Balta biban

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Balta biban

Mesaj de adrian99 » 06 Noi 2016, 14:44

nemernice,dar tu la 10.03 duminica de ce nu esti pe vreo garla? :D

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: Balta biban

Mesaj de Nemernic » 06 Noi 2016, 14:52

adrian99 scrie:nemernice,dar tu la 10.03 duminica de ce nu esti pe vreo garla? :D
Am fo' marti, miercuri si vineri :lol:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

CristianC82
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 12 Iun 2015, 13:57
Localitate: Bucuresti

Re: Balta biban

Mesaj de CristianC82 » 06 Noi 2016, 20:49

Nemernic scrie:
CristianC82 scrie:
Stii ceva de restul lacurilor de pe Raul Colentina?
Duminica, orele 10:03, si intrebi daca stie cineva despre aceste lacuri?
Ia-ti sculele si intinde-o pe garla. Nu astepta sa ti se ofere vreun pont!
Pai asta am si facut. Azi am fost la Varlaam :)

La pescuit ma duc... dar tre sa stiu si unde...

goodmans
senior
senior
Mesaje: 499
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Balta biban

Mesaj de goodmans » 07 Noi 2016, 08:59

Sambata pe inserat ma intoarceam de pe V.Argovei.La podul de pe soseaua Petricani,in stanga e lacul Tei in dreapta cred ca Plumbuita ii spune,erau zeci de pescari cu parasute si tot felul de ustensile pe baza de plasa monofilament.Se dadea batalia finala pentru bibani cred,ca altceva ce sa mai fie?
Lansau plasele de sus de pe pod si descarcau pestii pe trotuar de unde ii culegeau puradeii lor.
Si mai vrei balti de pescuit pe langa Bucuresti? Nu are cine sa le pazeasca frate,si daca ar avea cine sa o faca nu ar avea legi cu care sa-i pedepseasca.Asta e romanul in proportie de 70%,adica sarac si prost.De fapt invers,ca de aia e sarac.
Am ajuns sa fac 350km pe weekend pt doua partide de pescuit la rapitor.Nu ma plang,ma bucur ca mai am unde sa o fac,ca sa pescuiesc linistit si cateodata sa mai si prind ceva.

Asta daca nu patesti ceva rau pe autostrada din cauza altor cretini care merg cu 30 km/h pe banda a doua.Cu o ora inainte am trecut si eu pe acolo,pe o ceata si mai deasa chiar dar tot se mergea cu 80-90km/h daca se pastra distanta corespunzatoare.

O dam in altele....
Dambovita ar trebui sa fie un loc bun pentru biban dar am vazut ca si de acolo se scot cateodata plase.
Fire intinse!

goodmans
senior
senior
Mesaje: 499
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Balta biban

Mesaj de goodmans » 07 Noi 2016, 09:00

Apropo,pe Varlaam cum a fost?
Ca ma bate un gand de stiuculita.

CristianC82
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 12 Iun 2015, 13:57
Localitate: Bucuresti

Re: Balta biban

Mesaj de CristianC82 » 07 Noi 2016, 09:51

Balti publice cam greu de gasit (care sa mai aibe si peste). Asta asa este.
Si daca se aude de una vin imediat electricienii si o rezolva... Asa e romanul. Prefera sa stea 10 ore in vant si soare sa ia o sacosa de peste ilegal decat 8 ore la munca :)

Eu ma refeream la recomandari si de balti platite.

Varlaam - a fost prima data cand am ajuns acolo. Asa cum a mai zis si adrianc foarte civilizat.
Am luat stiuca si salau de pe mal... pentru ce stiu eu sa pescuiesc la rapitor a fost o zi excelenta :))

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Balta biban

Mesaj de adrianc » 08 Noi 2016, 09:55

cristian.ene scrie:Buftea libera sa o violeze toti babuinii cu parasute,plase,curent si cu naluci. S-au scos mai multe zeci de mii de bibani din luna mai 2016. Scuza ,,inteligenta,, pentru un lac al nimanui & sacosa :,,e mult domne nu putem noi sa-l terminam,,

Culmea absurdului localnicii s-au luat de mine si un prieten ca eliberam bibani si le speriam pestii. Pe podul care taie lacul intr-un wk erau si 20 de parasute una langa alta in care cadeau bibanasi sub 20cm. Aproape toti aveau masini. Evident totul mergea in traista,acasa. Am ..cunoscut,, si ,,pescari,,care se laudau cu 250-300 de bibani dusi acasa sa manince toata strada.
Asta era o motivatie asa de fatada, in realitate asta e nivelul de intelegere ,Pescuia cu o lanseta japoneza scumpa, si nu e singurul. Evident nu mai cald pe acolo niciodata.

Babuinizarea Romaniei a avut deja loc, ideologii ieftine cu strainii care ne fura una si alta sunt pentru cine are putini neuroni. Daca se fac abuzuri se fac cu ajutorul romanilor care sunt primii gata sa ii ajute si care sunt si cei mai harnici sa distruga orice de la bibanasi la paduri.
Am sunat la primaria Buftea si le-am reclamat situatia - braconieri, mizerie, etc. Au zis ca si-au notat, se vor ocupa de problema si-o sa ma tina la curent. N-am mai auzit ceva de la ei de-atunci :roll:

Pana la babuinii locali care isi bat joc de lac, mai sunt uscaturile din ograda noastra. Nu sunt asa multi, dar sunt ai dracului de enervanti. E degradant sa te plimbi zile la rand cu lada frigorifica dupa tine, ce kkt poti sa faci cu atatia bibani? Nu zice nimeni, cari o data 20 hai 30 acasa, iti ajung pentru toata familia.
In fine..presupun ca pana acum s-a terminat bibanul, restul speciilor fiind curentate si carate demult. Sa ramana toti babuinii aia sa se bata intre ei, sa-si scoata ochii din partea mea.

Scrie răspuns