BeastMaster BX - schimbat inele

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

CISKO
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 241
Membru din: 18 Noi 2009, 13:39

BeastMaster BX - schimbat inele

Mesaj de CISKO » 31 Oct 2014, 13:55

Am o lanseta de 2.10m (model SBMBX21H) care din fabrica este construita pe blank XT60 si Biofibre si are montate 9 inele Shimano SiC SS . La inelul al 7-lea (numarand de la varf) a fost desprinsa pastila de pe metal. Puterea de aruncare conform specificatiilor tehnice: „120 grame”, dar pe lanseta se afla scris „40-80 grame , MAX 120 grame”. Diametrul maxim (real) al firelor textile folosite: 30Lb
Se merita inlocuirea si repozitionarea inelelor cu un set ce va avea 9 inele Fuji Alconite tip KL-H + top SIC pentru lanseta de mai sus ? Costul (set inele + manopera) ar fi undeva la 370 - 400 RON !

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: BeastMaster BX - schimbat inele

Mesaj de stefanflorin » 01 Noi 2014, 02:06

Scumpa modificarea, indiferent cine o face. Inelele nu reprezinta nici jumate din pret. Operatiunea nu ii ia o zi (8 ore) si sa fim seriosi, cati castiga 2 mil pe zi? Dupa parerea mea operatiunea cu tot cu inele ar trebui sa coste maxim 250 (hai 300 cu indulgenta si spaga)
Urasc atarnatorii!

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: BeastMaster BX - schimbat inele

Mesaj de florin1948 » 01 Noi 2014, 08:45

Operatiunea de schimbare a inelelor presupune mai multe lucruri si anume : desfacerea inelelor vechi , matisarea inelelor noi si protejarea cu rasina a acestora ( obligatoriu pe masina de invartit ). Daca intervine si repozitionarea inelelor , atunci trebuie gandita si noua repartizare a inelelor pe blanc, care nu se face la intamplare, ci conform unor algoritme care tin seama de multe lucruri caracteristice blancului si de ceea ce vrem sa obtinem in final. Cine face toate aceste operatiuni cu simt de raspundere si obtine un rezultat bun din p.d.v.d. tehnic si estetic, poate cere , dupa parerea mea un 15 - 20 lei de inel ca manopera fara sa exagereze . Dac a adaugi si valoarea inelelor, ai sa vezi unde ajungi.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

CISKO
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 241
Membru din: 18 Noi 2009, 13:39

Re: BeastMaster BX - schimbat inele

Mesaj de CISKO » 01 Noi 2014, 09:13

Sa zicem ca aloc acei bani ! Cel care o sa faca chestia asta este unul din cei mai buni care fac rods custom. Ce credeti la final rezulta ceva bun sau nu ! Adica pentru blankul BeastMaster se merita aceasta investitie. Lanseta vreau s-o folosesc ptr slidere grele 80-100gr si jiguri destul de grele.

Nightwish
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 04 Iul 2014, 00:15

Re: BeastMaster BX - schimbat inele

Mesaj de Nightwish » 01 Noi 2014, 16:31

CISKO scrie:Sa zicem ca aloc acei bani ! Cel care o sa faca chestia asta este unul din cei mai buni care fac rods custom. Ce credeti la final rezulta ceva bun sau nu ! Adica pentru blankul BeastMaster se merita aceasta investitie. Lanseta vreau s-o folosesc ptr slidere grele 80-100gr si jiguri destul de grele.

Pai mai rau nu poate sa fie. :D
Daca iti face placere, schimba-le. Tehnic vorbind, castigul poate sa apara la lanseuri, desi minim dupa parerea mea, tinand cont de destinatia batului, in rest...la greutate diferenta nu e sesizabila, poate cu o alta dispunere a inelelor nu va mai fasai asa de tare multifilarul la plecare.

PS. Cat e setul de inele mentionat de tine in Ro?

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: BeastMaster BX - schimbat inele

Mesaj de stefanflorin » 01 Noi 2014, 16:43

Iti spun eu cat se cere pe el (nu cat e), undeva in jur de 180 de ron. Inelele fac cam maxim 150 la pret de raft in ro (9+top sic), deci cum ziceam, taxeaza fara mila, cu toate ca pretul lor de achizitie e sub cel de raft la majoritatea builderilor. Operatiunea asta o poate face oricine, cu putina pricepere si cu cele de trebuinta, si tot iese mai ieftin (o spun din experienta proprie).
Toate operatiunile puse cap la cap nu insumeaza mai mult de 5-6 ore de munca si asta cu echipament rudimentar. Poate ca la noi se taxeaza si rotitu joardei pe uscator, in regim de TAXI.
Urasc atarnatorii!

