Caut lanseta pentru salau

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de SF » 28 Feb 2018, 16:16

makaveli scrie:Va salut!
Caut o lanseta pentru salau, inele fuji k, preferabil torzite dar nu neaparat,pana in 35g, 2'4-2'7m dar cu varf senzitiv si cotor puternic.Ca sa ne intelegem, ideal ar fi tipica lanseta pentru bass din filmuletele de pescuit in state.Daca observati o sa vedeti ca se indoaie doar pe varf, maxim o treime din lungimea totala a lansetei.Deasemenea se observa ca are cotorul foarte puternic.Problema e ca toate lansetele astea sunt de cast, care pe mine nu ma intereseaza.
Cunoasteti vreo lanseta de spinning cu caracteristicile astea?
Pret sa zic pana in 200€..daca merita poate urc ceva.
Avand in vedere atacul de multe ori subtil al salaului, credeti ca varful mai moale/senzitiv o sa fie un plus sau dimpotriva, o sa amortizeaza socul si lanseta transmite foarte putin?
Va multumesc anticipat!
schimba canalu , vezi prostii si o sa ajungi mai tarziu unde vrei :wink:

varfu senzitiv exista pt. marketing , pa tati dracii , pot sa simt un peste de doua degete cu textil indiferent cu ce as pescui , la urma urmei buna parte din prezentari apar pe prima coborare , daca nu esti cu ochii deschisi adios

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de makaveli » 28 Feb 2018, 17:36

SF scrie:
makaveli scrie:Va salut!
Caut o lanseta pentru salau, inele fuji k, preferabil torzite dar nu neaparat,pana in 35g, 2'4-2'7m dar cu varf senzitiv si cotor puternic.Ca sa ne intelegem, ideal ar fi tipica lanseta pentru bass din filmuletele de pescuit in state.Daca observati o sa vedeti ca se indoaie doar pe varf, maxim o treime din lungimea totala a lansetei.Deasemenea se observa ca are cotorul foarte puternic.Problema e ca toate lansetele astea sunt de cast, care pe mine nu ma intereseaza.
Cunoasteti vreo lanseta de spinning cu caracteristicile astea?
Pret sa zic pana in 200€..daca merita poate urc ceva.
Avand in vedere atacul de multe ori subtil al salaului, credeti ca varful mai moale/senzitiv o sa fie un plus sau dimpotriva, o sa amortizeaza socul si lanseta transmite foarte putin?
Va multumesc anticipat!
schimba canalu , vezi prostii si o sa ajungi mai tarziu unde vrei :wink:

varfu senzitiv exista pt. marketing , pa tati dracii , pot sa simt un peste de doua degete cu textil indiferent cu ce as pescui , la urma urmei buna parte din prezentari apar pe prima coborare , daca nu esti cu ochii deschisi adios
Am lanseta de salau, am mai multe de fapt, dar vroiam ceva diferit.
Zander_Master

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de makaveli » 05 Mai 2018, 14:08

spiridusul scrie:Salut,

Daca ai unde sa vezi langa tine, uita-te la Westin W3 Powerteez de 2,5m. Eu am modelele 7-28 si 21-70 grame. Le folosesc la pescuitul cu gume, sunt bete senzitive, cu blankuri Toray, bine lucrate si echilibrate. Exista si o varianta intre acestea, 15-50 grame.

Daca ai unde sa vezi betele acestea, merita sa le vezi.
m-am uitat mai atent la batul recomandat de tine si cu toate ca nu cred ca are ce caut, imi place mult. Problema e ca nu cunosc inelele ce monteaza. Nu am mai auzit de inele LTS.
Din cate vad sunt foarte asemanatoare cu fuji kr.
Poti sa-mi spui mai multe te rog?
Zander_Master

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de semlecangheorghe » 06 Mai 2018, 06:46

Inelele folosite de Westin pe seriile ieftine sunt SeaGuide. Am si eu, sunt cu nimic mai prejos decat Fuji si muuuult mai ieftine. Chinezii au copiat in detaliu si chiar au imbunatatit originalul. Am de mai bine de un an Westin si are un raport pret calitate excelent.

O alta lanseta echipata cu inele copiate cu deosebit succes dupa exorbitantele Fuji este Cormoran RayCor -X, un produs execelent la pret de nimic daca e sa compari cu ce vine de peste ocean.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de makaveli » 06 Mai 2018, 09:57

da, am vazut pana la urma ca sunt facute de seaguide. Am avut ceva experiente neplacute cu seaguide si inelele din varf.
Pe de alta parte ma atrage blankul de la westin, inca nu am incercat un toray si sunt curios..
Zander_Master

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de semlecangheorghe » 06 Mai 2018, 15:30

Eu nu am avut probleme cu SeaGuide, oricum la cat costa..inca daca as gasi la noi n-as ezita sa imi echipez orice blank cu ele..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de makaveli » 08 Mai 2018, 21:47

Alte sugestii? Ce folositi pt salau sa zic pana in 40g
Zander_Master

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de zvic » 10 Mai 2018, 19:40

Poti incerca lansetele hot shot, sunt lansete de salmon dedicate pescuitului la vobler in curent, au actiune x-fast si sunt foarte puternice pe cotor, 8'6". Trebe sa te obisnuiesti cu ele la jig, trebe sa dai teapa mai puternica, la reactive sunt super.

Am avut 2, un rainshadow rx7 1023 de spin si un G Loomis GL2 1023c de cast, faine lansete de rau pentru jiguri pana pe la 14gr+guma, reactive duc si mai grele.

Alta optiune e un lamiglas g1313 din seria g1000, magnum taper, e oarecum asemanatoare cu hot shot.

Lamiglas si loomis au scos si serii noi dar eu nu le cunosc.

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de makaveli » 10 Mai 2018, 23:01

zvic scrie:Poti incerca lansetele hot shot, sunt lansete de salmon dedicate pescuitului la vobler in curent, au actiune x-fast si sunt foarte puternice pe cotor, 8'6". Trebe sa te obisnuiesti cu ele la jig, trebe sa dai teapa mai puternica, la reactive sunt super.

Am avut 2, un rainshadow rx7 1023 de spin si un G Loomis GL2 1023c de cast, faine lansete de rau pentru jiguri pana pe la 14gr+guma, reactive duc si mai grele.

Alta optiune e un lamiglas g1313 din seria g1000, magnum taper, e oarecum asemanatoare cu hot shot.

Lamiglas si loomis au scos si serii noi dar eu nu le cunosc.
merci de sugestii!
Gloomis nu imi place ce lansete fac. Stiu ca sunt de calitate dar trebuie sa fie frumoase si estetic.
De rainshadow nu am mai auzit si dupa o cautare am vazut ca fac blank-uri.Imi e imposibil sa fac o lanseta custom.Aici nu cunosc pe nimeni sa se dedice la asta.
Despre Lamiglas nu gasesc mai nimic si nici nu cunosc mai nimic despre marca. Care le-am vazut de vanzare erau de casting.Din cate vad par scule de calitate dar nu se gasesc aici.Nu imi place in schimb manerul si suportul de mulineta dar am vazut ca monteaza si fuji cu acces la blank.
Inca odata multumesc de sfaturi!
Zander_Master

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Caut lanseta pentru salau

Mesaj de makaveli » 10 Mai 2018, 23:06

Ma atrage tot mai mult fuji sk2.Nu stiu cat sunt de comode..nu deranjeaza ?
Zander_Master

Scrie răspuns