Cum vede salaul ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 20 Mai 2010, 11:15

deci si tu , kzoli ai aceeasi senzatie ca shalaul nu prea se impaca cu apa tulbure ....

la mreana nu am pescuit dedicat niciodata, am luat doar accidental la twister - da un drill spectacol :D :D :D

ziceam de pasnic, cand pescuiam la crap/caras pe dunare , nu prea prindeam mare lucru daca era apa tulbure bine ... si cred ca din acelasi motiv ... nici la crap cred ca nu-i place sa ia namol cat china prin branhii, si isi restrange activitatea daca este foarte mult namol in suspensie ....

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 20 Mai 2010, 11:18

nici omul nu vede noaptea prea colorat:daca privesti frunzisul padurii zici ca-i verde ca asa stii.asa-ti zice subconstientul dar in realitate al vezi in nuante de negru.asa si cu salaul .cred ca noaptea vede mai bine ca asa-i facut.o bufnita care zbuara ziua nu se da cu capul de copaci dar de vanat vaneaza noaptea ca atunci are acuitatea vizuala cea mai mare.vede mai bine amanuntele .cred ca noaptea n-are importanta ptr,salau daca dai cu negru ,verde,sau rosu.cum e vorba aia;noaptea toate pisicile sunt negre :D

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 20 Mai 2010, 11:24

[quote="toni f"]deci si tu , kzoli ai aceeasi senzatie ca shalaul nu prea se impaca cu apa tulbure ....

In apa tulbure si mare se poate incerca langa mal( au fost cazuri ca am facut zeci de km pana am ajuns la locul de pescuit si cand eram acolo apa era murdara rau de tot,atunci experimentam ,improvizam ,daca tot eram acolo ), sau in zone ferite de curent unde e apa mai linistita si un nitel mai mai curat .... se adapostesc pe acolo si albiturile ,iar rapitorii dupa ei :lol:

Avatar utilizator
nickydarnico
senior
senior
Mesaje: 396
Membru din: 07 Apr 2006, 17:56
Localitate: Sibiu/Cisnadie
Contact:

Re: Cum vede salaul ?

Mesaj de nickydarnico » 18 Noi 2016, 11:57

Nu stiu daca mai este activ topicul , dar incerc totusi ....
am citit tot ce s-a scris si nu am reusit sa-mi fac o imagine despre vederea salaului.
stiu sigur ca vede foarte bine atat in limina zilei cat mai ales noaptea (fiind un peste nocturn) din lucrarile citite deja pe net .
curiozitatea mea este alta : cum percepe spectrul ultraviolet ???? este cercetat faptul ca are vedere in spectru uv , dar poate cineva sau ceva sa perceapa culorile uv daca nu sunt activate ??? :roll: adica , culorile sunt "inbunatatite" cu activatori uv dar daca spectrul de lumina este lipsit de radiatii uv, (asta in cazul in care se poate asa ceva :oops: ) cum pot fii activate ?
eu am o lampa cu "luminita albastra" si sub razele ei, culorile "explodeaza" oare are si salaul o lampa ?? :lol1:
nici nu stiu cum sa formulez intrebarea , sa primesc un rsapuns adecvat.
daca poate cineva sa faca o trimitere spre un link cu explicatii , as fii foarte bucuros sa ma pot documenta .
Hai vara !! hai!!!!!( poate la anu' )

Scrie răspuns