CISKO
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 241
Membru din: 18 Noi 2009, 13:39

Re: BeastMaster BX - schimbat inele

Mesaj de CISKO » 01 Noi 2014, 18:25

Am inteles, nu-i un blank stralucit ca sa merite schimbarea ...

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: BeastMaster BX - schimbat inele

Mesaj de florin1948 » 01 Noi 2014, 18:56

Concluzia la care ai ajuns e corecta,rezultatul nefiind unul spectaculos fata de lanseta actuala.
Dragul meu Stefan, si eu sant din Buc. asa ca te invit intr-o seara la mine, bem o cafea si sporovaim si totodata iti pun la dispozitie o lanseta cu sase inele sa o modifici sa fie cu sapte inele. Vii cu materialele tale, ata de matisaj , preserve color, rasina de matisaj (inelele le pun eu la bataie ) si daca in 6 ore obtii o joarda corecta din p.d.v.d. tehnic si estetic ( fara invartitoare) pleci cu ea acasa. Ce zici, te tenteaza ?
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: BeastMaster BX - schimbat inele

Mesaj de ULK » 01 Noi 2014, 19:00

:D
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: BeastMaster BX - schimbat inele

Mesaj de cristian.ene » 01 Noi 2014, 19:59

Se pot verifica aici preturile standard recomandate de BFF magazinelor locale

http://www.totalfishing.ro/?manufacturers_id=236

Un set Fuji KR pentru o lanseta de 7`ft. de putere medium (H20 to KT4.5 / MNST) pe care se pot spune 9 inele +top in dispunerea Fuji costa 166 RON iar pentru unul de putere mare cu plecare H25 pretul creste catre 190 RON.

pe langa cele spunse de florin1948 se mai adauga si curatarea blankului pe lungiema unde se matiseaza inelele. Asta insemana inca cateva ore de manopera in plus. In cazul blankurilor Shimano care au 2 straturi de rasini si unul intermediar de grund(ultimul extrem de dur) incat nu merita efortul de curatare.

In 2014 am modificat un Beast Master de 6`ft light adus din Germania si acolo m-am lovit de problema finisajelor dure dupa care am modificat recent tot un BM de 9`ft si putere mare fara a incerca sa-l mai curat stiind problema.

Poti vedea aici http://conceptcustomrods.ro/lansete-per ... kr-guides/ diferentele de distributie de forte si diferentele de greutate care in cazul unei lansete de putere mari sunt vizibile dar mai putin spectaculoase decat in cazul lansetelor de puteri mai mici. GL3 s-a curat mediu ca dificultate dar Steez a fost o aventura dureroasa.

pentru o lanseta care necesita curatarea blankului timpul de necesar pentru a modifica lasneta variaza intre 8 si 10 ore care includ curatarea blankului, pilirea inelelor,alegrea dispunerii si marimii ideale ale ineleor, matisarea micro care este mult mai dificila decat in cazul Y/L, dar rasini. In functie de dificulatea curatarii blankului bugetul de timp este mai amre decat pentru montarea unui lansete de la zero. Montajul inelelor este partea cea mai dificila in realizarea unei lansete si care consuma cel mai mult timp in cazul unor manere care includ manere EVA,pluta custom in varianta standard sau split grip(fara sa adaug si timpul dedicat realizarii bucatilor custom care compun manerul)



Sigur inele noi KL, KB si KT si topul MNST sunt mult mai rezistente si mai usoare decat cele care le ai pe lanseta iar rasinile Flex Coat Lite sau Thread Master Lite sunt mult mai bune decat cele folosite de Shimano care se crapa destul de usor.

Singurele blankuri care pot sa nu fie curatate sunt cele fara finisaj/ raw carbon(NFC, MHX-HM) sau cele unsanded.

O lanseta RH care s-a curat relativ usor http://conceptcustomrods.ro/joburi-de-toamna/

Viteji sunt multi cu vorbe dar sar in ochi frustrarile proletare.

Scrie răspuns