Combo pt clean

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1468
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: Combo pt clean

Mesaj de chuby man » 24 Iun 2017, 13:46

Forfacul trebuie sa fie din fluorocarbon anume pt inaintas, sau poate fi si de pe o rola pt linie?
Care este lungimea si grosimea forfacului?

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Combo pt clean

Mesaj de tito » 24 Iun 2017, 19:58

Eu las inaintasul mai lung, aproximativ 1-1,5m si aleg sa fie mai putin rezistent decat linia principala (firul textil). In caz de agataturi de obicei se rupe de la nodul agrafei sau cedeaza nodul rapala (in cazul in care nu se foloseste agrafa).

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Combo pt clean

Mesaj de fishmaster56 » 25 Iun 2017, 07:02

Leaderul de fluo este bun in toate cazurile de spinning unde nu folosesci struna, mai ales daca ai un textil de culoare contrastanta cu apa. Folosesc leader de 50-80 cm ,depinde de lungimea batului, astfel incat sa poti lansa confortabil fara a trece nodul prin inelele din varf.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Combo pt clean

Mesaj de tdum » 25 Iun 2017, 13:01

chuby man scrie:Forfacul trebuie sa fie din fluorocarbon anume pt inaintas, sau poate fi si de pe o rola pt linie?
La clean am folosit ca forfac si fir monofilament (obisnuit). Nu am observat vreo diferenta negativa la rezultate, dar se spune teoretic ca fluorocarbonul e mai putin vizibil in apa. Oricum ar fi, ideea e ca forfacul sa fie asa cum a spus si colegul Tito:
tito scrie:sa fie mai putin rezistent decat linia principala (firul textil)
Ca si lungime a forfacului, la clean, procedez exact asa ca si colegul Fishmaster56
fishmaster56 scrie:50-80 cm ,depinde de lungimea batului, astfel incat sa poti lansa confortabil fara a trece nodul prin inelele din varf.
Rew.

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1468
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: Combo pt clean

Mesaj de chuby man » 27 Iun 2017, 21:13

Am incercat si nu ma pot obisnui, mulinez pana ajunge forfacul in inel...(si am tot redus din lungime pana l-am anulat)
O sa folosesc fluorocarbon de linie, este putin mai senzitiv decat monofilamentul clasic ( la urma urmei si fluorocarbonul este tot un monofil dar din alt material decat poliamida)
Am o rola de 150m de 0.175mm de la Toray, cu asta o sa pescuiesc pe rauri.

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Combo pt clean

Mesaj de fishmaster56 » 28 Iun 2017, 06:40

La clean si avat multi pescari prefera fluorocarbonul ca linie principala, ceea ce este (parerea mea) o idee buna, mai ales in conditiile Somesului. Grosimea firului...0,14-0,16, max 0,18. Eu il folosesc doar ca leader pt. ca, cu acelasi bat mai dau si cu gumele pe lac si acolo iti trebuie fir fara elongatie ca sa poti da teapa rapida. Altfel, fluo este foarte ok, mai ales printre pietrele din Somes.

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: Combo pt clean

Mesaj de lenovo » 29 Iun 2017, 13:14

chuby man scrie:Ceva cu lungimea de 7'6"-8' ?
Putere de aruncare pana-n 7g (real)....
Actiune rapida sau moderata?
Salut, eu folosesc un Rainshadow Immortal cu o putere de aruncare intre 1/16 - 1/4 oz, nu vreau sa mint dar mi se pare ca are o lungime de 6,4 sau 6,6 picioare.
Pentru mine isi face treaba foarte bine, tin sa mentionez ca pescuiesc la clean / pastrav, raurile pescuite fiind de la munte pana la Cris si Mures.

Scrie răspuns