BOMBA

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

BOMBA

Mesaj de APSHD » 23 Mai 2017, 08:01

Cititi O.M. Agriculturii nr.148 din 16-05-2017 si publicat in M.O. nr. 379 din 22-05-2017

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: BOMBA

Mesaj de rcorbu » 23 Mai 2017, 11:42

Doar pe Dunare, Delta si ceva lacuri pe raul Olt ?
Prima data cand a fost lasat zvonul am crezut ca pe toate apele publice se va interzice pescuitul de noapte.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: BOMBA

Mesaj de lazarini » 23 Mai 2017, 11:46

E firesc, trebuie facut loc braconierilor, cat timp sa mai tot fie deranjati de pescari?
Se inscrie in aceiasi linie cu prohibitia generala, cu cat mai putin pescari pe ape, cu atat mai multe oportunitati pentru braconieri.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: BOMBA

Mesaj de tdum » 23 Mai 2017, 13:45

Ma intreb, oare:
,, se interzice pescuitul pe timpul noptii (orele 22-06) pe Dunare si bratele sale intre Calarasi si gurile de varsare"
poate sa insemne:
1) Dunarea (de la Bazias la Marea Neagra) si bratele Dunarii intre Calarasi si gurile de varsare?
sau
2) inseamna atat Dunarea intre Calarasi si gurile de varsare cat si bratele sale intre Calarasi si gurile de varsare?
Of, of, limba asta romaneasca...
Daca voi mai avea vreodata arma in mana ca in 1989, stiu de pe acum care sunt tintele... Copiii si nepotii ne sunt departe, dar dusmanii sunt printre noi si ne fac viata tot mai grea... Rew.

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: BOMBA

Mesaj de misulica70 » 23 Mai 2017, 16:56

tdum scrie: Daca voi mai avea vreodata arma in mana ca in 1989.
Da,mare pacat ca nu vom mai avea ocazia din 17. 12. 89.Atunci doar injuram ca nu mai merg in concediu de sarbatori ascultam lambada daca tot a fost melodia revolutiei si mai trageam cite un sector dupa liberare.
Macar am facut bine la unii ploiesteni,veneau cu damigeana de vin la rafinarie si plecau cu butoi de 200l benzina[atit mai furam si noi de la stat]. :lol1:

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: BOMBA

Mesaj de tdum » 23 Mai 2017, 19:07

In 89 eram deja sergent in rezerva de cativa ani, insa am primit arma ca multi alti civili si m-am lasat filmat de securitate in primele zile ale revolutiei, in balcon, in centru, fara a avea alt gand in minte decat acela al unei existente decente, libere! Nici macar n-am cerut certificat de revolutionar. Si acum...? Azi mi-am sunat nepotul in Anglia sa vad ce face dupa recentul atentat... N-am dat de el! In loc sa fie aici si sa pescuim impreuna cum pescuiam eu cu bunicul meu... a fost nevoit sa munceasca in strainatate. Acolo i-au impins conducatorii pe tinerii Romaniei. Acesta e traiul decent pentru care am riscat in 89, iar acum se restrang si libertatile, cum e si aceasta, de a pescui noaptea si altele... Inchei aici, decat sa mai spun ce nu trebuie....
Rew.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: BOMBA

Mesaj de danone » 24 Mai 2017, 06:26

- Articolul 1 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"ART. 1
(1) Se interzice pescuitul comercial si recreativ pe timpul noptii intre orele 22,00-6,00 a oricaror specii de pesti si alte vietuitoare acvatice vii pe Dunare si bratele sale de la Calarasi km 366 pana la gurile de varsare ale Dunarii, in Delta Dunarii si pe lacurile de acumulare de pe raul Olt.
(2) Se interzice transportul pe timpul noptii intre orele 22,00-6,00, cu ambarcatiunile folosite la pescuitul comercial, a oricaror specii de pesti si alte vietuitoare acvatice pe Dunare si bratele sale de la Calarasi km 366 pana la gurile de varsare ale Dunarii, in Delta Dunarii si pe lacurile de acumulare de pe raul Olt.

De la km 366 (bine ca nu e 666) in jos pana la varsare.

alinvr
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 10 Feb 2013, 23:42
Localitate: Timisoara

Re: BOMBA

Mesaj de alinvr » 25 Mai 2017, 17:13

Sa inteleg ca nici plase nu mai au voie sa bage pe timpul noptii.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: BOMBA

Mesaj de APSHD » 26 Mai 2017, 08:09

Pe baza acelui O.M. nu poate fi amendat nici un pescar .
Contraventii nu se pot emite in baza unui O.M.
Contraventiile se emit numai in baza unei Legi . Iar in Legea pescuitului este stipulat ca se poate pescui pe timp de noapte.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: BOMBA

Mesaj de lazarini » 26 Mai 2017, 08:52

APSHD scrie:Pe baza acelui O.M. nu poate fi amendat nici un pescar .
Contraventii nu se pot emite in baza unui O.M.
Contraventiile se emit numai in baza unei Legi . Iar in Legea pescuitului este stipulat ca se poate pescui pe timp de noapte.
ART. 2
Nerespectarea prevederilor art. 1 se sanctioneaza cu retragerea permisului, licentei sau a autorizatiei de pescuit, dupa caz, de catre personalul cu drept de inspectie si control al Agentiei Nationale pentru Pescuit si Acvacultura.

Scrie răspuns