partea nimanui. Amandoua au plusuri si minusuri. Asa cum oamenii la care tin sunt cei care ma pot ,,rani" mai mult decat strainii, asa si marca de care m-am atasat ma poate dezamagi mai mult decat altele atunci cand face prostii si nu am ezitat sa fac public acest lucru. Folosesc doar Daiwa si se datoreaza faptului ca prima mea mulineta Daiwa (din familia SS-ului) mi-a fost daruita de mentorul meu in materie de spinning (Dumnezeu sa-l odihnesca). O folosesc si in prezent alaturi de celelalte. Tin sa folosesc o singura marca si cum de acea mulineta nu ma despart, am hotarat cu ceva ani in urma, sa le schimb pe toate. Asa am trecut integral pe Daiwa. Inainte de asta, le aveam toate Okuma. Poate daca primeam de la el o mulineta Shimano, acum le aveam toate Shimano. Cine stie...? Oricum le-as fi evitat pe cele fara buton de decuplare a antireturului asa cum evit acum Daiwele cu magneti. Poate sunt doar ,,pasarele la mansarda" si astea se datoreaza si faptului ca avem de unde alege...

Shimano si Daiwa sunt comparabile. Daca ar exista o ,,prapastie tehnologica" intre ele, nu ar fi posibile comparatii. Ma bucur ca Daiwa a facut pasi importanti pe segmentul de mulinete ieftine si mijlocii si astept inovatii pe masura si pe segmentul de varf, care vizibil a ramas in urma. Acesta a si fost de fapt scopul acestui topic, sa vedem impreuna cum se misca aceasta firma, fiindca la un moment dat, a dat semne ca a ramas in urma. Iata insa ca a recuperat vizibil si inca vor mai aparea imbunatatiri, fiindca asa cum am aratat, mai este loc...

Sa auzim numai de bine.

Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 18 Oct 2017, 21:43

Da aveti dreptate, blamez o firma care cere mult prea mult fata de ceea ce ofera.
Nu ma intereseaza ce scrie pe mulinete..daca pe o mulineta gen twinpower ar scrie Daiwa as alege-o din start si daca pe o mulineta de care e doar reclama ar scrie Shimano nici nu m-as uita la ea.Am aversiune in general, fata de chestiile care se dau drept ceea ce nu sunt si nu ascund asta.Daiwa Tournament SS a fost la vremea ei un fel de Stella..are sistem wormshaft , o raritate in conceptul Daiwa , ceva obisnuit la Shimano..la seriile de la mijloc in sus..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Spring » 18 Oct 2017, 22:14

tdum scrie:@ Spring. Va salut!
Spring scrie:La patina dubla cu rulmenti frecarile nu sunt nule
Aici suntem de acord, dupa cum se vede in ceea ce spunem.
tdum scrie: frecari aproape nule

Asta v-as ruga s-o explicati, fiindca nu o inteleg:
Spring scrie:ba chiar sunt considerabile
Adica nu inteleg de ce spuneti ca doi suporti antitorsiune care se sprijina pe rulmenti, au frecari considerabile. Atunci cum putem clasifica frecarile la suportii antitorsiune fara rulmenti, fie pe patine fie pe bare???
Spring scrie:tijele antitorsiune nu conteaza daca se afla sau nu in planul axului.
Referitor la afirmatia dv. de mai sus, va spun parerea mea. Da, nu conteaza daca tijele antitorsiune nu sunt in acelasi plan cu axul tamburului la o mulineta noua. La o mulineta utilizata, cele doua tije se freaca permanent prin cele doua orificii prin care culiseaza, astfel incat se pierde substanta si apar uzuri-jocuri, Orificiile se ovalizeaza si axele isi reduc diametrul, lucru care descentreaza axul tamburului si il fac sa se frece de camasa (angrenajul) prin care culiseaza, ca si cum ar fi un singur suport antitorsiune nu doi. Acest lucru nu se intampla la mulinetele cu doi suporti (axe-tije) antitorsiune situati in acelasi plan cu axul tamburului, oricat de mari ar fi uzurile. Asa inteleg eu si va rog sa-mi spuneti daca ma insel.

Cu respect! Rew.
Patina cu rulment e putin mai eficienta fata de patina fara rulment, dar rulmentul se rostogoleste pe un canal de unde rezulta alta frecare. Fata de sistemul cu tija frecarea per total e mai mare pentru ca implica alte piese aflate in contact cum e sistemul biela de pe roata locomotiva care patineaza in alt canal. Asta e un sistem mai solid intradevar dar se simte doar de la mulinete de 6000 in sus in eficienta, unde sunt forte foarte mari ce trebuiesc preluate.
In ceea ce priveste torsiunea chiar nu conteaza pozitia barelor de culisare, chiar si daca luam in calcul uzura pentru ca torsiunea e unidirectionala, plus ca uzura tine de materiale si de lubrifiere in cazul mulinetelor pe vierme, nu sunt din zamac la nici una.

Ca si paranteze daiwa va schimba zamacul din angrenaje cu un aliaj de aluminiu anul acesta sau la anu.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Spring » 18 Oct 2017, 22:26

Ca si completare, daca se uzeaza tija e pa mulineta oricum pentru ca e afectat sistemul de oscilatie, indiferent de pozitia tijei. Trebuie sa vedem angrenajul tot in ansamblu, nu ca sistem izolat. Axul e solicitat la torsiune cu incovoiere si intindere, nu doar incovoiere pura.
De obicei eu ma pun in pielea celor care le-au gandit si mi-e mai usor sa inteleg de ce au fost facute asa, decat sa caut un motiv propriu din exterior. Asa si putem sa intelegem unde a facuta o alegere pe considerente economice si unde sunt solutii ingineresti.

Stima si respect!:)
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Scrie răspuns