Caut lanseta pentru salau

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de makaveli » 19 Iun 2018, 13:44

Azi mi-a ajuns lanseta..westin w3 powerteez 2'5m 21-70g.
Estetica impecabila, elegant, sobru. Atentie la detalii.
E mai rigid decat credeam, un e o problema neaparat pentru ca o sa-l folosesc cu viniluri mari, la stiuca.
Ma asteptam in schimb ca mandrina sa fie fuji vss..In schimb e "vss"...eroare mea, crezand ca e vorba de fuji vss. Tactici comerciale, ce sa mai..
Pare mai greu decat zic ei..159g declara dar un am cantar de precizie sa vad cat are in realitate.
Imi plac foarte mult lansetele vopsite, in special in negru, cum este si cazul de fata.
Inelele seaguide imita fuji kl. Par foarte solide si sunt frumos matisate.
In zilele urmatoare il probez la stiuca si revin cu impresii.

Multumesc mult tuturor si imi cer scuze de deranj!
Zander_Master

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de makaveli » 23 Iun 2018, 11:18

Am probat batul saptamana asta, am luat o stiuca in jur la 7Kg. In drill e ce trebuie, rezerva mare de putere ce permite sa controlezi bine un peste mare.
In rest e cam coada de matura :lol: :lol: . Sub 40g nu prea poti arunca la distante acceptabile. Peste 40g arunca, si bine. Iti da multa incredere aruncand greutati mari, se simte ca nu e fortat deloc.

Ma gandeam ca o sa fie potrivit la salau cu jig-uri mari si stiuca dar e potrivit pentru stiuca cu jig-uri mari si pentru somn.
Pana acum foloseam la stiuca/somn un Lesath Bx PowerGame + biomaster c5000fb si la sfarsitul zilei simteam greutatea ansamblului in incheietura maini si in spate; In cazul de fata, W3 + rarenium 4000fb nu e nici pe departe la fel.Se simte diferenta de greutate de la prima lansare.

Se putea si mai bine, poate putin mai sensibila, dar in general sunt multumit cu lanseta. Pt salau o sa iau altceva mai sensibil.
Zander_Master

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de makaveli » 23 Iun 2018, 15:42

Cateva poze cu dintata luata cu westin.

Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine
Zander_Master

Scrie răspuns