Cum vede salaul ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 20 Mai 2010, 09:05

[quote="lacatins"]in sfarsit un topic interesant.Acum sa va spun parerea mea,salaul vede foarte bine in mediu mai putin luminos(fundul apei,noaptea),

Cu tot respectul , are camere infra ? sau cum vede noaptea mai ales la 10 m adancime unde si ziua e intuneric aproape .... Ca se bazeaza pe alte simturi e ok ,dar noaptea vede doar daca e ruda cu vre-o felina ....

Avatar utilizator
aquaelement
junior
junior
Mesaje: 97
Membru din: 11 Feb 2009, 08:24
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de aquaelement » 20 Mai 2010, 09:28

adrian frunza scrie:daca tot v-ati ambalat va dau 2 teme de discutie :
a.salaul nu percepe culorile ca omul ,alegerea culorii nalucii e pur subiectiva .(mai toate animalele vad altfel decat omul)
b.bass are vederea sensibila la UV ,oare salaul nu are aceesi adaptare ?
Da ,de aceasi parere sunt si eu ,salaul nu percepe culorile precum omul...cat despre sensibilitatea la UV ,e si aici suficent de discutat ,pentru ca sensibilitatea se manifesta diferit de la o specie la alta .

P.S
...Zona elipsoidala si segmentele exterioare regiunilor conurilor duble se rotesc in zona alungita a retinei centrale, resucindu-se in jurul axelor la intervale,pe toata perioada de 24 de ore pe zi.
Interesant,nu ? :D

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 20 Mai 2010, 09:28

semlecangheorghe scrie:A aparut pe piata un spray care aplicat pe naluca, o face vizibila in spectrul uv.Costa 38 ron recipientul.Interesant de incercat.Rectific, nu stiu daca este nou pe piata, la noi in Arad a aparut de curind intr-un magazin.
Mai demult am incercat sa experimentez cu naluci fosforescente ,stiu ca nu e aceasi treaba dar erau fara succes, prindeam ocazional dar nu doar ca era tunat ...
Spray ul UV mai degraba pe la discoteci :lol: :lol: :lol: , pentru un altfel de pescuit :lol:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Mai 2010, 09:37

Sprayul ala s-ar putea sa fie mai repede prinzator de pescari cu buzunare pline,dar s-ar putea sa si dea rezultate :roll: Exista o singura cale sa afli...testind.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 20 Mai 2010, 09:39

kzoli a scris: "Ca se bazeaza pe alte simturi e ok ,dar noaptea vede doar daca e ruda cu vre-o felina ...."

Dupa cum arata ochiul salaului, felina/matza lu' mamaie s-ar putea sa fie o biata cartita prin comparatie ;)
Ochii aia clar par facuti sa vada si inca bine... Sa luam de exemplu ochii somnului: fara sa am studii se specialitate as zice ca somnul vede lumini si umbre... Cu toate astea este un vanator redutabil, dar! un mare dar... cu exceptia pescuitului la clonc(unde urmareste si vine pe sursa zgomotului) deseori am observat, ca trebuie sa i-o plasezi la mustata pentru a avea atac.

Totusi (revenind) am prins salai pe apa tulbure atat pe lacuri cat si pe Dunare... in ce masura i-a ajutat vazul pe salai nu stiu... dar intradevar atacurile pareau sa fie pe nunate deschise, verde fluo... chartreuse glitter...
Automat ca insistam mai mult cu ce aveam rezultat, nu avea rost pe o apa cafea cu lapte sa incerc un mormoloc gri cu spate negru...sau eu nu am incercat...
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
aquaelement
junior
junior
Mesaje: 97
Membru din: 11 Feb 2009, 08:24
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de aquaelement » 20 Mai 2010, 10:00

Dupa cum arata ochiul salaului, felina/matza lu' mamaie s-ar putea sa fie o biata cartita prin comparatie
buna comparatia cu matza lu' mamaie :D

Cat despre transparenta apei ,nu va faceti griji ,salaul are un arsenal greu de imaginat cand vine vorba de localizare si prinderea pestilor prada pe o apa tulbure ....Data vitoare ti-as sugera sa incerci o guma neagra pe o apa braga :wink:
vorbim

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 20 Mai 2010, 10:03

aqua si adi, cu siguranta ca nu le percepe ca omu, ca are ochiu construit altfel ...

ideea este ca noi prindem mai bine sau mai prost cu niste culori, si dupa aia tragem concluzia ca unele ii plac mai mult si altele mai putin ....

sau unele ii plac mai mult in anumite circumstante, si mai putin in alte circumstante ...

cred ca este deja prea mult sa intram in morfologia ochiului salaului, si conuri, conulete si panglici panglicute ....

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 20 Mai 2010, 10:07

aqua, pe o apa braga, o mai fi cum o mai fi ...

dar pe apa cafea cu lapte eu nu am prins niciodata salau, si cred ca motivul nu este vederea, ci am senzatia ca pe asemenea apa , shalo pur si simplu sta ascuns si inactiv, sa nu ia namol la branhii ...

si pe vremea cand pescuiam la pasnic, nu prea prindeam pe apa tulbure ...

numai somnul am vazut sa fie activ in asemenea circumstante, si aia pt ca eu cred ca e mai smecher in procesul lui respiratoriu ...

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 20 Mai 2010, 10:15

Somnul e alta mancare , cum sta mai ales prin adancuri n-are nevoie de ochi , ... avand piele pe tot corpul are milioane de receptori care ofera informatii despre mediul extern iar mustatiile sunt niste receptori extraordinari . Lungimea mustatilor este de obicei egala cu distanta in care e eficace sa absoarba somnul prada ..... Deschide gura creand un sorb care aspira apa si cu apa intra si momeala ( pestisorul sau ce o fi ) in gura .
Nu contest ca somnul vede bine sau mai putin bine dar cred ca e mult mai bine informat prin alti senzori decat prin ochi . Insa noaptea daca luminati spre el dispare in cateva clipe de pe suprafata apei ,acuma ca vede cu ochi sau simte cu pielea nu stiu cert e ca in noptile innorate sau fara luna mananca la suprafata foarte bine in schimb in noptile cu luna plina doar in umbra salciilor sau langa stufuri mai e de zarit ....
Am largit mult cu mustaciosul ,dar prea mult nu e de comparat cu salaul ,nici din punc de vedere anatomic , nici in privinta hranirii ....
Cel putin dupa cunostintele mele . :?

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 20 Mai 2010, 10:18

dar pe apa cafea cu lapte eu nu am prins niciodata salau, si cred ca motivul nu este vederea, ci am senzatia ca pe asemenea apa , shalo pur si simplu sta ascuns si inactiv, sa nu ia namol la branhii ...

De multe ori am gasit salai morti dupa inundatii ,sau eliberari bruste de apa de la baraj . Nu stiu din ce cauza dar numai salai erau alte pesti n-am gasit ....

numai somnul am vazut sa fie activ in asemenea circumstante, si aia pt ca eu cred ca e mai smecher

Incerca in apa cafenie mreana langa mal cu rama groasa ( sau chiar din plastic ) ,o sa ai surprize frumoase ....

Scrie răspuns