costum vreme rea (ploaie)

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Mihai Nicoara
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 27 Feb 2006, 11:08
Localitate: Suceava
Contact:

Re: costum vreme rea (ploaie)

Mesaj de Mihai Nicoara » 26 Noi 2017, 19:06

Servus. Eu folosesc astea toamna si primavara. Foarte ok. Am stat 5 ore in ploaie fara probleme. Pe dedesubt iei fleece si rezolvi treaba. Vad ca nu-l au pe stoc dar il gasesti la un Decatlon francez de exemplu. P.S. nu e pentru iarna gen pescuit la copca.

https://www.decathlon.ro/p/8319503_jach ... l#/1-200-s

https://www.decathlon.ro/p/8319502_salo ... l#/1-200-s



.

lupone
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 10 Oct 2007, 08:06
Localitate: cluj

Re: costum vreme rea (ploaie)

Mesaj de lupone » 27 Noi 2017, 15:42

Eu detin si recomand echipamentele de la http://echipamentejoy.ro/,am mai multe de la ei si sunt foarte multumit,Dan Ghiorghiu 0766 923 943,ii gasesti si pe facebook si in functie de nevoile tale pot sa te ajute,au materiale de calitate la preturi de bun simt.

Avatar utilizator
adi200038
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 12 Oct 2004, 19:56
Localitate: Raul Olt

Re: costum vreme rea (ploaie)

Mesaj de adi200038 » 28 Noi 2017, 11:49

Multumesc pentru sugestii!

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1575
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Re: costum vreme rea (ploaie)

Mesaj de Sami » 01 Dec 2017, 16:23

Salutare,

Iarna pescuiesc din barca pe Dunare si folosesc:

-costum mulat de ski-termo-fara el nu plec de acasa
-la pantaloni peste cel termo folosesc doar pantalonii de la costumul luat de pe Cabelas-salopeta(bibsi)
-de la brau in sus folosesc o bluza peste bluza termo,ceva subtire ,gen polar,apoi peste folosesc o geaca subtire cu gluga (gen windstoper) in care raman daca se incalzeste,iar peste aceasta tin geaca groasa in diminetile foarte racoroase,geaca este gen parka ,cu gluga .
Sunt situatii in care nu dau parka jos de pe mine.

Costumul nu este waterproof total,tine la ploile usoare doar,iar pentru ploi am o pelerina de buzunar,are inchizatori ermetice pe la maini si interioare sa strang cat vreau.Avantajul major este ca nu are o greutate foarte mare,desi este pentru vanatoare pe mine ma ajuta foarte mult.

Foarte important: folosesc niste cizme luate tot de pe cabelas in care stau incaltat intr-o banala pereche de sosete,mai grose putin decat cele de pantofi :)

Daca nu te ia frigul de la picioare...restul e rezolvabil.

Mai am o cagula,inca o caciula cu blana de rezerva in caz de forta majora,manusi cu care pot pescui,desi dau la cast :) apoi niste ochelari pentru deplasare ,amicul meu are o problema cu viteza si ma dor ochii fara ochelari .

Inainte am folosit un costum mai ieftin Baracuda,dar aveam mari probleme de la fig cand ajungeam acasa,dupa 5-6 ore de pescuit,acum nu mai este cazul.
Costumul este de la firma Ago,daca nu ma insel si-a schimbat numele,acesta era redus cand am luat eu,de la Cabelas nu erau reduse,dar calitatea este asemanatoare.

Pentru pescuitul pentru timpul iernii trebuie investit in imbracaminte valoarea unei lansete de top :)
Fir intins!

Scrie răspuns