Clean la porumb

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
betucu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 25 Aug 2013, 15:34

Clean la porumb

Mesaj de betucu » 23 Iun 2014, 19:20

Salut ! Puteti sa ma ajutati si pe mine cu o montura pentru clean pe rau (Siret). Si daca se poate si cu o reteta de nada.Eu in carlig as incerca porumb in lapte, viermusi , rame de gunoi si greieri. Astept retete de nada , montura si niste pareri despre momeala.

Multumesc anticipat!

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Clean la porumb

Mesaj de Pif. » 23 Iun 2014, 22:40

Salut,porumbul in lapte este o momeala foarte buna eu o folosesc atunci cand se face porumbul pe camp ,prin august (parca stiu si pesti ca atunci e vremea lui)si Am prins la el pe langa clean si mreana ,scobar ,crap,eu il tai de pe stulet cu un cutit in nada de diferite arome si ma i adaug si viermi,ca technici de pescuit la feeder si bologneza,la bologneza pluta trebuie sa fie bine echilibrata doar antena sa ramana afara din apa ca pestele sa nu intampine nici o rezistenta ,trebuie reglata adancimea ca pluta sa mearga taras pe fund eu folosesc o alica m ai mare culisabila si altele m ai mici pt reglaj ,lungimea forfacului in functie de locul unde pescuiesti daca sunt pietre pe fundu l apei faci un forfac m ai mare ,ideea e ca momeala trebuie sa se tareasca pe fund ,eu stiu ca sunt reglat bine atunci cand pluta merge m ai incet la vale ca spuma de pe apa ,mai sunt multe dar nu i mi vin acum in minte .
Pluta trebuie aleasa in functie de curent eu folosesc plute de la 1 -3g. :respekt:

Avatar utilizator
betucu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 25 Aug 2013, 15:34

Re: Clean la porumb

Mesaj de betucu » 25 Iun 2014, 18:44

Alte monturi , retete nada?

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Re: Clean la porumb

Mesaj de modigliani » 27 Iul 2014, 12:46

betucu scrie:Alte monturi , retete nada?
Ohooooo , ..... "la greu'' ! :wink:

adrian77
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 15 Oct 2014, 14:37

Re: Clean la porumb

Mesaj de adrian77 » 18 Oct 2014, 09:07

dar cleanul nu mananca si la porumb uscat si fier in preallabil sau la rame rosii?

Scrie răspuns