cum scot rotor nut stella 2014?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

cum scot rotor nut stella 2014?

Mesaj de johnnybravo » 03 Sep 2017, 16:36

sal,

sunt in mijlocul "operatiei", pacientul e varza deja asa ca mai incerc o data pana sa inchid la loc....

ati servisat stella 2014? cum ati scos nuca (rotor nut)? desurubare in sens invers acelor de ceas? sunt ceva sigurante ce nu le observ eu si trebuiesc scoase? help :) :wallbash: :explode: :bere:

merci

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: cum scot rotor nut stella 2014?

Mesaj de johnnybravo » 03 Sep 2017, 17:30

https://www.youtube.com/watch?v=K3zdD_5LXnw

7:40....vad ca si altii bajbaie :) incerc in sensul acelor de ceas... $9 piesa

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: cum scot rotor nut stella 2014?

Mesaj de tdum » 03 Sep 2017, 19:18

Buna seara. Daca este vorba de piulita ce asigura rotorul, atunci destrangerea acesteia se face in sensul acelor de ceasornic. Daca nu cedeaza din prima, atunci trebuie stransa inca putin si apoi la urmatoarea incercare de destrangere va ceda. Chiar nu stiu de ce i-au facut filet invers din moment ce are prevazuta si o siguranta de acoperire si blocare cu doua suruburi. Spor la treaba!

Rew.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: cum scot rotor nut stella 2014?

Mesaj de johnnybravo » 03 Sep 2017, 19:38

da da...maine la dedeman dupa tubulara teava de 12...cheia franceza si cheia simpla nu i-au dat de cap :respekt:

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: cum scot rotor nut stella 2014?

Mesaj de tdum » 03 Sep 2017, 20:21

Am de facut o recomandare daca nu este cu suparare:

Grija mare cu sculele la axul tamburului cand desfacem piulita rotorului. Au ajuns la mine ceva mulinete cu axul deformat de la sculele nepotrivite (cleste patent cel mai adesea) cu care proprietarii au incercat sa destranga acea piulita. Este util sa miscam rotorul pana ce axul tamburului intra la maxim in corpul mulinetei si apoi sa desfacem piulita ca sa nu atingem din greseala axul (filetul acestuia etc.)

Inca odata, spor la treaba si scuze daca sfatul de mai sus a fost in plus. Numai bine!

Rew.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: cum scot rotor nut stella 2014?

Mesaj de johnnybravo » 04 Sep 2017, 18:13

nu e loc de suparare cand sunt comentarii obiective, utile, pertinente si mai ales reale :D mi s-a intepenit, in stradania mea, cheia franceza intre ax si partea laterala a rotorului :lol1:

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: cum scot rotor nut stella 2014?

Mesaj de RYOBI » 18 Sep 2017, 21:15

Trimte mulineta la unu care stie lasa experimintele daca era daiwa era simplu cu bicicletele de top e mai greu
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: cum scot rotor nut stella 2014?

Mesaj de semlecangheorghe » 19 Sep 2017, 18:11

Da mai Ryobi asa de buna e firma Daiwa :lol: :lol: :lol: incat la ICAST , Shimano io luat fata la mulinete de apa sarata cu noul Sustain, iar la alea pe invers curado k o rupt iarasi gura targului, Daiwa situandu-se ca de obicei oriunde numai pe locul 1 nu..

http://www.icastfishing.org/icast-2017- ... w-winners/

Iar spre stiinta ta, Shimano sunt mulinete profesionale la care se cer scule profesionale, nu merge cu orice improvizatie asa cum pari sa sugerezi tu ca ar merge la Daiwa..de fapt de ce ma mir, dacia 1300 o reparai cu un patent si-o sarma , vad ca la fel si la daiwe trebuie sa faci modificari majore in mecanism ca sa functioneze in parametrii..nu te mira ca Shimano le-a luat fata..in plus imi face o deosebita placere cand ma gandesc cat te irita faptul in sine.... :lol: :lol: :lol: :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns