Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de crapmaniacul » 11 Sep 2017, 14:49

Multumesc domnule tdum pentru aprecieri. Raman la impresia deja formata conform careia acest Morethan este facut ptr placerea si ego-ul pescarului cu buget generos, iar Certatele echivalent 2510R-PE este aceeasi Marie cu alta palarie, la un pret mai “popular” care sa asigure totusi si volume de vanzari producatorului.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 11 Sep 2017, 17:16

Morethanul fata de certate are angrenajul din bronz-otel. Daca se uita cineva pe un site va constata ca un astfel de angrenaj costa cam 2-300$.
De aici diferenta de pret. Or mai fi si alte diferente mai mici cum este tamburul hibrid aluminiu-carbon.
Pt un pescuit "normal" as merge pe certate. Din pacate marimea 2500R, pe acest model, este doar cu raport mare de recuperare.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de crapmaniacul » 11 Sep 2017, 17:48

George1985 scrie:Morethanul fata de certate are angrenajul din bronz-otel.
Din pacate marimea 2500R, pe acest model, este doar cu raport mare de recuperare.
Si la Certate normal model 2013 angrenajele din ce material sunt făcute ? Vorbeam de modelul de Morethan 2014 care are raport tot 4.8 ca si Certate 2013, ambele mărimea 2510R-PE.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de adrian99 » 11 Sep 2017, 20:21

vegase,ca sa faci o afirmatie trebuie sa te bazezi pe ceva;tu ai cerut parerea lui tdum(un om deosebit care are amabilitatea sa ne destainuie din vastele lui cunostinte in materie de mulinete(mai ales servisarea lor).
eu iti pot spune cu certitudine diferente intre modelele amintite intrucat le-am pescuit.morethanul poate fi considerat un moft intrucat pretul(uneia noi-piata romaneasca ajunge la 3800-4000lei).insa poti sa cumperi second de la cineva de incredere la un pret corect;a se retine Corect,nu decent.
daca vrei preturi decente nu trebuie sa iei in considerare aceasta mulineta.asa zisele preturi decente(pentru Morethan(800-1000lei)sunt adevarate "tepe"
certate 2510R-PE pe langa un deseign nereusit ruleaza inferior(punctul meu de vedere) primei serii(cea care a deschis calea mag-sealed).eu nu-ti recomand aceasta mulineta(nici noua nici second).

morethanul...ca despre el s-a discutat,iti pot spune c-am vandut prima bucata si caut sa o vand si pe a doua intrucat am vandut si din lansete si nu mai am pe ce sa le montez.asta este singurul motiv.mulinetele se comporta impecabil,echilibreaza foarte bine gama M-MH,chiar H.

niciodata n-am ridicat in slavi ce-am vandut,n-am cerut preturi "ireale",am negociat,am acceptat pretul oferit.recunosc,mi-a placut si-mi place sa experimentez si de aceea am "rulat" o groaza de scule

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 11 Sep 2017, 20:40

Am vrut si eu certatele 2013 acelasi 2500R.
Am ajuns la concluzia ca ori sunt "golan" si iau tot branzino, ori iau una ieftina si de tavaleala(ceea ce am si facut).
Branzino vechi e zdravan. Asa ca as merge pe calea batuta daca tot dau niste bani si as lua tot branzino. imi si place designul.
La fel de mult mi-a placut si certatele 2016 care isi merita leutii, cum zice adrian99, pretul corect, nu ce este prin magazinele din Romania.
Pe Certate banuiesc ca e un material asemanator lui hagane de la shimano, care este la jumate din pretul bronz/otelului.
Mai conteaza si ce vrei sa faci cu ea.
Pt aplicatii heavy branzino o sa tina mai bine decat certate in timp.
Ala 2014 e mai pt Romania, astea 2017 sunt mari si cu raport de recuperare ridicat.
http://daiwafishing.com.au/products/morethan/

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de crapmaniacul » 11 Sep 2017, 23:01

Adrian99 nu vreau sa cumpăr Morethan cu 900-1000 Ron, nu stiu cum ai tras tu concluzia asta, ptr ca in mod clar va fi o moară stricată la acel pret, n-as putea sa cred altceva. Altceva am spus eu anterior. Am spus ca diferențele palpabile si implicit observabile in pescuit între Certate 2510R-PE model 2013 si Morethan 2510R-PE model 2014, acele diferențe justifică rațional greu sau deloc diferența majoră de preț in opinia mea. Singurul argument care cat de cat ar sta in picioare ar fi mecanismele interne construite din materiale net diferite cu un plus ptr Morethan. Cu Certate modelul amintit anterior am pescuit si n-am avut ce sa ii reproșez, insa Morethanul rula la rece cu 10% mai fin decât Certate, ambele mulinete fiind nou noute.
Din punctul meu de vedere diferentele intre cele doua in pescuit nu le simti cu adevărat, insa probabil Morethanul este mai durabil in timp si ajungi sa constați asta dupa cativa ani buni de pescuit ... Ambele mulinete au o calitate foarte bună.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 19 Sep 2017, 18:01

Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 19 Sep 2017, 21:25

Par interesante. Intr-adevar, ,,povestea merge mai departe". Vad ca si mare parte din denumiri se pastreaza, lucru pe care personal il apreciez mai putin, fiindca cu timpul, cu atatea tipuri de Luviasuri, Fuegouri, Excelere, etc, ajungem ca intr-o conversatie sa nu ne mai intelegem asupra unui model anume. Dar, asta e, obiceiul acesta se poarta si la alte firme, de parca s-ar fi terminat denumirile.

Sunt diferite povesti, urate, frumoase, captivante, de adormit copii, etc. Sa vedem unde se va incadra si aceasta ,,poveste" pe care Daiwa o duce si mai departe. Sper sa gasesc de acum macar la Steez si Exist, altceva in interior, in special la capatul axului tamburului... si atunci, in ceea ce ma priveste, voi sti unde sa incadrez ,,povestea" asta. Altfel... frumoase!

Multumim pentru link. De studiat! Sa auzim de bine!

Rew.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de zvic » 20 Sep 2017, 09:23

Pai e ca la masini, modelul si anul.

Certate 2006, 2010, 2013 si 2016 ...

E ok, numele e asociat cu clasa mulinetei.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 20 Sep 2017, 14:54

M-am uitat peste ele, la parametri, la echipari, etc. Frumoase, lucioase, decupate, majoritatea cu pret bun fata de ceea ce ofera, dar si prin comparatie cu generatiile anterioare. Aproape toate insa, cu raport de recuperare marit. In ceea ce ma priveste, cu cat vad mai multe, cu atat ajung sa tin mai mult la vechile mele Daiwe cu raport de recuperare de 4,8:1. Ramane de vazut cu ce au venit nou la mecanica din interior la modelele de varf. Sper sa fie o imbunatatire, fiindca era loc... altfel, dezamagirea este cu atat mai mare cu cat promovarea noilor produse si implicit asteptarile noastre, sunt mai mari.

Rew.

Scrie răspuns