BeastMaster BX - schimbat inele

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: BeastMaster BX - schimbat inele

Mesaj de ULK » 01 Noi 2014, 20:31

Si sa faci o treaba calumea, ai nevoie de o anumita experienta...care oricat ar dori cineva nu ii va iesi din prima....la unii nici din a doua ;)
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Nightwish
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 04 Iul 2014, 00:15

Re: BeastMaster BX - schimbat inele

Mesaj de Nightwish » 01 Noi 2014, 21:15

Concluzii: blankul de BM ebun pentru ceea ce ai nevoie, cel mai indicat e sa schimbi inelul defect si daca vrei, cel din varf, dar asta e optional, folosesc de 4 ani un Vengeance, inclusiv pe mare inelul e OK si n-am avut probleme de rasucire a firului pe varf.
Doi - daca o sa am vreo lanseta demna de a fi customizata, o aduc in tara. :D

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: BeastMaster BX - schimbat inele

Mesaj de stefanflorin » 01 Noi 2014, 22:08

Ca tot m-ati provocat, luni o sa fac un calcul la centima al inelelor, si nu dupa siteul totalfishing, ci dupa lista de pret.
Imi mentin parerea de mai devreme, oricum. Bani multi pt. manopera!
Domnul Florin, multumesc de invitatie, foarte amabil :)
Eu i-am luat unui amic pt. o astfel de modificare, cu inelele mele (i-am pus un set de hardloy 8+1), 70 de lei, bineinteles in regim de prietenie.
Rezultatul dupa o juma de zi, este unul foarte ok. Dintr-un bat nasol, dar cu blanc bun, am obtinut un bat de salau excelent. Finisajele nu departe de ceea ce am vazut pe la anumiti constructori dotati adecvat. Restul e bla-bla bla-bla. Fire intinse!
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: BeastMaster BX - schimbat inele

Mesaj de Gogol » 01 Noi 2014, 23:41

Sa vezi injuraturi ce-ti iei! :mrgreen:

Avatar utilizator
tyrael
veteran
veteran
Mesaje: 2545
Membru din: 03 Aug 2012, 15:19

Re: BeastMaster BX - schimbat inele

Mesaj de tyrael » 02 Noi 2014, 01:33

Vrem si poze !!
www.spinningclub.ro

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: BeastMaster BX - schimbat inele

Mesaj de semlecangheorghe » 02 Noi 2014, 07:03

Vad ca nimeni nu a mentionat si timpul necesar pe care il aloca rodbuilderul discutiilor cu clientul.Asta pentru a se ajunge la un numitor comun cu privire la ce anume doreste acesta, costuri, eventuale alte optiuni.

Cand iti faci o lanseta pentru tine stii exact ce doresti.Cand faci pentru altcineva , vrei nu vrei timpul de care vorbesc tot din alea 24 de ore zilnice se duce , si trebuie adaugat la restul orelor de lucru pentru o imagine corecta a ceea ce presupune o lanseta fie ea modificata fie construita de la a la z.

In plus, exista un alt risc pe care rodbuilderul trebuie sa si-l asume , adica un eventual accident pe blank in timpul curatarii vechilor inele, si acest aspect este bine sa fie clarificat de la bun inceput.Adica cine si-l asuma in caz de doamne fereste...
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: BeastMaster BX - schimbat inele

Mesaj de florin1948 » 02 Noi 2014, 09:42

M-am bagat in discutia asta nu pentru ca aveam neaparat ceva de demonstrat. Ma supara atunci cand diversi indivizi, mai mult sau mai putini cunoscatori in ale bricolajului minimalizeaza munca celor care se straduiesc sa faca ceva de calitate. Fie ca e vorba de lansete, de voblere, de spinerbaituri, de twistere, de tot ce tine de pescuit, atunci cand aud :" ha, ha ,ha, eu fac asta in 5 minute si mai bine ca tine ! " - mi se pune pata.
Trebuie sa respectam munca fiecaruia care se straduieste sa faca ceva bun si frumos iar cat priveste evaluarea muncii proprii este treaba mesterului sa o stabileasca. Vad si eu tot felul de chestii realizate copilareste, cu un minim de efort si materiale, dar nici o data nu o sa spun celui care le face ca sant nasoale si eu le fac mult mai bine. Ba dinpotriva, daca pot si accepta sa-i dau o mana de ajutor, o fac cu mare placere.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

CISKO
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 241
Membru din: 18 Noi 2009, 13:39

Re: BeastMaster BX - schimbat inele

Mesaj de CISKO » 02 Noi 2014, 10:34

Va rog sa nu intrati in polemici inutile ! Eu respect calitatea si pentru aceasta nu fac rabat niciodata la bani. De fapt doream sa aflu daca blankul BeastMaster BX pentru cerintele mele de mai sus este OK ptr aceasta schimbare. Sau exista alte variante pentru achizitionarea unei asftel de lansete de spinn: 2.10m, 2 sect., actiune: <100-120gr, Fast sau Extra Fast, 9 inele Fuji Alconite + 1 Top SiC, mandrina Fuji, pret <600 RON

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Re: BeastMaster BX - schimbat inele

Mesaj de Spartacus » 19 Mai 2016, 08:53

A schimbat careva inelele de pe un DAM Nanoflex (In cazul meu, Trout&Perch, 2,4 -15-30g)? Cum se comporta dupa?
Ce ma deranjeaza la ele este marimea prea mare (sunt cele clasice). Distributia, incarcarea, e ok.

gyrgy
senior
senior
Mesaje: 481
Membru din: 13 Feb 2014, 09:05
Localitate: Bucuresti

Re: BeastMaster BX - schimbat inele

Mesaj de gyrgy » 20 Mai 2016, 07:44

Am schimbat eu inelele la un Dam Nanoflex Zander Spin de 2,40/20 - 40 gr. I-am dat jos inelele alea mari si urate (si grele) si le-am inlocuit cu FujiAlconite. Inelul de plecare era cu doua picioare si de 20 mm diametru, asa ca am fost nevoit sa pun unul tot cu doua picioare tip MBKWAG, dar nr. 25, pentru a nu strica estetica blankului. Mare atentie cand le dai jos (inelele vechi), lacul ala visiniu cu care vine din fabricatie se exfoliaza destul de usor...I-am modificat si manerul de pluta, l-am facut split grip, rezultand o lanseta mai usoara si mult mai bine echilibrata. A iesit bine si din punct de vedere estetic desi eu nu sunt multumit 100%, se putea si mai bine, dar avand in vedere ca este prima data cand modific o lanseta...Invartitoarea am confectionat-o tot eu din niste placi de parchet laminat si un motoras de facut bobine cu viteza variabila. Este neaparat necesara. Iti doresc succes.

Scrie răspuns