Caut lanseta pentru salau

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Caut lanseta pentru salau

Mesaj de makaveli » 24 Feb 2018, 20:47

Va salut!
Caut o lanseta pentru salau, inele fuji k, preferabil torzite dar nu neaparat,pana in 35g, 2'4-2'7m dar cu varf senzitiv si cotor puternic.Ca sa ne intelegem, ideal ar fi tipica lanseta pentru bass din filmuletele de pescuit in state.Daca observati o sa vedeti ca se indoaie doar pe varf, maxim o treime din lungimea totala a lansetei.Deasemenea se observa ca are cotorul foarte puternic.Problema e ca toate lansetele astea sunt de cast, care pe mine nu ma intereseaza.
Cunoasteti vreo lanseta de spinning cu caracteristicile astea?
Pret sa zic pana in 200€..daca merita poate urc ceva.
Avand in vedere atacul de multe ori subtil al salaului, credeti ca varful mai moale/senzitiv o sa fie un plus sau dimpotriva, o sa amortizeaza socul si lanseta transmite foarte putin?
Va multumesc anticipat!
Zander_Master

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de stefanflorin » 24 Feb 2018, 21:21

E foarte greu spre imposibil la lungimile alea sa fie ca una de bass, la fel si cu torzite (e vreo 500 de lei numai setul de inele).
De indoit se indoaie si in functie de marimea pestelui :D
Singurul care imi vine in minte acum cu caracteristicile respective este Dragon Nanocore http://www.totalfishing.ro/lanseta-drag ... 74687.html o lanseta foarte puternica dar cu un varf fin care flexeaza cam asa cum vrei tu. Ceva similar este si Berkley Pulse xcd numai ca e ceva mai gros pe varf si cu putere mai mare de aruncare http://www.totalfishing.ro/lanseta-berk ... 64291.html
Urasc atarnatorii!

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de makaveli » 24 Feb 2018, 22:53

aia dragon imi place la prima vedere.Cea berkley nu ma atrage pentru ca am una buna in rangul ala de greutate de aruncare.
Ma gandeam ca o sa fie greu de gasit...nu cred sa fi vazut vreodata actiunea aia la lungimea care o caut..sa vedem ce pareri mai au alti colegi,poate intre toti gasim ceva.
P.S. multumesc de recomandari!
Zander_Master

dsg
veteran
veteran
Mesaje: 772
Membru din: 09 Feb 2013, 19:28
Localitate: Cluj

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de dsg » 25 Feb 2018, 16:57

St Croix LE Salmon & Steelhead 2oz

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de spiridusul » 25 Feb 2018, 22:03

Salut,

Daca ai unde sa vezi langa tine, uita-te la Westin W3 Powerteez de 2,5m. Eu am modelele 7-28 si 21-70 grame. Le folosesc la pescuitul cu gume, sunt bete senzitive, cu blankuri Toray, bine lucrate si echilibrate. Exista si o varianta intre acestea, 15-50 grame.

Daca ai unde sa vezi betele acestea, merita sa le vezi.

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de makaveli » 25 Feb 2018, 22:28

Nu am unde sa o pipai...aici daca iesi din shimano, daiwa si alte cateva de cast esti in intuneric.Imi plac caracteristicile declarate si chiar daca e putin sub greutatea ce o caut nu e asa mare problema pentru ca o s-o folosesc si la biban.
mersi de sugestie

dsg, puterea de aruncare e prea mare, e aproape dublu fata de ce caut.Crezi ca are blankul pe care il caut?

Ce caut e foarte asemanator cu actiunea unei lesath bx pg, daca o are sau a probat-o cineva.Varful dulce si cotorul puternic.Doar ca nu s-a fabricat cu puterea ce o caut.
Zander_Master

dsg
veteran
veteran
Mesaje: 772
Membru din: 09 Feb 2013, 19:28
Localitate: Cluj

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de dsg » 27 Feb 2018, 11:43

crede-ma nu e prea puternic. la 2.70m actiunea se schimba... plus ca nu este un bat de bass tipic american (adica f rigid). lanseta o vad ff versatila. peste asteptari... eu o voi folosi atat la gume cat si la reactive.. Nu am pescuit-o dar la cum se simte pare potrivita. Nu mai zic ca e usoar si f frumoasa... :)

dsg
veteran
veteran
Mesaje: 772
Membru din: 09 Feb 2013, 19:28
Localitate: Cluj

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de dsg » 27 Feb 2018, 11:55

cea pana intr-un oz nu e ce-ti trebuie... e data pana in 30g dar nu cred ca duce 30. Repet, sa nu confunzi un bat de 7' fast de un oz construit pt bass, cu ceea ce ti-am recomandat

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de makaveli » 27 Feb 2018, 15:28

dsg scrie:cea pana intr-un oz nu e ce-ti trebuie... e data pana in 30g dar nu cred ca duce 30. Repet, sa nu confunzi un bat de 7' fast de un oz construit pt bass, cu ceea ce ti-am recomandat
cred ca acolo e problema...ce caut eu sunt caracteristici de lanceta de bass, la lungime superioara si blank de spin..O sa folosesc lanceta si la biban mare si poate cum nu am vazut fizic batul poate gresesc dar mi se pare prea puternic.

Las o filmare a unui amic in care la minutul 2:19 se observa perfect cum se indoaie lanseta.Problema e ca batul e de cast.


https://www.youtube.com/watch?v=ztqHoX5ata8&t=139s
Zander_Master

lucalucian
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 27 Apr 2010, 20:52
Localitate: Craiova

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de lucalucian » 28 Feb 2018, 15:22

Savage gear Finezze de 2.50 pana in 35 de grame se indoaie exact ca cea din filmulet, o are un prieten. Dar nu are Fuji.

Scrie răspuns