Stiri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Stiri

Mesaj de bogdank » 24 Sep 2005, 22:15

Stire la ora 19.00 la **TV. Merge peshtele pe lacurile din jurul Bucurestiului. M-am ambalat prea tare si nu am retinut exact cuvintele reporterului, era ceva de genul "citiva pescari sportivi....". Dadeau frate la grebla dupa chinezoii scapati din crescatorii, ii durea in :oops: de faptul ca sunt filmati, ba chiar vindeau pestii la hoardele de gura-casca. Dobitocul de reporter chiar le facea reclama, cu un chinez la vreo 3 kile. Si noi ne agitam sa chemam tv-urile sa filmeze braconierii :?

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 25 Sep 2005, 09:54

Am vazut si eu reportajul.

Crad ca nu trece o zi sa nu ma mir de dobitocenia reporterilor care efectiv fac senzational dintr-un eveniment fie derizoriu fie tragic (cazil de fata). Cred ca au terminat stocul de furci la Metro...

Pacat.

PS: problema etica: ati fi bagat acolo la apa vre-o lanseta (in mod sportiv), intre pestii scapati?
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 25 Sep 2005, 11:50

Problema etica: NU
Problema tehnica: 99% din pestii din crescatorii sunt crapi respectiv verii lor din China. Raspuns: tot NU

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

sal

Mesaj de noname » 25 Sep 2005, 12:47

dadeau la grebla = faceau sport deci- erau pescari sportivi :lol: tare sunt curios sa vad cum va evolua treaba cu pescuitul in tara la noi dupa toate cele intamplate anul acesta :x



PUTA SUS :wink:

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: sal

Mesaj de bogdank » 25 Sep 2005, 16:03

gippa scrie:dadeau la grebla = faceau sport deci- erau pescari sportivi
:mrgreen:

Robiti
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 21 Mai 2005, 20:31
Localitate: Oradea

Mesaj de Robiti » 25 Sep 2005, 20:40

Pai ce sa zic eu...in ziua de azi cred ca 30% din "pescari" sunt braconieri.Nu avem ce sa facem la asta s-a ajuns,pacat.Vedeti voi au disparut si pestii aia de pe vremuri pastravid e 15 kg lostrite la fel.Sa speram ca odata sa se uneasca toti pescarii sportivi si sa schimbe soarta pestilor :wink:

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

hy

Mesaj de noname » 25 Sep 2005, 21:04

30% :oops: :oops: :?: :?:

Robiti
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 21 Mai 2005, 20:31
Localitate: Oradea

Mesaj de Robiti » 25 Sep 2005, 21:07

dar tu cat zici ca ii % ???

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

hy

Mesaj de noname » 25 Sep 2005, 21:16

Dupa mine peste 60%...fara exagerare. Greblari sunt multi tare!!! (bine ca nu reusesc sa prinda pastravi de 1,800 :wink: ) :lol:

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 25 Sep 2005, 21:29

frateeeeeeee protv a facut-o din nou azi. Citez din memorie deci nu foarte fidel:

Dupa succesele de ieri, pescarii au venit iar pe balta (imagini cu "sportivi" care efectiv greblau cu ancore) dar fara success insa (tonu vocii adauga "din pacate")

Apoi imaginea se schimba si apar pescarii ingeniosi (si crainca parca le lauda succesele): erau ciorchine, inghesuiti ca sardelele, stracurand canalul de evacuare (era dat drumu la max) cu juvelnicele, cearcafurile si alaurile. Si prindeau grupa mare. Au si luat un mini interviu cu un pescar "mai norocos", care tinea un novac de opercul.

Lasand la o parte orice problema de etica sau morala sportiva, ce prezentau acolo era practic o infractiune, conform legilor in vigoare; e ca si cum ai venera sex appeal-ul al unui violator in serie.
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Scrie răspuns